25 בנות מהשרון קיימו מאז תחילת החופש הגדול שלושה גיבושים לקראת עלייתן לחטיבת הביניים הדתית לבנות בבית הספר "שילה" בהוד השרון, שהייתה אמורה להיחנך ב-1 בספטמבר.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

הן הכירו אחת את השנייה, השתתפו במשחקי חברה, נפגשו עם המנהלת והמחנכת, למדו על תוכנית הלימודים ובעיקר ציפו בהתרגשות ליום הראשון בכיתה ז' בחטיבה.

המבנה כבר הוכן, ההורים ביצעו את סידורי ההרשמה, בית הספר מינה מנהלת וראש העירייה חי אדיב לא ידע את נפשו מאושר, ויצא בפרסומים בראש חוצות על הקמת חטיבת ביניים ממלכתית דתית לבנות, לראשונה בעיר - אלא שבכל שלב, אף אחד לא טרח לבדוק מה בכלל חושב על כך משרד החינוך.

חמישה שבועות לפני פתיחת שנת הלימודים מתברר כי השמחה הייתה מוקדמת - משרד החינוך הטיל וטו על החלטת העירייה לפתוח את החטיבה. ההורים זועמים, מנהל בית הספר עזב, וברקע 25 תלמידות מהשרון, שנותרו חסרות אונים.

"עשו לבנות שלנו עוול", אומרת איריס ג'אן, אם לתלמידה שנרשמה לחטיבה, "משרד החינוך צריך לעשות שמיניות כדי לחזק את בית הספר ולהקים את החטיבה. העירייה כבר אישרה והסכימה, הכול מוכן, אז למה פתאום לפרק?"

התלהבות מוקדמת
"בהמשך למדיניות אותה אני מוביל מעודדת העירייה יצירת תשתיתיות חברתיות וחינוכיות לכל זרם בעיר. אני שמח על פתיחת חטיבה דתית ממלכתית לראשונה בעיר שתחזק את מוסדות החינוך הממלכתי ותיצור רצף לימוד מגיל הגן ועד לסיום חטיבת הביניים. תודתי לכל העוסקים במלאכה ואיחולי הצלחה לתלמידים והוריהם".

כך, במילים אלה, בישר ראש העירייה חי אדיב לתושבים בחודש האחרון בהודעה שהפיצה העירייה כי המהלך לפתיחת חטיבת ביניים בבית הספר "שילה", אושר.

אלא שמשרד החינוך טירפד לאדיב כאמור את התוכניות. האחראי על החינוך הממלכתי דתי במשרד החינוך, אברהם ליפשיץ, הורה השבוע לפרק את המהלך להקמת החטיבה.

המבוכה הייתה רבה, שכן העירייה הפיצה מספר פעמים בריש גלי על הקמת החטיבה, הבנות נרשמו לבית הספר ועברו גיבוש, גובשה תוכנית לימודים ואפילו נבחרה מנהלת לחטיבה - ליאת בר ששת.

ההורים שנאבקו כל השנה להקמת החטיבה נדהמו לגלות את ההודעה של משרד החינוך באמצעות אי-מייל שהועבר אליהם ונחתם על ידי הנהלת בית הספר. "אנו נאלצים לעדכן אתכם הפעם בהתפתחויות לא חיוביות בנוגע לחטיבה", נכתב בהודעה.

"ראש החמ"ד (חינוך ממלכתי דתי) קרא לעוזי חסון, מנהל בית הספר, לשיחה. בשיחה, הוא הבהיר לו שחטיבת הבנות בהוד השרון לא תקום והציב לעוזי יומיים כדי לפרק את החטיבה".

בעקבות ההחלטה שלא לפתוח את החטיבה החליט חסון לעזוב. מקורביו ציינו כי מבחינתו הגיעו מים עד נפש, והוא לא היה מסוגל להכיל את ההתעלמות מהצורך להקים את החטיבה.

גורמים במערכת החינוך אמרו כי לעזיבתו של חסון יהיו השלכות קשות, מאחר שהוא זה שהצליח להעמיד את בית הספר בארבע השנים האחרונות על רגליו, וגרם לצמיחתו שהביאה למספר נרשמים כפול.

ההורים מספרים על מנהל יוצא דופן שעשה את דרכו יום יום מאזור הדרום כדי להשקיע בצמיחתו של בית הספר. בינתיים, מנסים ההורים ביחד עם העירייה להפעיל לחץ על משרד החינוך, ולהביא לאישור פתיחת החטיבה.

"אנשים עבדו קשה מאוד בשנה האחרונה", אמר השבוע חיליק צברי, אב לתלמידה, "יש מנהלת שפגשה את הבנות, היו הרבה שיחות עם העירייה במהלך השנה עד שהיא אישרה את פתיחת החטיבה ופתאום להגיד לנו שמשרד החינוך לא מאשר, זה אבסורד".

גורם בכיר במערכת החינוך הוסיף: "כל עוד לא ימשיך החינוך העל יסודי דתי לבנות בהוד השרון, בית ספר 'שילה' לא יצמח ולא יפרח אלא ילך אחורה. בית הספר יחזור להיות מה שהיה לפני ארבע שנים, מוזנח עם מעט תלמידים. הצעד הזה יהרוס בית ספר בן 85 שנים. במקום שבית הספר יהיה מפואר בתוכן ובאיכויות שלו, הוא נחלש ומי יודע מה יהיה הסוף.

"שנים רבות הייתה למשרד החינוך תפיסת עולם להשקיע בכפר סבא ורעננה, לא שמו לב לעיר הוד השרון שהכפילה את עצמה. עכשיו התחיל תהליך בהוד השרון ובמקום לתת לנו גיבוי, הכל מתפוצץ בפנים".

"נעבור לחינוך העצמאי"
את יתרת החופש מעבירות התלמידות בחשש למה שיעלה בגורלן. "נקשרתי מאוד לבית הספר וחשוב לי להמשיך ללמוד בו", אומרת סופי, אחת התלמידות שנרשמה לחטיבה, "הכרתי את המורה ואת המנהלת. יש לי חברות טובות, וכבר עשינו גיבוש. לא ברור מה יהיה עכשיו".

חברתה טליה צברי הוסיפה: "אמרו לנו שיהיו מורים חדשים ופעילות מעניינת. אני כל כך מתרגשת וכבר מחכה לשנת הלימודים הבאה. אני לומדת בבית הספר מכיתה א', חשוב לי להמשיך. אני לא רוצה לעבור לבית ספר אחר".

ההורים לא מוכנים לקבל את החלטת משרד החינוך לפרק את המהלך להקמת החטיבה לבנות. "מתייחסים לעיר הוד השרון כאל בן חורג", אומר