ביום שני השבוע, בשעות הבוקר, הייתה ד"ר אופירה מויאל, הווטרינרית העירונית של הוד השרון, בדרכה לעבודה. לפתע היא הבחינה בצד הדרך בסוס רתום לעגלה כבדה, כשהוא סוחב מטען של המון ברזלים ישנים. "הסוס נראה רע, והיה צולע ורזה", מספרת ד"ר מויאלף שמיד עצרה את בעלי הסוס בצד וקראה לעזרתה את הפקח יוסי דומברוביצקי.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

על העגלה היו שני תושבי קלקיליה בשנות ה-30 לחייהם, שלא מיהרו למסור את הסוס הפצוע והתשוש. "אמרתי להם שהם לא יכולים להמשיך להחזיק את הסוס במצבו הנוכחי", מספרת מויאל. "הסברתי להם שהוא נראה מסכן ופצוע, ומצבו הכללי מאוד רע". כמובן שצמד הבעלים של הסוס התנגדו מאוד להחרמת הסוס וניסו להתנגד. "לקח לנו בערך שעה להזיז אותם מהסוס", מוסיפה מויאל.

בשלב מסוים, עירבה ד"ר מויאל את המשטרה. "בכל פעם שניסינו לפרוק את הרתמות של הסוס ולהקל עליו את המעמסה, בעליו חיברו אותם מחדש ואף דחפו אותנו הציד'ה", היא מספרת. אחרי שד"ר מויאל בעזרת הפקח הצליחה להוריד את האוכף מהסוס, היא גילתה כי הוא במצב עוד יותר קשה ממה שחשבה. הסוס סבל מפצעים פתוחים שלא טופלו, פרסותיו לא התאימו לתנאים שבהם העבידו אותו, היו לו פצעים על הרגליים ועל הצוואר וצלקות על האף.

"כל זאת נגרם לו כתוצאה מאחזקה לא נכונה ומקשירה לא טובה", מסבירה מויאל. "הסוס היה שקט, וניכר כי הוא סובל מפציעותיו שנגרמו מאוכף לא מתאים. הוא גרם לו ללחץ רב במשך זמן רב באותו מקום. ברגע ששיחררנו אותו מהרתמה הכבדה שכבלה אותו לעגלה, הסוס מיהר לאכול עשב טרי בשדה הסמוך, דבר שהוא כנראה לא עשה הרבה זמן".

מחלץ בעלי החיים, אבי סעד, העביר את הסוס לחווה בה הוא מטופל עכשיו. "אנחנו כמובן לא מתכוונים להחזיר אותו, אבל מקווים למצוא לו בית חם", אומרת ד"ר מויאל ומוסיפה כי בחווה מצבו של הסוס השתפר. "הוא מקבל טיפול וטרינרי ומחלים בהדרגה. פצעיו הגדולים נוקו וחוטאו, והוא מקבל אנטיביוטיקה ואוכל טוב. את פרסותיו החליפו, והעתיד של הסוס נראה טוב יותר.

"כל סוס שנראה במצב דומה - נטפל בו", מוסיפה מויאל. "אנחנו לא נעבור על פגיעה בהם בשתיקה".