כבר 15 שנה שהדיירים ברחוב בן גוריון בהוד השרון מחכים לפרויקט פינוי-בינוי שייצא לפועל, אך לטענתם, העירייה קשת עורף כלפיהם. בשבוע שעבר הם נחלו אכזבה נוספת, כשוועדת התכנון והבנייה המקומית החליטה להתנגד לתוכנית במתחם. "הקירות מתפוררים, התשתיות רקובות, ואנחנו מצפים מראש העירייה להבין שאנחנו לא כרישי נדל"ן, אלא אנשים מסכנים", הם אומרים בעצב.
התושבים המתוסכלים. "אנחנו כבר עייפים" | צילום: פרטי
מדובר בארבעה בנייני רכבת ברחובות בן גוריון מספר 21 עד 39 והמשאבים 19, בני שלוש-ארבע קומות, אשר נבנו בשנות ה-60. שטח הדירות בבניינים אלה 40 עד 58 מ"ר, וגרים בהם בעיקר אנשים מבוגרים וקשי יום. "מדובר בבניינים ישנים מאוד, מטים ליפול", אומר שלמה נווה, בעל דירה במתחם, המייצג, עם מוטי אטשטיין יחד, את הדיירים.
"התחלנו את הליך התכנון לפינוי‑בינוי במתחם עם הדיירים כבר בשנת 2004. כשפנינו לעירייה, הם לא הביעו עניין והתלהבות, ואפילו ניסו לשכנע אותנו ללכת על תמ"א 38 (שיפוץ מבנה והוספת קומות) ולא על פינוי‑בינוי. אנחנו סירבנו לכך".
מדוע?
"הבסיס כאן רעוע ודל, ולעשות פה תמ"א זה אך ורק תפאורה. להוסיף מרפסת, ממ"ד — אלה לא דברים שהיו עוזרים לנו לפתור את הבעיה. צריך לחזק באופן ממשי את הבניינים, שמצבם ממש רע. ומה עם חניה? בתמ"א אין התייחסות לחניות, ואם מוסיפים קומות נוספות ודיירים נוספים, איפה כולנו נחנה את כלי הרכב? החניה אינה מספקת, והצפיפות גוברת. בנוסף, כל קבלן שפנינו אליו סירב לעשות פה תמ"א, בגלל חוסר היתכנות כלכלית. הפתרון היחיד הוא להרוס את הבניינים הקיימים ולבנות במקומם בניינים חדשים, עם מרתפי חניה תת-קרקעיים.
אטשטיין מוסיף ומספר, כי "השנה עברנו חורף מאוד קשה. הגגות הוצפו, המים חדרו לקירות ולמרזבים. הדיירים מספרים לנו על בעיות אינסטלציה, על קירות מתקלפים, על מי גשם שיוצאים מהמזגן לתוך חדרי האמבטיה. הבעיות בבניינים האלה קשות מאוד, ומדובר באנשים שלחלקם אין כסף לשלם לוועד בית".
"אנחנו במצוקה"
רבקה פינקלשטיין, שעברה את גיל ה-70, גרה בקומה השלישית באחד הבניינים במתחם, בלי מעלית. לדבריה, "אני נהיית חולה מהרטיבות שיש לי פה בקירות. לא משנה כמה צבעתי וכמה בעלי מקצוע הבאתי, אין איך לתקן, כי התשתיות כבר רקובות. אני גרה פה לבד, ואינני מסוגלת לעלות שלוש קומות במדרגות. אני במצוקה".
"פנינו ליזמים רבים", מספר אטשטיין. "כמעט הגענו לסיכום, אבל כשהחברות היזמיות הבינו את הגישה השלילית של העירייה, הן פשוט נעלמו. בשנת 2011 יצרנו קשר עם חברת אשדר. 80 אחוז מהדיירים חתמו על חוזה עם החברה, וההיענות היתה גבוהה מאוד, כי כל הדיירים רוצים שזה יקרה". בתוכנית שהגישה חברת אשדר לוועדה המחוזית, מדובר בהריסת ארבעת הבניינים הקיימים ובבניית ארבעה בניינים בגובה 15 קומות (כולל מרתף), סך הכול 270 דירות במתחם. 
