בדרך רמתיים 86 שבהוד השרון פעלה עד לפני שבוע פיצוצייה. "סוף הדרך" שמה. כיום היא סגורה. הגיעה לסוף דרכה. שלט מבשר על כך שהחנות להשכרה, כמו חנויות רבות ברחוב ובסביבתו.

בדרך רמתיים 74 נסגרה חנות בגדים; במספר 92 — חנות לאוכל מוכן; ובצדו השני של הכביש - במספר 69, עוד חנות לאוכל מוכן, "המשביע" שמה. הבעלים של חנות הבגדים הצמודה תולה כיום קולבי בגדים לתצוגה על התריס המוגף של החנות הסגורה; בדרך רמתיים 55 חנות לווילונות שנסגרה לא מכבר, ובקרוב תיפתח שם מרפאת שיניים. בארבע השנים האחרונות נפתחו ונסגרו שם ארבע חנויות: לאופניים חשמליים, לטפטים, לדיו ולגלידה.

שער ידיעות השרון בסוף השבוע | צילומים: אסף פרידמן

במספר 84 נפתחה לפני חצי שנה חנות של רשת הבגדים "בייסיק" לאחר שיפוץ בהשקעה של 200 אלף שקל, וכבר נסגרה. כך שכיום אין ברחוב אף חנות השייכת לרשת. נסגרו גם החנויות בדרך רמתיים 35 ובדרך רמתיים 71. מטרים ספורים משם, בדרך רמתיים 69, פינת דרך מגדיאל, שני עסקים צמודים נסגרו — "קופיקס" ופיצרייה "עגבניה". כעת החנויות נמצאות בשיפוצים, וחברת תיווך נכסים מטפלת בהשכרתן לעסקים חדשים. לא רחוק משם, בדרך מגדיאל 7, במבנה ישן ומוזנח — עוד חנות סגורה. ואילו בדרך מגדיאל 9 ניצב בניין חדש בן 16 קומות, שכבר אוכלס על ידי דייריו. שתי הקומות הראשונות הוקצו לחנויות. עד כה אף אחת מהן לא הושכרה.

זהו סיפורו של הרחוב הראשי בהוד השרון, שהולך ודועך. רצועת מסחר של פחות מקילומטר, עם מדרכה מוזנחת ותאורה עמומה, עם שעטנז של עסקים, שרובם לא מזמינים את הלקוחות לחצות את סף הדלת — ממוסכים עד פיצוחיות ושווארמיות, ממשרדי תיווך עד מעבדות לתיקוני טלפונים סלולריים, מעיצוב שיער עד חנות ספרים. כן, יש אחת כזאת כבר עשרות שנים.

סוחרים בדרך רמתיים | צילום: אסף פרידמן

השבוע ערך יחיאל שחר, הבעלים של חנות הספרים "מאיר" ובנו של המייסד, מכירת חיסול של ספרים ישנים, לקראת הריסת המבנה הישן במסגרת פרויקט פינוי-בינוי. הוא כבר פתח חנות חדשה מעברו השני של הכביש. "אם תשווה את דרך רמתיים לרחובות ויצמן בכפר סבא ואחוזה ברעננה — אנחנו נדורג במקום האחרון. יש בעיות רבות. תאורה, מדרכות שבורות. אפילו אין די מעברי חצייה להולכי רגל", הוא אומר.

"רחוב עייף ועזוב"

הרחוב הראשי של הוד השרון, שבחלקו בניינים דו-קומתיים ישנים ולצדם מגדלי מגורים מודרניים, משמש ציר מעבר מכפר סבא לפתח תקוה. גם מי שהתכוון לעצור ולרכוש שם משהו יתקשה לעשות זאת, בשל מחסור במקומות חניה. בעלי העסקים מקטרים על המצב ועל העירייה.

