תושב הוד השרון שהעלה שאלת תם באחד הפורומים הגדולים של העיר במרשתת, לא היה מודע ככל הנראה להיקף שדה המוקשים שנכנס אליו כששאל: "מדוע עיריית הוד השרון אינה מאפשרת לאנשי חב"ד להמשיך מסורת של כ-20 שנה, ללמד את ילדי הוד השרון להכין מצות ולספר על מנהגי החג?". הרשומה המדוברת עוררה פולמוס רב תוך שהיא חושפת את קצה הקרחון של הסוגיה הלכאורה תמימה שמסעירה את מערכת החינוך בהוד השרון, כשהורים רבים כותבים בעד ונגד התופעה.

אפיית מצות. פעילות תמימה? | צילום אילוסטרציה: שאול גולן

בבית הספר יגאל אלון, לעומת זאת, הנושא כבר עלה לטונים צורמים. לפי עדויות, המנהלת החדשה של בית הספר, מירב פינקל-דרור, ביקשה שתועבר פעילות דומה לשכבות הצעירות בבית הספר, בהתאם לפעילויות שנעשו בשנים קודמות על ידי עמותות דתיות שאינן חב"ד, אלא שהיא נתקלה בהתנגדות חריפה של חלק מההורים, שמצידם גם עירבו את עיריית הוד השרון בנושא. פינקל-דרור שחיפשה להפיס את התנגדות ההורים והעירייה, מצאה עמותה שמעבירה את הפעילות ומאושרת על ידי משרד החינוך, והפעילות, בסופו של דבר, יצאה לפועל לפני היציאה לחופש על אף התנגדות ההורים, כשצוות חינוכי ואף מספר הורים השגיחו על הנעשה.

"אני, למשל, ממש לא הייתי מעוניין שהבן שלי יהיה בפעילות הזו", מספר ד', הורה לתלמיד בבית הספר יגאל אלון, "אבל מאחר שזה היה באמצע היום, הוא כן השתתף בזה, כמו גם שאר הילדים".

מאיפה ההתנגדות שלך מגיעה?

"בשנים האחרונות בפסח הייתה פעילות של אפיית מצות בשכבות הצעירות בהפעלה של עמותה דתית-חרדית, והשנה מראש הנהגת ההורים ביקשו מהמנהלת שהפעילות הזו לא תתקיים. זה נבע מאחר שבשנה שעברה, למשל, לא הייתה השגחה של הצוות החינוכי, והיו תלונות שהפעילים העבירו תכנים הקשורים לדת ולכשרות ללא קשר לפעילות עצמה.

"אגב, לא מדובר בחב"ד, אלא בעמותה שאושרה על ידי משרד החינוך, ושמאורגנות על ידי ארגון גג בשם זהות. בכל מקרה, פנינו אל המנהלת מספר פעמים לפני פסח, לזכותה ייאמר שהיא עשתה עבודה רצינית ובדקה. נאמר לה במפורש על ידי ההורים שאנו לא מעוניינים בחב"ד, היא מבחינתה עשתה בדיקה, ואמרה שאת הפעילות תעביר 'גל חוויות ערכיות'. האבסורד הוא שמדובר באותה עמותה שהעבירה את הפעילויות בשנים שעברו".

עם זאת, אומרת מ', אם לילדה בבית הספר כי במקביל לקולות לביטול האירוע, היו גם לא מעט קולות תמכו בנחישות בהעברת הפעילות, וכך הסיטואציה בה מצאה עצמה המנהלת הייתה בלתי אפשרית. "היו גם הרבה הורים שהיו נגד הביטול של הפעילות", אומרת מ', אם לילדה בבית הספר, "וגם אם המנהלת הייתה מבטלת את האירוע, היא הייתה סופגת אש כבדה. היא בעצם מצאה עצמה בין הפטיש לסדן, בלי אפשרות לנצח".

בית הספר יגאל אלון בהוד השרון. בתוך הבלאגן | צילום: יוגב עמרני

"לא מתנגדים לאפיית מצות"

"אינני יודע מי בדיוק העביר את הפעילות אבל בשיחה שניהלתי עם הנהגת ההורים בבית הספר והמנהלת נאמר לי שתוכן הפעילות אושר על ידי שני הצדדים. איש צוות בית הספר נכח לאורך כל זמן הפעילות. אני סומך על המנהלת והנהגת ההורים הבית ספרית", אומר מנגד, מרום שיף, יו"ר הנהגת ההורים בהוד השרון ומוסיף: "אני מאמין שכל קהילה צריכה לקבוע לעצמה מה מתאים לה. בסוף זה בסדר שיהיה שוני בין בתי הספר".

"מי שהזמין אותנו, אנחנו באנו", אומר ל-"מיינט הוד השרון", הרב שמשון טל מחב"ד הוד השרון. "לא נכנסנו לבית הספר יגאל אלון, הם פנו אלינו, אבל זה לא יסתדר מאיזשהן סיבות. הם פנו אלינו לברר פרטים, וסיכמנו שאם הם ירצו, הם יחזרו אלינו. אנחנו כן ביקרנו במספר גני ילדים", הוא מסכם.

"אנחנו רואים קונפליקטים כאלה בגנים ובתי ספר ברחבי הארץ", אומרת ניצן ויסברג, תושבת הוד השרון, אמא לארבעה ילדים, מפעילי "החופש לבחור". "ארגוני יהדות משיחית פוליטיים נכנסים לבתי הספר והגנים ומקדמים גרסה של יהדות שמאוד זרה לחלק מההורים, וההורים האלו משמיעים את קולם. עבור הורים אחרים זה מצטייר כמו התנגדות ל-'יהדות', אבל בפועל, היהדות היא הרבה יותר עשירה ומגוונת מהגרסה שהארגונים האלו מקדמים.

"כאשר הורים מחויבים לשלוח את ילדיהם לבית ספר מתוקף חוק לימוד חובה, צריך להיות רגישים ועדינים עם נושאים שנויים במחלוקת כמו דת ופוליטיקה" מדגישה וייסברג. "עמותות כמו 'זהות' שנויות במחלוקת כי הן עמותות דת פוליטיות מבית המפד"ל, וכל פעם שהן נכנסות אנחנו רואים ברחבי הארץ, לא רק בהוד השרון, איך פעילות כמו אפיית מצות, שאילו הייתה באה מתוך הקהילה הייתה עוברת בכיף, קורעת את קהילת ההורים בבית הספר. ההתנגדות היא לא לאפיית המצות אלא לעמותה שעושה את זה".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "לאורך השנה כולה בוחרים מנהלי בתי הספר בשיתוף הנהגת ההורים הבית ספרית את מגוון הפעילויות הנוספות עבור התלמידים וזאת מתוך מאגר פעילויות המאושר על ידי משרד החינוך. במקרה הנידון עלתה בקשה לאפיית מצות בבית ספר יגאל אלון והאירוע התקיים כמתוכנן. מבין 100 גני הילדים של העיר התקיימה פעילות אפיית מצות במספר גנים במטרה לציין החג תוך המחשת פעילות אפיית המצות."

ממשרד החינוך טרם נמסרה תגובה.