"בשנת 2014 העירייה הכירה בכך שהמתחם מיועד לפינוי‑בינוי והכריזה על תוכנית, שקיבלה אישור פורמלי של הוועדה המקומית", אומר אטשטיין. "כשזה עבר לשלב התנגדויות הציבור, ציפינו שהתושבים ברחוב הסמוך, הגרים בבתי קרקע, יגישו התנגדות, אבל לשמחתנו ולהפתעתנו הם לא התנגדו. גם הם מעדיפים לראות בניינים חדשים ולא בניינים רקובים. בחודש מרץ 2016 זימן אותנו ראש העירייה, חי אדיב, לישיבה. לצערנו, הוא לא הופיע, אבל מהנדס העיר וסגן ראש העירייה לשעבר יגאל שמעון הופיעו. הם נתנו הסכמתם, ואמרו לנו שתוך שבועיים יתנו תשובה סופית. עברו שבועיים, ולא קיבלנו כל תשובה. כעבור שלושה חודשים, פנינו לאדיב ודרשנו תשובות. אז הציגו בפנינו רעיון חדש: שיתוף הציבור. אין צורך להוסיף, לא היה שום שיתוף ציבור, אלא שיתוק ציבור. שלחנו מכתבים, נפגשנו, ביקשנו ולא קרה כלום. עבדו עלינו, התעללו בנו, ואנחנו חסרי אונים.
"מדובר ב-15 שנה של המתנה. זה לא קל לארגן יחד עשרות תושבים, ואחרי כל ההשקעה שלנו אנחנו חוששים שזה יתפרק. חלק מהדיירים נפטרו בינתיים, חלקם עזבו מרוב ייאוש, ודיירים מבוגרים, המתקשים לעלות במדרגות, משכירים את הדירות לצעירים".
ביום ראשון, כאמור, התכנסה הוועדה המקומית כדי לדון בהתנגדות העירייה לתוכנית, שהופקדה כבר בוועדה המחוזית. לטענת הדיירים, שהפגינו מחוץ לישיבה, "עוד לפני הבחירות ראש העירייה החדש נפגש אתנו והפגין זהירות רבה. הוא אמר לנו שהוא מתנגד לבנייה גבוהה, אך בעד התחדשות עירונית. אנחנו לא נכנסים לוויכוח אם בנייה גבוהה טובה או רעה להוד השרון, אנחנו טוענים שבבניינים מהסוג הזה אין כל ברירה. טרם הישיבה שוחחנו אתו ועם סגנו, מאיר חלוואני. כוכבי אמר לנו שבגלל היותו חדש בתפקיד, הוא צריך לבחון את העניין ולקבוע מדיניות. אנחנו מבינים, אבל אנחנו מצפים מהעירייה לזכור שמדובר פה באנשים באמת מסכנים, ברמה סוציו‑אקונומית נמוכה עד בינונית. אנשים גרים פה בתנאים גרועים. אנחנו מבקשים מראש העירייה: אל תתמהמה. עברו 15 שנה, ואנחנו לא יכולים לחכות עוד. הבניינים מתפוררים, התשתיות בלויות ואנחנו כבר עייפים".
העירייה: "נשתף את התושבים במדיניות החדשה"

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "התחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפני רעידת אדמה נמצאת בראש סדר העדיפויות העירוני. בהתאם הגדירה העירייה 6 מתחמים ברחבי העיר בהם תבוצע התחדשות העירונית באמצעות פינוי בינוי ובהם מתחם בן-גוריון. על מנת שתהליכים חשובים ומשמעותיים אלו יקודמו תוך התייחסות ומתן מענה למכלול הצרכים העירוניים, הנובעים מתוספת תושבים, יחידות דיור, כלי רכב ועוד, גיבש מינהל ההנדסה בעירייה מסמך מדיניות מותאם לכל מתחם אשר יוצג בפני תושבי המתחמים ותושבי הסביבה, להערות והארות. מטרתה של העירייה כאמור הינו לבצע הליכים חשובים אלו באופן מיטבי תוך התאמה לצרכי הציבור היום ולצרכים שיתעוררו בעתיד, לאור תוספת הדיירים הצפויה במתחמים אלו, עם השלמת הבניה וכפי שהדגיש ראש העירייה בפני התושבים הדברים ידונו לעומקם בהליך שיתופי ולאחריו יקודמו הפרויקטים השונים בהתאם למכלול הצרכים והרצונות".