עדי בר-אילן, תלמיד כיתה י"ב בתיכון אוסטרובסקי ברעננה, חולה בסוכרת נעורים זה שלוש שנים וחצי, הרכיב לרגל חודש המודעות למחלה מערכת לבלב מלאכותי לשימוש עצמי, המסייעת לחולי סוכרת בתפקוד היום יומי. 

בר אילן והמערכת שבנה. "אין חברה שמוכרת את זה" | צילום: דפי בר אילן

"לפני שלושה חודשים פגשתי מישהו שיש לו מערכת דומה והחלטתי לבנות אותה בעצמי", מספר עדי. "התקנתי תוכנה קיימת והרכבתי את המערכת. חלק מהתפקוד היום יומי של חולי סוכרת הוא לבדוק כל הזמן את רמת הסוכר בגוף. מה שהמערכת עושה זה היא לבדוק את זה בשבילי, כך שאני לא צריך להתעסק בזה בכל רגע".

כעת מקווה בר אילן שחברות עסקיות יאמצו את הרעיון, וישווקו אותה עם התקנה קלה יותר. "אני בטוח שמערכת כזאת יכולה לעזור לטיפול ולשליטה ברמות הסוכר אצל חולי סוכרת, אבל תהליך הבנייה דורש ידע והבנה, והרבה מאוד התעסקות", אומר עדי. "כרגע, כל אחד צריך לבנות את זה בעצמו, ואין חברה שמוכרת את זה. אם חברה תחליט לייצר את המערכת, בהתקנה קלה יותר, זה יקל על הרבה חולים באופן ניכר.

"חשוב שתהיה מודעות לפרויקטים האלה. כשאני אומר שיש לי סוכרת לא תמיד מבינים מה בדיוק יש לי, ואיך אני מטפל בזה, ואם היתה יותר מודעות היו גם יותר מבינים את הצורך במערכת כמו שיש לי. בחלק מהמערכת שבניתי קיים מד סוכר רציף, שמספק פידבק למערכת להבין מה היא עושה נכון ומה לא. כיום, סוכרתיים מעל גיל 18 לא מקבלים את מד הסוכר הרציף. אילו הייתי מאובחן כחולה במחלה בגיל 19, גם אני לא הייתי מקבל אותו, ומערכת כזאת יכולה להקל על חולים בכל הגילים".

"הרעיון הוא מדהים והתוודענו אליו דרך חבר של עדי כשביקרנו בהולנד", מספרת האם, דפי. "בתחילה זה נראָה מסובך מאוד להרכבה, אבל עדי אמר שהוא יכול לעשות את זה. התחלנו להתעניין, בדקנו את האלגוריתם של המערכת, ראינו שזה בטוח ועדי התחיל לבנות את זה. הוא בירר בעצמו בעניין החלקים, ואחרי תקופה קצרה זה היה מוכן לשימוש. היום הוא משתמש בזה כל הזמן וזה מרגיע אותנו מאוד. אנחנו מקבלים התראות לטלפון הנייד במקרים שרמת הסוכר עולה, גם בלילות, וזה נוח מאוד ומקל עלינו.

"כשאומרים 'סוכרת' צריך להבין שיש שני סוגים, ואלו מחלות שונות לגמרי. אנשים לא מבדילים ביניהן. סוכרת נעורים (סוג 1) אינה קשורה, למעשה, לגיל מסוים, וסוכרת מסוג 2 נפוצה יותר בגיל מתקדם, ואפשר לאזן אותה גם על ידי תזונה נכונה וספורט, מה שלא נכון באשר לסוג הראשון, שאין לו מרפא כלל כרגע. אני מקווה בשביל כל חולי הסוכרת, שהחברות הגדולות יפַתחו מכשיר מאושר לשימוש הציבור, שיקל עליהם".