אוקיי, אנחנו יודעים, לא לקח לכם הרבה זמן להבין ש-"הוד סבא" הוא פרי המצאתו של מוחנו הקודח, ולא, נכון לעכשיו אין תוכנית קונקרטית למזג בין כפר סבא לבין הוד השרון, זאת על אף השכנות הנצחית בין השתיים והעובדה שהן חולקות לא מעט מאפיינים משותפים.

הבדלנים ההוד השרונים והכפר סבאים יכולים להתנחם בגבול הכמו-טבעי שחברת נתיבי ישראל יצרה עבורנו בדמות כביש 531, שבאופן פרדוקסלי ממשיך להיות די אהוב משני צדדיו.

לא קורה עדיין. האיחוד המתבקש של "הוד סבא" | צילום: באדיבות המרכז למיפוי ישראל

ובכל זאת, אפשר ללמוד לא מעט מהניסוי המוזר שייצרנו. כך, למשל, אספנו את תגובות הפייסבוק כדי להבין איך אתם הייתם רוצים לקרוא למיזוג בין הרשויות לו היה קורה, כמה מכם תומכים במהלך ומי מוכן לעלות על בריקדות כדי למנוע אותו.

אז מאיפה כל זה מגיע?

ראשית, יש לציין, שעל אף העובדה שרפי סער, ראש עיריית כפר סבא היום ומנכ"ל עיריית הוד השרון לפני כעשור, הוא זה שהחזיר את רעיון המיזוג לחיינו ביולי האחרון, בעת שהציע סיפוח כפר סבא של הוד השרון, הרעיון הזה בכלל רקם עור וגידים אצל שר הפנים לשעבר, מאיר שטרית. ב-2008 הודיע שטרית על מיזוג עתידי בין הוד השרון לכפר סבא. תוכניתו של שטרית שכללה מיזוג של מספר ערים נוספות (מצורפת הטבלה המלאה בסוף הכתבה, א.י.), נגנזה לאחר שהסתיימה כהונתו ב-2009.

התוכנית הגנוזה של שטרית | צילום: מתוך מוסף ידיעות אחרונות 19.2.08

שלא במפתיע גולשים כעמית באואר הכפר סבאי, זיהו כי מדובר בתוכנית שאכן הייתה על המדף בעבר. גם חבר מועצת הוד השרון לשעבר, יעקב שוויצקי, ציין כי אכן יש תוכנית כזו.

למה הוד סבא?

בכל הנוגע לשם "הוד סבא", תגובות הגולשים לא איחרו לבוא, וככל הנראה זה לא יהיה השם של הרשות המאוחדת. רוב הגולשים בחרו ב-"כפר השרון" כאופציה מועדפת, אבל הגדילו לעשות יצחק זהר עם "הוד השרון כפר סבא מאוחד" (על משקל עין חרוד מאוחד), ויהודית חפץ עם "הוד סבתא" (כי אם כבר – אז שיהיה גם נכון מגדרית).

הסיבה שאנחנו בחרנו דווקא בהוד סבא, היא העובדה שיש הרבה כפרים בשרון, ואין שום דבר ייחודי בשם שרון. ואם כבר אנחנו שם, אז שימו לב לתופעה הבאה, גם רענן מור מכפר סבא, וגם אביתר בן חיים מהוד השרון זיהו את העיר המאוחדת כ-"רמת הוד בראשות אדי קופל" מארץ נהדרת. ועל זה נאמר, לא נגענו – ואנחנו גם ממש לא רוצים לגעת.  

היו מי שנזכרו בו. אדי קופל, ראש עיריית רמת הוד | צילום מסך מתוך ארץ נהדרת

מי בעד ומי נגד?

אחת התגובות הבולטות ביותר הייתה של נוגה הכפר סבאית שאמרה שזה "רעיון נורא. הוד השרון זה שם ללא היסטוריה, אבל כפר סבא עם היסטוריה שאין למחוק", בעוד שיונתן ההוד השרוני סיכם את העניין ב-"כפר סבא היו מתים". הגדיל לעשות אלון רזניק ההוד השרוני שקרא לעלות על הבריקדות כדי למנוע את המהלך.

בכל מקרה, רוב התגובות היו נגד מיזוג מכל סוג שהוא, כשאחת מהתגובות שחזרה על עצמה משני צידי המתרס היא "לא ולא". עם זאת, היו גם כאלה שחשבו שזה רעיון לא רע בכלל כאלונה מצליח ההוד השרונית שכתבה "רעיון מצויין גם לא לאחד באפריל", או יעקב ברונשטיין הכפר סבאי שכתב: "אחד באפריל, אך ברצינות רעיון שכדאי לבחון אותו".

למעשה, בלא מעט מהמקרים התקבלו אותן תגובות בדיוק בשני הצדדים, נתון שגורם לך לחשוב, מהו ההבדל הגדול בין הוד השרונים לכפר סבאים?!

הערים המאוחדות של שטרית | צילום: מתוך ynet

תגובות

את תגובת עיריות כפר סבא והוד השרון טרם הצלחנו להשיג. מתנועת האיחוד הידועה "שלושה חתולים וחצי", נמסרה התגובה הבאה: "אנחנו נחזור ובגדול".