יום חמישי האחרון היה יום חג של ממש במערכות העיתונים והאינטרנט הכלכליים, בכל הנוגע להוד השרון. על פי הכתבה שהתפרסמה באותו היום ב-"כלכליסט", 4 חברות ענק במשק, שפיר מגורים ובניין, אלעד מגורים בשליטת יצחק תשובה, אפריקה ישראל מגורים וצמח המרמן רכשו כ-147 דונם בכ-198 מיליון שקלים באהוד השרון.

מכתבתו של נמרוד בוסו ב-"כלכליסט" עולה כי בשטחים שנרכשו שבסמוך לאגמון הוד השרון, חברת שפיר תחזיק 20.5 אחוזים מהקרקעות, ואילו שאר החברות יתחלקו ביניהם בשטח יותר גדול של כ-26.5 אחוז. כמו כן עולה מהכתבה כי המוכרת היא חברת פרדסי יצחק עפרון.  

השכנים החדשים על רקע הוד הירקון | צילומים: אתר העירייה, מתוך אתרי החברות

עד כאן, שמחה וצהלה. אלא שרק לפני חודשיים התקיימו בעיר בחירות, ולפחות לפי התוצאות, תושבי העיר בחרו במועמד שביקש לבחון מחדש תוכנית המתאר העירונית, שלא לדבר על זו הממשלתית.

בפועל, בעוד אמיר כוכבי הצליח ביקש דחייה בבית המשפט העליון בדיונים על עתירת הר/2050 העירונית, עד לחודש אפריל, זאת על מנת ללמוד את פרטיה. עדיין קיימת תוכנית המתאר הארצית שאת פרטיה הבאנו במלואם בעבר ותכלול בין השאר שכונה חדשה בשם "הוד הירקון", אגב מבקשת להכפיל את כמות יחידות הדיור באיזור.

העובדה כי מדובר בחברות ענק במונחים של הוד השרון ששילמו במקרה הזה סכומים של מעל למיליון שקל לדונם לקרקע, מעלה חשש כי קידום תוכנית המתאר הממשלתית, ייעשה בין אם יירצו בכך התושבים ובין אם לא, מתוך אינטרסים כלכליים חזקים שנכנסו לאיזור.

בכתבה ב-"כלכליסט" אף מצוטט סמנכ"ל לייזום נדל"ן של חברת שפיר מגורים ובניין, גד גרשון, אחת מרוכשות הקרקעות בפרויקט, בדברים הבאים:

"תוכנית המתאר החדשה של הוד השרון היא מנוע צמיחה דמוגרפי לעיר שתטיב עם תושביה בתוספת של שטחי מגורים ותעסוקה לטובת קידום העיר. אנחנו מתכוונים להתחיל לקדם במתחם תוכנית בניין עיר מפורטת בהתאם לתוכנית המתאר שתאושר''.

ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי, אמר בעקבות ההסכם המדובר:

"אני מציע לאנשים לא לרתום עגלות לפני סוסים. מה שהיה מבחינת העירייה בתכנון עירוני הוא לא מה שיהיה. תוכניות משמעותיות, גם אם הן מתוכננות ומקודמות על ידי המדינה, צריכות לשמור על האינטרס הציבורי ועיריית הוד השרון תפעל שכך יהיה".

תגובות: האם תוכנית המתאר המקומית הר/2050 מגנה על העיר?

בינתיים, ניצת ויכוח לגבי תוכנית המתאר המקומית, זו שכוכבי ביקש לדחות את הדיונים בה עד לאפריל, לבין המצדדים בה. לטענת יגאל שמעון, סגן ראש העירייה לשעבר ומי שעמד בראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בקדנציה שעברה, עצם עיכוב התוכנית העירונית מאפשר את קידום התוכנית הארצית על חשבונה של העיר. שמעון אמר ל-"מיינט":

"עד לפני שנתיים, לפני שתמ"א 1/48 עלתה לאוויר, הקרקעות האלו במתחם הר 400, נמכרו ליזמים בסביבות ה-800-600 אלף שקל לדונם. תמ"א 1/48 קרם עור וגידים במועצה הארצית, בין השאר בגלל שתוכנית המתאר העירונית לא אושרה. כשיש לך תוכנית מתאר בעיר אתה מעגן ומקבע את העיר, אתה לא מאפשר למועצה הארצית לתכנן או לקדם על חשבון תוכנית המתאר שלך. ואם המועצה הארצית מנסה לעשות את זה, אתה יכול להילחם בה.

"אלא שכרגע אין תוכנית מתאר, הכל מתעכב. יזמים לוחצים להפשיר קרקעות, משרד האוצר מקדם הפשרת קרקעות במסגרת מדיניות השר לאשר יחידות בנייה ברחבי המדינה, כל זאת כשהוד השרון היא הפוטנציאל היחיד לבניה שקיים באיזור השרון. צריך לזכור שהוד השרון מבחינה מוניציפאלית מחזיקה בהיקף קרקעות של רעננה וכפר סבא ביחד.

"מה שאנשים לא מבינים, בין השאר הוועד שמתנגד לתוכנית, היא שהסמכות הבלעדית היום לאשר בנייה, זו של המדינה ושל הוועדה המחוזית והמועצה הארצית – וכשאין להוד השרון תוכנית מתאר, הם יינצלו את המצב הזה והם יאשרו את התוכניות".

כוכבי בעת הבחירות. ייצטרך לצאת "למלחמה" | צילום: אריאל ימיני

קובי חנוך, ממובילי ועד הפעולה בהוד השרון המתנגד לתוכנית המתאר, אמר:

"תמ"א 48/1 היא עוד שלב בנסיונות להפוך את הוד השרון לעיר של מגדלים ללא תשתיות. מדובר בתוכנית המתייחסת לשטח של 2,000 דונם בקירוב מדרום לשטח הבנוי של העיר שחלק גדול ממנו הוא בכלל פארק לאומי שרוצים להרוס.

"ועד הפעולה של הוד השרון (הסניף המקומי של מטה המאבק לבינוי שפוי) עדיין לא הצליח לקבל לידיו עותק של התוכנית, אך מהנתונים שאנחנו מצליחים לאסוף מדובר בעוד תוכנית לבניה צפופה וגבוהה, בהמשך לתוכנית הר/2050, כאשר המכנה המשותף לשתיהן הוא ניסיון לאשר כמה שיותר מגדלים כמה שיותר מהר תוך התעלמות מחוסר התשתיות בעיר בכלל ובאיזור הבניה בפרט.

"היזמים והקבלנים התרגלו לכך שמאשרים תוכניות כאלו מהר ובלי מחשבה ולכן אנו עדים לקניה המסיבית של הקרקעות באיזור 48/1 לאחרונה. מכיוון שתוכנית זו אמורה לעבור במסלול ותמ"ל, המאשר תוכניות בסיטונות ובלי להתחשב ברצון התושבים או באיכות חייהם, היזמים כבר חוגגים".

"לשמחתנו המצב בעיר ובמערכת המשפטית משתנה ואנו מאמינים שנוכל לעצור את שתי התוכניות ההזויות האלו. אנו מאמינים שאם אכן ינסו לקדם את התוכנית, התושבים וראשי הראשויות, לרבות אמיר כוכבי שבין צעדיו הראשונים בתפקיד היה דחיית הדיונים בתוכנית המתאר העירונית על מנת ללמוד את פרטיה, יצליחו לעצור אותן בבית המשפט, כפי שוועד הפעולה הצליח לעצור את תוכנית המתאר עד כה".