"אני במקום הכי מרכזי ברחוב, צמוד לצומת רמתיים-הבנים", אומר פנחס גואטה, המנהל את חנות הפרחים שלו כבר 35 שנה בכוך קטן וצפוף. "זה עסק קטן עם הוצאות גדולות: ארנונה, אגרות להצבת שילוט ותשלומים בעבור הצגת פרחים על המדרכה, בעבור חשמל למיזוג. אילו היתה לי מספיק עבודה הכל היה מתגמד. אבל אין חניה ואנשים חוששים לעצור, ואין כאן תנועה. העירייה צריכה לעשות משהו. בפורים, למשל, לא היה כאן שום אירוע".

עוד חנות שאבדה | צילום: אסף פרידמן

"אין ברחוב עסקים שמושכים את העין", אומר מנהל "קפה נטו", תומר ניר. "אין חנויות מותגים. אנשים נוהרים לקניונים, והרחוב עייף ועזוב. איך מעירים אותו? צריך לשפץ, כדי לשפר את חזות הרחוב מבחינת מדרכות, תאורה וצמחייה, שיהיה נעים לטייל בו, שיהיה נקי ומסודר, שיהיו מקומות חניה, שהעסקים יהיו נגישים. צריך להביא מותגים, לערוך פעילויות. העירייה צריכה לתת לעסקים מרחב מחיה. היא מקשה עלינו, לא רק בארנונה גבוהה. בית הקפה פועל כאן 12 שנה, רוב הלקוחות קבועים. אין כאן לקוחות מזדמנים. הגשנו בקשה לעירייה להשאיר את סגירת החורף גם בקיץ, שיהיה שטח ממוזג, אבל בעירייה מערימים קשיים".

לדברי הבעלים של "פוטו דינו", איקי מימון, "הרחוב התייבש לגמרי. לא תראה כאן הורה הולך על המדרכה עם עגלת תינוק. זה מראה נדיר. גם אנשים בכיסאות גלגלים לא יכולים להסתובב כאן. את המדרכות לא החליפו שנים, והן חסומות על ידי סחורות, אין דין ואין דיין. הכל מוזנח, מלוכלך. כמה פחי אשפה ראית ברחוב? גם את מנקי הרחובות קשה לראות. תוכל לבדוק כמה הודעות שלחתי למוקד העירוני בעניין ניקוי המדרכות. לקראת ערב הכל חשוך, עמודי התאורה מיושנים ולא הוחלפו שנים. פעם היה כאן יפה ונקי יותר, שאל את ותיקי העיר. כיום תנועת הלקוחות דלילה ביותר. אין מה שימשוך את האנשים".

בקפה המיתולוגי "וילהיים" מציינים שהתחרות בין הקונדיטוריות גדולה. "יש ירידה קלה. ניתן היה לחוש זאת בחנוכה, עם ירידה במכירת הסופגניות". "גם אני מרגיש את הירידה במכירות. כשיש גשם, הוא יורד על כולם", אומר דני שמואלי, הבעלים של חנות האלכוהול "קלאסה", שאף היא מתמודדת מול ארבע חנויות נוספות באותו התחום.

רחוב בקריסה | צילום: אסף פרידמן

"העירייה מטרפדת"

ג'ואנה קראדי, בעלת עסק לסַפָּרוּת, לציפורניים ולמוצרי שיער זה שבע שנים, מספרת: "פעם היו יותר לקוחות. כיום הרחוב מוזנח מאוד, ולאנשים אין מה לחפש כאן. כולם רצים לקניונים ואצלנו נסגרו המון חנויות. גם חנות של בגדי מותגים הצמודה אליי נסגרה, ועוד חנויות בגדים, והלבשה תחתונה שפעלה כאן 70 שנה, ופיצרייה ובית קפה. העירייה לא עושה כלום למען העסקים הקטנים. מקבלים דוח על כל פתק עם הודעה על מבצע שמדביקים על הוויטרינה. אפילו חניה חינם אין לנו, לבעלי העסקים שלא גרים באזור של החנות שלהם".

