רגע החתונה אמור להיות אחד הרגשים בחיים: אלא שלעתים, למציאות תוכניות משלה, כפי שלמדו על בשרם בני משפחת קרבני אשר איבדו את אם המשפחה בבוקר יום ראשון האחרון, לא לפני שהעניקו לה את מה שרצתה יותר מכל - לחזות בשני בניה הצעירים תחת חופה וקידושין.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות השרון" בפייסבוק

במשך עשר שנים סבלה מלכה קרבני, תושבת הוד השרון, ממחלה בשם אמפיזמה, מחלה מסוכנת אשר פוגעת בתפקוד הריאות והורסת את מערכות הנשימה של הגוף.

את המחלה והסכנות הטמונות בה, הכירה קרבני מצוין, זאת לאחר שאביה נפטר מהמחלה בגיל 55, ואחותה נפטרה גם היא מהמחלה הקשה תשע שנים קודם לכן. שנתיים לאחר שפרצה המחלה בגופה של קרבני הושתלה בגופה ריאה, ומצבה התייצב למספר שנים. אלא שלפני כשנה וחצי, לאחר שנדבקה בשפעת החזירים, דחה גופה את הריאה המושתלת, דבר אשר גרם לדעיכה מתמשכת במצבה.

במשך החודשים שעברו מאז סבלה קרבני מאי ספיקת כליות, ירידה במשקל וקשיי נשימה, זאת עד שלפני כשלושה שבועות התאשפזה בבית החולים 'בילינסון' לאחר שאובחן כי היא סובלת ממחלת הנשיקה. במשך שבועיים שכבה קרבני במיטת בית החולים של מחלקה פנימית ד', עד שביום חמישי שעבר איבדה את הכרתה ומצבה החל להידרדר.

מירוץ נגד הזמן
חמישה ילדים גידלה קרבני, שלוש בנות ושני בנים אשר היו הצעירים במשפחה והיחידים אשר עדיין לא נישאו. כאשר הבינו במשפחה כי אימם לא תהיה לצידם עוד זמן רב, החלו לחשוב כיצד יוכלו לשמח אותה בפעם האחרונה.

"בשעות הערב של יום חמישי הכניסו אותנו הרופאים לחדר ואמרו לנו שהמצב של אמא מידרדר", מספר צחי בן ה-29. "הם סיפרו לנו שהיא סובלת מלחץ דם מאוד נמוך, ושהמטרה שלהם כרגע היא להעלות את לחץ הדם ולקוות לנס".

צחי כבר תכנן להתחתן בשנה הקרובה עם בת זוגו נופר וגם בן (26), בן הזקונים של המשפחה, התכונן להינשא לבחירת ליבו רינת.

בשבת האחרונה, סמוך לשעה 20:00 הבינו הבנים ונשותיהם לעתיד כי מצבה של האם הופך לקריטי, והחליטו יחדיו להעניק לה שמחה אחת אחרונה, ולאפשר לה להיות נוכחת בחתונתם של שני בניה הצעירים. "ההחלטה הייתה מיידית כי הבנו את המצב ורצינו שהנשמה שלה תשמח", מספרת נופר.

"הודענו למשפחות שלנו שאנחנו מתכוונים להתחתן עוד באותו הערב בסמוך למיטתה של מלכה ולשמח אותה. אני ורינת נסענו במהירות למקווה, שנפתח במיוחד בשבילנו, ואילו צחי ובן הלכו לקניון הסמוך לבית החולים ורכשו לנו טבעות נישואין. ידענו שאנחנו במירוץ נגד הזמן והיינו צריכים לפעול כמה שיותר מהר".

חתונה בפנימית ד'
השעה הייתה מספר דקות לפני חצות, ובחדר מספר 18 של מחלקה פנימית ד' הממוקמת בקומה הראשונה של בית החולים, הצטופפו כמאה חברים ובני משפחה מסביב למיטתה של מלכה. באותו זמן הייתה מלכה מחוסרת הכרה כבר שלושה ימים, ידיה היו נפוחות ומכשיר הנשמה היה מחובר לגופה.

בתוך חדר בן 12 מ"ר החזיקו ארבעה מבני המשפחה טלית באוויר אשר שימשה כחופה. צחי, הבן המבוגר יותר, היה הראשון להתחתן, עם נופר. על פי הנחיות הרב, קידש צחי את בת זוגו, ששתתה מכוס היין ושבר את הכוס. מספר דקות לאחר מכן עברו בן ורינת את אותו הטקס לעיניה של מלכה, בעודה שרועה על ערש דווי.

"האנשים מסביבנו היו עם עין אחת עלינו ועם העין השנייה לכיוון המוניטורים, וכך גם אנחנו", סיפר בן.

"כל מי שהגיע לשם ידע לאיזו מטרה הוא מגיע. כל האנשים הסתכלו על אמא וניסו לראות אם היא מגיבה בכלל, היו המון דמעות בחדר וכולם היו המומים. האנשים שהזמנו והיו צריכים להגיע מהרגע להרגע, קיבלו הסבר פשוט: המצב קשה ואנחנו רוצים לזכות אותה ולשחרר את הנשמה שלה. אנחנו גם מאמינים שלמרות שהייתה מחוסרת הכרה היא ידעה מה קורה סביבה, עובדה שלחץ הדם שלה בזמן החופה עלה בצורה ניכרת".

סמוך לשעה אחת בלילה ירדו בני המשפחה והחברים למדשאות שמחוץ לבית החולים, כאשר הם מודעים לעובדה כי בכל רגע צפויה להגיע לפתחם בשורת האיוב. "זמן קצר לאחר שערכנו את החופות כולם ירדו למטה ובירכו אותנו. אחרי שהם הלכו לביתם נשארנו במחלקה והיה לנו ברור שזה עניין של זמן, רק חיכינו לבשורה שתבוא", תיארו הבנים.

כאב גדול ואובדן קשה
לקראת השעה 7:40 ושעות ספורות לאחר שנערכו החופות, הגיע רופא המחלקה אל בני המשפחה, כשבפיו הבשורה הקשה: "הרופא הגיע אלינו ואמר שהוא מודיע על פטירתה ושהוא משתתף בצערנו. ידענו שזה יבוא ויש בזה מין סוג של הקלה בשבילה שהיא לא סובלת יותר ושהיא השתחררה מהסבל הזה. ברור שמבחינתנו מדובר בכאב גדול ואובדן קשה".

בשעות אחר הצהריים של יום ראשון הובאה מלכה למנוחות. "אין חתן וכלה בעולם שלא רוצים לעשות חגיגה גדולה עם כל השואו מסביב", אומר צחי.

"אבל כשאתה מקבל אישה שמבינה את המצב, תומכת ומציעה את עצמה, אז אתה יודע שכל החיים