"מכת יתושים חסרת תקדים", כך מגדירים השבוע תושבים רבים בהוד השרון ובמושבים הסובבים את תופעת עקיצות היתושים אשר פוקדת את רחבי העיר בעיקר חצרות הבתים הפרטיים והגינות הציבוריות. מקור הבעיה, על פי היחידה האזורית לאיכות הסביבה, הינו יתוש מסוג "נמר אסיאתי" שהגיע רק לפני כשלוש שנים ארצה מאזורים טרופיים שונים במזרח הרחוק.

בואו להצטרף לעמוד הפייסבוק של "ידיעות השרון"

"המטרד שמהווה סוג זה של יתוש עולה בחומרתו על סוגי היתושים האחרים שהכרנו עד היום", מסבירה אורית משעל, רכזת לוחמה במזיקים מטעם היחידה. "הייחודיות של יתוש מסוג שכזה היא יכולתו לעקוץ גם בשעות היום ואף חמור מכך, יכולתה של הנקבה להטיל ביצים במקורות מים קטנים. למעשה, מספיקה כוס עם מים או משטח לח בכדי לספק לנקבה תנאי אקלים נוחים לגידול ביצים".

יתוש "הנמר האסיאתי" עלול לגרום לסוגים שונים של מחלות, ביניהן קדחת הדנגי, צ'יקונגוניה, תולעי לב ועוד. חשוב להבהיר כי עד היום לא דווח אף מקרה של הדבקה בארץ, אך הסכנה קיימת.

בהוד השרון כידוע יש לא מעט מאגרי מים. "המצב גרוע", אומרת ריקי יעקבי, תושבת שכונת הדר בעיר, "שבע שנים אני סובלת והגיעו מים עד נפש. אני לא יכולה לצאת לחצר ועל אחת כמה וכמה לארח בה. לפני כשלוש שנים הבן שלי אף אושפז בעקבות עקיצות יתושים. התרעתי יחד עם תושבים רבים עוד בחודש מארס האחרון במטרה שהעירייה תייבש את הביצה שבשכונה, אולם הפעולות שנעשו אינן מספיקות ואנחנו ממשיכים לסבול".

יעקבי פנתה לדבריה לעירייה מספר פעמים דרך המוקד העירוני. "התשובה שקיבלתי הייתה שזו מגיפה הפוקדת את כל אזור השרון, אולם מה שלא ברור לי הוא איך בכפר סבא ובערים אחרות בשרון אני יכולה לבלות שעות ארוכות בחצרות מבלי להיעקץ ורק כשאני חוזרת הביתה, מספיקות לי כמה דקות עד שאני מתחילה להתגרד".

לנוכח המטרד, כינסה חברת האופוזיציה יפעת קריב, ישיבה דחופה של כל חברי מועצת העיר בנושא. "אני מאוד מוטרדת מהמצב הקיים", אומרת קריב. "אני לא יכולה להישאר אדישה לסבל התושבים. זה חוסר אונים משווע והגיע הזמן לעשות סוף לסאגה הזו".

קריב, תיארה שיגרת יומיום רוויה בעקיצות הפוגעת באיכות החיים של משפחתה ושל הסובבים אותה. "נושא היתושים הפך לשיחת היום בגינות ציבוריות בקרב האימהות. זה חודר לגני הילדים, לבתים ולפארקים. מטרידה אותי העובדה שהעירייה טרם נקטה שום פעולה בנושא".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "העירייה בשיתוף איגוד ערים לתברואה פועלים רבות על מנת לצמצם את מפגעי היתושים בעיר. מחלקת חזות העיר מבצעת הדברות וניטורים למיגור תופעת היתושים המתפתחים במים, ובמקביל האיגוד מבצע ניטורים בכל תעלות המים והקולטנים בעיר, בשטחים הפתוחים וסביב לה. תושבי העיר מתבקשים לבדוק את חצרות הבתים, ניקוז המים ממרזבים סתומים וכן לוודא ייבוש מקורות מים עומדים ועודפי השקיה".

יתושי 'נמר אסיאתי'. מתרבים בקרבת מים צילום: אלכס קולומויסקי