לטענתה, העירייה לא יוזמת אירועים, ומטרפדת יוזמות של בעלי העסקים. "בחג השבועות רצינו להוציא למדרכה שולחן עם כיבוד, כדי שנוכל להזמין תושבים שעוברים ליד החנות להיכנס, אבל לא התירו לנו".

גם יוזמתו של דני שמואלי מ"קלאסה", נתקלה במכשול. "הצעתי לעירייה לעשות באחד מימי שישי אירוע טעימות ברחוב, יכולתי להביא עשרה יקבים ולעשות קרנבל, אבל לא אישרו לי".

בפורים השנה החליטו ג'ואנה קראדי ושותפתה לעשות מעשה. הן הציבו על המדרכה, בלי לבקש אישור, בובות עם פאות צבעוניות. "קיבלנו מהעוברים והשבים פידבק חיובי, שהכנסנו קצת צבע לרחוב".

עוד צבע לרחוב הכניסו שני עסקים חדשים: מסעדה-בר "ססיליה", בעלת העיצוב המודרני, שבקרוב תתרחב גם לפיצרייה, ו"קופי וי שופ" (קפה, אלכוהול וסיגריה אלקטרונית), שהחליפה לפני כחודש את "OK מחשבים", שפעלה במקום במשך שבע שנים. "הארנונה משוגעת", אומר הבעלים איתמר פוליטי, יליד ותושב הוד השרון, ומבקש מהעירייה: "תנו לנו אוויר לחצי שנה, תעשו משהו עם הרחוב הזה. אנשים מגיעים לפה בגלל שקראו עלינו באינטרנט. נדיר שאנשים נכנסים באופן מזדמן, איפה הם יחנו?"

"לא נעים להסתובב ברחוב הראשי שלנו", אומרת תושבת העיר רוני פרידמן, המשכירה חנות שבבעלותה, "למה לא מציבים ספסלים? למה לא מציבים פסלים סביבתיים, כמו ברחוב אחוזה ברעננה? הרחוב שלנו נראה כמו עזה, עם הפיצוציות והשווארמיות".

"אין כאן חנויות חזקות והעירייה לא מעודדת את המסחר", מוסיף תושב העיר עזרא גלנט, יועץ לכלכלת המשפחה. "חנויות רבות נמצאות על כרעי תרנגולת".

באחד ממשרדי התיווך ברחוב מחזקים את דבריהם של בעלי העסקים: "ברחוב הראשי שלנו אי אפשר לעצור, אז אנשים הולכים לרחוב הבנים הסמוך, שם ניתן לחנות ולהסתובב. וכאן בדרך רמתיים, השכירות גבוהה, הארנונה גבוהה, יש כאן תחלופה גבוהה פותחים וסוגרים. לא קל לשרוד. אז מה הפלא שבשעה שתיים בצהריים חלק מהסוחרים סוגרים ויוצאים לשנ"צ?".

מסכם בן בראונשטיין, תושב העיר, שעובד באחת הפיצוחיות: "העיר גדלה מאוד אך התשתיות לא מתאימות. הייתי שמח אילו היו משקיעים ברחוב הראשי שלנו. זה יעזור גם לאזרח הקטן, לא רק לעסקים".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה:

"בהתאם להנחיית ראש העירייה, אמיר כוכבי, פועל צוות מינהל ההנדסה ליצירתה של תוכנית לשדרוג ולטיפול במרכז העיר. במסגרת הנחיה זו יציג מינהל ההנדסה תכנון מחודש לדרך רמתיים, וזאת בצד התכנון הקיים להוספת נתיב התחבורה הציבורית לאורך הציר, הכולל שדרוג המדרכות, ריהוט רחוב, פיתוח סביבתי, ועוד.

יודגש, כי העירייה אינה מטילה קנסות על הדבקת פרסומים על גבי חלון הראווה של בית העסק, אלא רק אגרת שילוט שנתית, וזאת בהתאם לחוק העזר להוד השרון (שילוט), התשנ"ז 1997".