דמיינו לעצמכם את המצב הבא: אתם מתעוררים בבוקר, מעירים את הילדים ומנצלים את הדקות האחרונות לפני שמתחילה שיגרת היום לשתיית כוס קפה בחצר האחורית של ביתכם הפרטי שבהוד השרון. אתם מתיישבים בנינוחות ומביטים כמה מטרים קדימה, מולכם זורם לו נחל וסביבו צמחייה. מגוון רחב של בעלי חיים מגיעים לשתות ממימיו ומעליהם מעופפים להם עופות וציפורים.

• בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות השרון" בפייסבוק

נשמע לכם כמו חלום פסטורלי המתאים יותר לעיר אירופית ציורית ורחוקה? תכירו את החזון הירוק של עיריית הוד השרון, חזון שרק לאחרונה קיבל את אישורה הסופי של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ובחודש אוגוסט הקרוב כבר יתחיל מימושו. גונדולות איטלקיות אמנם לא ישייטו ברחבי העיר, אבל למעלה מ-21 ק"מ של נחלים ככל הנראה בהחלט יזרמו בתחומה.

מים או ביוב
בעירייה מבקשים שלא להסתפק בכמויות הבנייה ובגלי האוכלוסייה החדשה העוברת להתגורר בעיר ומחפשים דרכים מקוריות להדגיש את ייחודה וזאת, באמצעות שילוב נתוני הטבע הקיימים בעיר ופיתוחם באמצעים מלאכותיים.

אחת הדרכים כוללת את חידושם והחייאתם של ארבעה תוואי נחלים אשר זרמו בעבר ברחבי העיר כך שבסופו של תהליך, שצפוי להימשך בשלבים לאורך חמש השנים הקרובות, יזרמו על פני 21 ק"מ בתוך העיר מים חיים, סביבם ייסללו שבילי אופניים ותתקיים מערכת שלמה של צמחייה וחי. בנחלים כולם יזרמו לאורך כל ימות השנה מים שיגיעו ממכון הטיהור העירוני ובאחריתם הם יתנקזו לנחל הירקון.

"החזון התכנוני האורבאני יוצא לדרך והוא חזון הקהילה הירוקה", אומר השבוע ראש העירייה חי אדיב, שהציג את התוכנית לראשונה לפני למעלה מארבע שנים, אז היא עוד נתפסה כחלום רחוק. "הרעיון המרכזי הוא יצירת מרחבים של אלפי דונמים שלא יהיו בקצוות המרחב העירוני אלא במרכז העיר. פארקים ואגמים מדרום, צפון ומזרח. אנחנו חלק מהמטרה הלאומית לשיקום הירקון וחלק מרשות הירקון".

"מבחינתנו, נחל הירקון הוא חוף הים של העיר הוד השרון והחזון הוא שיזרמו מים בארבעת היובלים שמובילים אליו ונמצאים בתחומי העיר. החזון התחיל לפני שנים, כשהתעוררה השאלה מה יהיה עתיד הנחלים האלו, האם יזרמו בהם מים או שיזרום בהם ביוב. המשבר במשק המים העלה לי את הרעיון להפוך את מי הקולחין הנוצרים בעיר למים מטוהרים ברמה הכי גבוהה שאפשר ולהזרימם בנחלים".

במרחק נגיעה
במסגרת הפעולות המקדימות למימוש החזון, השקיעה עיריית הוד השרון קרוב ל-80 מיליון שקלים במכון הטיהור בעיר, בטיפול שלשוני במי הקולחין. צינור נסלל כבר לאורך תוואי נחל הדס מהצד המזרחי, עד לאזור התעשייה ותל-קנה. שני אדנים ירוקים כבר הוקמו (אחו-לח) ומטרתם ללטש את איכות המים לרמה הגבוהה ביותר לאחר פעילות מכון הטיהור.

בהמשך, נבנתה גם תחנת סניקה שמטרתה לדחוף את המים המטוהרים לחלק העליון של הפרויקט הממוקם באזור בית הנערה בעיר. שם ייבנה נחל מלאכותי ובזכות ההתערבות הטכנולוגית תתאפשר זרימה של מים בכל ימות השנה ללא תלות בגשמים או בפני הקרקע שלרוב המים מחלחלים לתוכה.

במילים אחרות, העירייה תיצור הליך מואץ שישלוט על טיהור המים ותוואי זרימתם ממכון הטיהור לשורה של אדנים ירוקים, לחלקים הגבוהים וחזרה וניקוזם בסופו של דבר לירקון. מתוך 21 הק"מ הצפויים בפרויקט כולו, יחל, כבר לקראת סוף השנה הנוכחית הליך יצירת שלב א' של הפרויקט, הוא נחל הדר שיעבור מבית הספר "רבין" בחלקה הדרומי של העיר עד לנחל הירקון.

שלב זה יימשך על פני 2.5 ק"מ ובמקביל תיבנה רצועת פארק בגודל 100 דונמים מתוכם כ-40 דונמים שיופנו לטובת יצירת אגם קיט ונופש שיוזן גם הוא ממי הנחלים וממנו יימשך הליך הזרימה אל הירקון. משני צידי הנחל תיבנה טיילת לכל אורכו שתכלול שביל אופניים שנמצא עתה בבנייה ושני שבילי הליכה, פינות ישיבה, נטיעות עצים, תאורה, ספסלים וכדומה.

בשלב א' מתוכנן פס רוחב של טיילת של כ-20 מטר מכל צד בחלקו הדרומי של הנחל ובשלב ב' יעלה הפרויקט צפונה עד בית הנערה. "הפרויקט יעלה כ-60 מיליון שקלים", מסביר אדיב על דרכי המימון, "חלק מהם יגיעו מרשות הירקון ומתורמים אוסטרליים וקרוב למחצית מהסכום יהיה במימון העירייה".

במהלך החודשים אוגוסט-ספטמבר הקרובים מעריכים בעירייה כי יתפרסם מכרז להקמת השלב הראשון, הוא החלק הצפוני. אדיב: "זה פרויקט רב שנתי. המודל הסופי, אחרי כמה שנים יכלול כ-21 ק"מ של שבילי אופניים בלב העיר לטייל בהם, עם צמחייה בצידם בדומה למה שצמח כאן בעבר, עופות ובעלי חיים שיתקיימו ממש בלב ליבה של העיר.

"זו תהיה עיר בקנה מידה אירופית. יש באירופה ערים עם נחלים קטנים ממש מחוץ לבית התושבים. נחל הדס לדוגמה יהיה בגיל עמל - מגדיאל - נווה נאמן ובאזור התעשייה. זו תחושה שהעיר היא חלק מהטבע. אני גר בכפר הדר ואוכל במ