אם חשבתם שבעייתי לחיות בערים בהן יש עשרות פקחים שמסתובבים כל היום עם פנקס דוחות, אולי כדאי לשוחח מספר דקות עם תושבי הוד השרון. העובדה שיש מספר פקחים מצומצם בעיר מפריעה לתושבים.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

"אנשים זורקים זבל היכן שהם רוצים, משאירים ארגזים ברחובות, עוצרים או מחנים את הרכבים שלהם איפה שבא להם והעיר נראית כמו סדום ועמורה", הסבירה השבוע תושבת העיר, "כולם יודעים שאין פקח שיבוא וגם אם יש הוא יוותר כי כולם חברים".

בעירייה מודים כי יש מספר מצומצם של פקחים וכי הם אינם יוצאים להשתלמויות, אולם מציינים גם כי העבודה הקשה גורמת לפקחים להישבר מהר ולעזוב. השבוע בעקבות הצטברות של תלונות תושבים הגישו חברי המועצה יגאל הררי ויואב רוזן הצעה לסדר לפיה תקלוט העירייה פקחים נוספים מחוץ לעיר, בעקבות תלונות של תושבים כי פקחים לא אוכפים את החוק בגלל היכרות שלהם עם התושבים.

"המצב הזה בלתי נסבל. אני לא אומרת שצריך לתת דוח על כל דבר קטן ובטח שלא להטריד את התושבים או להיות נוקשים מדי, אבל בהחלט צריך שתהיה משמעת בעיר ומי שלא משלם מכספו לא יהיה ממושמע", הסבירה תושבת בעיר.
אם ניקח לדוגמה את הרצליה או רמת השרון, אפשר לומר בביטחון כי מדי יום מסתובבים בעיר כ-20 פקחים שאמונים על הסדר ברחובות. בהוד השרון כאמור, יש רק ארבעה כאלה.

עוד מתברר כי גם פקחים אלה אינם עוברים השתלמויות. "פקחים רושמים דוחות וקנסות כספיים למרות שאינם רשאים לעשות כן", טען הררי, "בערים השכנות נשלחו הפקחים העירוניים לא אחת להשתלמויות. בעיריית הוד השרון יש רק פקח אחד במסגרת איכות הסביבה, שרשאי על פי חוק לרשום קנסות ואילו שאר הפקחים אינם מוסמכים לכך.

"בפועל בכל העיר מסתובבים רק שני פקחים. במצב כזה לא פלא שחזות העיר נראית כפי שהיא, רחובות מלאים בערימות פסולת וגרוטאות ופקחים חסרי אונים".

סגן ראש העירייה, יגאל שמעון, תוקף את ההצעה. "לנו בעירייה יש פקחים טובים שעושים את עבודתם ואני לא רואה סיבה הגיונית לקחת פקחים שיחמירו עם הציבור".

שמעון מודה שהפקחים לא יצאו להשתלמויות, אך טוען כי מדי שבוע הם עוברים תדרוך. עוד הוא מוסיף כי בימים אלה פועלת העירייה על מנת לפתור את בעיית מיעוט הפקחים.

"העובדה שיש מעט פקחים בעיר היא נכונה. אנחנו בעירייה מקבלים כל שלושה חודשים פקחים חדשים, אבל העבודה המתישה גורמת להם לעבור למחלקות אחרות. אחרי שנה הם נשברים. בעקבות כך העירייה תפתח במכרזים חדשים בהם תהיה התניה שמי שמתקבל לעבוד כפקח, לא יכול לעבור תפקיד".

מהעירייה נמסר: "זו אינה הפעם הראשונה שחברי האופוזיציה מביעים חוסר אמון בעובדי העירייה העושים עבודתם נאמנה. אנו סומכים ובוטחים על עובדי העירייה".

"אחרי שנה הפקחים נשברים"