תצפית עמותת אור ירוק בשבועות האחרונים באיזור הוד השרון, מעלה נתונים מדאיגים בכל הנוגע לתודעת חגורת הבטיחות בקרב הנוסעים בכבישי העיר. מהתצפית עולה כי כ-36 אחוזים מתושבי הוד השרון שנצפו, לא היו חגורים בחגורת בטיחות.

לא צחוק. חגורת בטיחות | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

יש שיגידו שמדובר במדגם מצומצם ולא מייצג, כי בכל זאת מדובר רק בתצפית שנערכה על 40 מכוניות בעיר. עם זאת, המדגם הצליח לזהות כמות די נכבדה של 103 נוסעים ברכבים בהוד השרון, כשמתוכם נמצאה כמות לא מבוטלת של 37 נוסעים שלא חגרו חגורות בטיחות. מתוך 37 הנוסעים שנצפו, נמצאו רק 2 ילדים לא חגורים, כך שמדובר ברוב מוחץ של נוסעים מבוגרים לא חגורים.

יש לציין כי הסיכון לפגיעה חמורה בעת תאונת דרכים ללא חגורת בטיחות, הינו גבוה לאין שיעור. לפי נתוני אור ירוק מתוך 401 בני אדם שנפגעו בתאונות דרכים ב-2018 (ינואר עד נובמבר) כשהם לא חגורים, נהרגו 19 בני אדם ו-123 נפצעו באורח קשה.

תצפית דומה שנערכה בכפר סבא השכנה מצאה רק 13 נוסעים מתוך 40 רכבים שלא היו חגורים. אחוז הלא חגורים בכפר סבא עמד על 19, כש-4 ילדים נצפו לא חגורים.  

מאור ירוק נמסר: "במקרה של תאונת דרכים, כאשר הנוסעים ברכב אינם חגורים בחגורת בטיחות, הם עלולים להיזרק אל מחוץ לרכב או על שאר היושבים בו ולסכן גם אותם. החגורה שומרת על חייהם של הנוסעים ברכב כאשר מתרחשת תאונה, מאחר שהיא מפזרת את עוצמת המכה על פני שטח הגוף של הנוסע ושומרת עליו בתוך כסאו וברכב. על פי נתוני עמותת אור ירוק, חגורת בטיחות מפחיתה את הסיכון לפגיעה חמורה ב-40%".

כמו כן נמסר מהעמותה: "חגירת חגורת בטיחות ברכב נתפסת בעיני רבים כעניין בסיסי שבלעדיו לא נוסעים, יחד עם זאת מדי שנה אנחנו מופתעים לגלות שנוסעים רבים אינם מקפידים להשתמש באביזר בטיחות כל כך יומיומי זה. בהיעדר נראות משטרתית מספקת בכבישים אין מספיק אכיפה והסיכון לנוסעים הוא רב".