ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי, הוביל את הקו התקיף של ראשי רשויות מאזור השרון נגד תכנית המתאר חסרת התקדים שמקדמת המדינה בדיון המועצה הארצית והולנת"ע על תמ"א 48 בדיון שנערך השבוע.

צילומים: עיריית הוד השרון

הדיון הסתיים בהחלטה על מינוי מגשר בין ראש הרשויות למנהל התכנון בכל הנוגע לתהליכי תכנון תמ"א 48/1. בדיון מול יו"ר מנהל התכנון דלית זילבר אמר ראש העירייה "עיריית הוד השרון מתנגדת לתוכנית תמ"א 48 ותפעל בכל אמצעי חוקי אפשרי, כדי למנוע אותה"

בדיון הסוער שכלל נציגים של משרדי ממשלה, מנהל התכנון, ארגונים סביבתיים ורשויות מקומיות נשמעו טענות רבות על ההליך כולו שמתנהל בחוסר שיתוף פעולה וחוסר שקיפות. "יש תחושה שהמטרה סומנה, החץ נתקע בדיוק באמצע ומשם נמשך קוו אחורה שממנו מתחיל התכנון. בניגוד לכל עקרון תכנוני"

לדיון הגיעה נציגות משמעותית מעיריית הוד השרון שכללה את ראש העירייה אמיר כוכבי, את יו"ר הועדה המקומית לשעבר חבר המועצה יגאל שמעון, מהנדס העיר סרג'יו וולינסקי, אדריכל העיר יואב רוביסה, היועץ המשפטי ירון סולברג, יועצת משפטית של הועדה לתכנון ובניה עו"ד אווה לוי ונציגת היחידה הסביבתי היאלי מרקו. 

צילום מתוך אתר "כלכליסט"

כזכור, עיקרה של התמ"א הינה הוספת 20 אלף יחידות דיור חדשות להוד השרון, בנוסף לכ-25 אלף יחידות דיור שכבר נמצאות בהליכי תכנון. הצוות העירוני הציג בפני חברי הוועדה את התנגדותה של עיריית הוד השרון לתוכנית שמקודמת במהרה ללא פתרונות תחבורה, תעסוקה ושטחי ציבור. 

"מדובר בתוכנית שרומסת תכניות קודמות, בהן תכנית המתאר של הוד השרון, תוך שהיא חסרה פתרונות תחבורה ותשתיות. כראש עירייה, האחריות שלי לדורות הבאים, היא לדאוג שהמדינה לא תקדם מהלך שיהיה בכייה לדורות. התוכנית המוצעת מייצרת קטסטרופה נוספת, על זו שכבר קיימת. באין ממשלה, הפקידות מובילה את יישום התוכנית ללא הכוונה של מדיניות כוללת. עריית הוד השרון מתנגדת לתוכנית ונפעל בכל דרך בכדי למנוע אותה". סיכם ראש העירייה את הדיון.

במקביל, השבוע שלחה עיריית הוד השרון מכתבים מטעמה למבקר המדינה מתניהו אנגלמן, ראש מטה הדיור זאב ביילסקי, ארז קמיניץ המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ולדלית זילבר, ראש מינהל התכנון בדרישה לעצור באופן מיידי את קידום התוכנית.

במכתב  נטען כי "התוכנית מתערבת באופן בוטה בתחומה המוניציפלי של העיר..המדינה מקדמת תכנון מסיבי ודורסני תוך הסתרת נתונים מהותיים ומשמעותיים מהעירייה. נציגי העירייה מוזמנים לישיבות העבודה מעת לעת, ואולם נראה כי הנושאים המהותיים בתוכנית נסתרים מהם, ולא בכדי. המדינה מגדילה את ההיצע באיזורי הביקוש — אך מתעלמת מהצרכים העירוניים והאזוריים (...) לא נמצאו בתוכנית פתרונות תחבורה משמעותיים, תכנון תשתיות מים וביוב, הוספת שטחי תעסוקה ומסחר וכמובן שטחי ציבור".

ממינהל התכנון נמסר: "מדובר במסמך מדיניות המציג ראייה רחבה וכוללת למתחם המצוי במרכז הארץ ומהווה המשך לרצף הבינוי העירוני. לצד הצורך בפיתוח במרכז הארץ לאור הגידול באוכלוסייה, המסמך משמר בראש ובראשונה מאות דונמים של שטחים ירוקים בהם נחל הירקון שיהוו הריאה הירוקה של אזור השרון והמטרופולין כולו. כמו כן, מסמך העקרונות מציע שיפור דרמטי של מערך התחבורה הציבור במרחב. בניגוד לנטען, נציגי הרשויות היו שותפים לאורך כל הליך התכנון ומינהל התכנון ימשיך בשיח עמם".