אלה נעימי (25), בעלת עסק פרטי לאילוף כלבים מהוד השרון, רגילה להתנדב בעמותות בעלי החיים. היא כבר מכירה את פניהם של כלבים מסכנים, אך שום דבר לא הכין אותה למקרה ההזנחה הקשה לו הייתה עדה בשבוע שעבר. נעימי, ביחד עם מתנדבות עמותת "הכלבים שבצל", המצילה כלבים לפני המתה, נתקלו במקרה קשה של התעללות בכלבה באזור נתניה והסביבה.

"סיפרו לנו על כלבה שהייתה קשורה במשך 14 שנים לרצועה, באורך מטר בלבד", מספרת נעימי. "היא הייתה בלי אוכל ובלי מים. פעם בכמה ימים מישהו היה זורק לה איזה משהו לאכול, וכך היא חייתה".

הכלבה נמצאה במצב של תת תזונה ורזון מחפיר. בנוסף לכל זה, היא סבלה משני גידולים שלא טופלו במשך שנים, ופשוט נשפכו מגופה לרצפה. "זה נראה כמו מעין קילה שלא טופל שנים", מספרת נעימי. "זה ממש היה שק שנילווה אליה. היא הייתה במצב נורא. היא התנהגה בצורה מאוד מוזרה, לא מגיבה לסביבה שלה בכלל, ומרוב השנים שבהן לא הניחו לה להתרוצץ, היא מתנועעת היום בצורה מאוד מוזרה. מאוד עצוב לראות דבר כזה".

איך אתם יודעים שהיא הייתה במצב הזה כל כך הרבה זמן?
"זה מה שהשכנים סיפרו, כי הם מכירים אותה כבר שנים. במקום לדווח לרשויות, הם העדיפו לזרוק לה קצת אוכל בכל כמה ימים. אנחנו יודעים שהמשפחה מחפשת אותה, ומסתבר שהם לא מבינים איך מישהו פשוט בא ולקח להם את הכלבה. זה נראה להם מאוד מוזר, הרי הם כל כך 'דאגו' לה כל השנים, אז איך יכול להיות שמישהו פשוט בא ולוקח את הכלבה האהובה שלהם?".

איך באמת?
"מבחינה חוקית, הכלבה לא שלהם, כי אין לה שבב, והיא הייתה בשטח ציבורי. לא פרצנו לשום מקום ובטח שלא הסגנו גבול. היא הייתה על המדרכה, קרוב לבית שלהם, קשורה. לא גנבנו שום דבר".

נעימי מוסיפה שהכלבה כנראה מעולם לא הייתה אצל וטרינר. "את המיקום המדויק שבו נמצאת הכלבה אני מנועה מלמסור, כי המשפחה עדיין מחפשת אותה באופן מפתיע. הדבר הכי עצוב זה שכולם מסביב ראו את מצבה של הכלבה, ואף אחד לא ראה לנכון לעשות עם זה משהו. לאף אחד לא נראה מוזר שכלבה נשארת קשורה כל כך הרבה זמן".

באיזשהו שלב הגיע למשפחה גם נציג של משמר בעלי החיים לבירור. "ברגע שהמשמר היה אצלם, הם התחילו להבין במה מדובר. התמונה התבהרה להם מאוד, והם הבינו שההתנהלות שלהם לא הייתה תקינה". כרגע הכלבה נמצאת אצל משפחה אומנת ומשתקמת מבחינה רפואית. ברגע שמצב יאפשר זאת, היא תועבר למשפחה מאמצת.

הכלבה שחיה בתת תנאים. "היא לא מגיבה לסביבה שלה"