"על רקע היערכות מחודשת ועדכון מערך הסכמי הפעילות בין החברה לקידום החינוך והתרבות בהוד השרון לבין העירייה, הוחלט על צמצום פעילותה של מחלקת התרבות היהודית. על כן, אתה מוזמן לשימוע בטרם קבלת החלטה על המשך העסקתך בחברה". את ההודעה הזאת קיבלו 13 עובדי החברה, שזומנו לשימוע במשרדי החברה בפני מנכ"ל החברה, מיתר שוורץ, ובפני רכזת משאבי אנוש.

ג'קי אליהו | צילום: אסף פרידמן

"סגרו אותנו נטו, כי לא רוצים חרדים בהוד השרון", אומר מנהל המחלקה, ג'קי אליהו (35), נשוי ואב לחמישה, תושב הוד השרון, שאף הוא בין המפוטרים. "אם העירייה תספר לך שאת ה-300 אלף שקל שקיזזו מתקציב מחלקת התרבות היהודית ב-2019 העבירו למחלקת תרבות, אז באמת העבירו, אך השתמשו בזה למימון המימונה בפארק מגדיאל, וכך לא נשאר כסף השנה לעשות שום אירוע לציבור הדתי. במחיר של שני מופעים ביום העצמאות, העירייה יכולה לממן את תקציב האירועים של המחלקה שלנו במשך שנה. אז היכן הצדק והיושרה?".

עוד לדבריו, ב-590 אלף שקל מממנת העירייה תהלוכות ומצעדים, שאחד מהם הוא מצעד הגאווה בעבור 200 חברי הקהילה הגאה בהוד השרון. "אין לי בעיה עם הקהילה הזאת. אני מכבד את כל הקהילות, אבל תתייחסו באופן שווה לציבור החרדי, המונה כיום כ-900 משפחות (כ-5,000 איש)".

אליהו התבקש להקים את מחלקת התרבות היהודית בעיר, ומונה למנהלה בשנת 2014. מאז הופקו בעיר אירועי תרבות יהודית לכל התושבים: תהלוכת ל"ג בעומר בשיתוף חב"ד, שהשתתפו בה כלל תושבי העיר (השנה לא תיערך בשל חוסר תקציב), טיולי מסורת ברחבי הארץ, שיעורי תורה לגברים, לנשים לנוער ולילדים, קורס ללימוד הטעמים והפיוט ואירועי תרבות לציבור החרדי, כמו ערב סליחות. 

"בכל עיר נורמלית ומתוקנת יש מחלקה כזאת, אך בהוד השרון נִראֶה שהעירייה אינה מעוניינת שלציבור החרדי יהיה מה לעשות בעיר. במילים אחרות: חרדים החוצה. הציבור החרדי בעיר משלם ארנונה כמו כולם. לא נשתוק ונעמוד על כל זכויותינו, לנוכח מהלכי האפליה של ראש העיר.

אליהו על שער ידיעות השרון | צילום: אסף פרידמן

"זוהי אפליה של ציבור שלם שגדל בעיר. אשתי, למשל, היא ילידת המקום, למדה במוסינזון. שנינו חזרנו בתשובה, וכיום לילדים שלי בית ספר בעיר, וגני הילדים ישנים ושבורים. אני מזמין את כל התושבים לראות את ההבדל בין גן חרדי לגן ממלכתי. ראש העירייה אמר שיהיה ראש העיר של כולם, אבל הוא לא באמת עומד בזה כשמדובר בחרדים".

לדברי חבר המועצה, יגאל שמעון, "מדובר בפגיעה אנושה ב-13 עובדים מפרנסים. כפי שהציבור החילוני מקבל תרבות, גם הציבור המסורתי זכאי לכך, ושלא יגידו לי שזה צמצום בכוח אדם או התייעלות, שבוע אחרי שאישרנו כמות נכבדה של עוזרים ללשכות הסגנים וראש העירייה".

החברה לקידום החינוך והתרבות: "אין החברה עוסקת בענייני כוח אדם מעל דפי העיתון. ההחלטה על הצמצומים התקבלה על ידי העירייה".

מעיריית הוד השרון נמסר: "העירייה פועלת ומרכזת את כל פעילויות התרבות תחת אגפי העירייה ובכלל זה גם התרבות התורנית. לכן על פי הצורך ובהתאם לנהלי העבודה יתקיימו הפעילויות השונות, זאת בהתאם לתפיסת התרבות הקהילתית בעיר".