זוהי לא כתבה שגרתית. לא מדובר בפעילות שגרתית. ובטח שלא באנשים שגרתיים. זוהי כתבה על אנשים שהחליטו שהם רוצים קצת להכיר את השכנים שלהם קצת יותר טוב מרק לבקש חלב לקפה. זו כתבה על אנשים שהחליטו ליצור תופעה. וזה משהו שכל שכונה הייתה רוצה להתפאר בו.

האירוע ה-20 של מתו"ק. יוצא דופן | מתוך דף הפייסבוק של מתו"ק

מי שהיה מגיע לפני כשלושה שבועות, בחול המועד של סוכות, למתחם 1200 היה יכול לחשוב שהוא הוזה. בין הבניינים קמו עשרות רבות של אוהלים. במרכז הפארק הוצב מסך להקרנת סרט לילדים ודוכני אוכל. משהו בסגנון של מסיבת פיג'מה שכונתית המונית על כל המשתמע מכך. 

הפסטיבל הזה התקיים ביוזמת צוות מתו"ק בהתנדבות וללא מטרת רווח. או כמו שהם מציגים את זה: "פשוט כדי להיות ביחד, לצאת מהמגדלים למרחב הציבורי וליהנות מקמפינג עם השכנים. קמפינג לכל דבר, רק מתחת לבית".

על הפקת האירוע הזה, ה-20 במספר מאז ההתחלה ביוני 2017 והגדול ביותר עד כה, היו אחראים צוות מתו"ק (מעורבות, תרבות וקהילה), המונה שישה מתנדבים מתושבי השכונה: חמוטל לוטן, איריס פרידור ידגר, טלי שפיצר אזולאי, אורי בלק, רני אהרון כהן ועינן גרובר.

האירוע ה-20 של מתו"ק | מתוך דף הפייסבוק של מתו"ק

בין התקוות הגדולות של הצוות המיוחד הזה היא שהמודל הזה יועתק לשאר השכונות בהוד השרון. לא עניין של מה בכך בעיר שאוכלוסייתה עולה בכפולות ובאירוע שטומן בחובו גם עלות כלכלית.

ואולי כאן נמצא אחד מהאלמנטים המסקרנים יותר בארגון האירוע. הצוות זוכה לחסויות ממספר בתי עסק עירוניים שמאפשר לו להפיק את האירועים בעלות כלכלית נמוכה מאוד, ביניהם החברה הכלכלית לישראל, חנות המטיילים ווקאין, מאפיית שיבולת השרון וסוכנות הביטוח אריק סלע.

כשאתם מוסיפים לזה את בית הקפה של מתו"ק שמוכר קפה ועוגות תוצרת תושבות השכונה שמכסה את סבסוד המאבטח הלילי שנלקח לצורך האירוע, ואת סבסוד ארוחת הבוקר למשתתפים – אתם מבינים שיש פה מערכת מאוזנת וחכמה.

מחר (מוצ"ש, החל מ-17:30, הגינה המרכזית של מתחם 1200) יקיים צוות מתו"ק את האירוע ה-21 שיהיה בסימן בחירות דמוקרטיות לצלצול בית הספר ביחד עם יריד בשקל. הזדמנות טובה למי שמעוניין להסתכל איך מייצרים תופעה תרבותית מקומית.