נמלי האש מטרידים את תושבי הד השרון: מספר תלונות בנוגע לתופעה העונתית הגיעו ל"מיינט הוד השרון" בימים האחרונים והתושבים טוענים כי ניתן לעשות הרבה יותר כדי למגר את המטרד. 

תושבת גיל עמל: "הילד שלי מתגלש ופתאום אני שומעת צעקה. אני ניגשת אליו ורואה מעין כוויה בסביבות הברך ושרשרת של נמלים על רגליו. אני מרגיעה אותו ומתקשרת למוקד שהביא מדביר אך התופעה חזרה על עצמה יום למחרת, הפעם עם אמא אחרת שישבה עם שני ילדיה על ספסל". 

צילום המחשה: אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה

תושבת נוספת מהשכונה: "אי אפשר לצאת מהבית לגינה. פשוט אי אפשר. הנמלים האדומות האלו עוקצות וכל עקיצה שלא נדע. זה כואב מאוד. למזלי, הבת שלי לא נעקצה, אבל אני לעומתה נעקצתי. כשסיפרתי לגננת על התופעה וביקשתי ממנה שתבדוק אם בחצר הגן יש נמלים כאלו, היא אמרה לי שאמנם אין נמלים כאלו בגן אך הוסיפה, כי 'הרבה הורים פנו אליה באותו עניין לאחר שילדיהם נעקצו'. צריך לעשות לזה סוף". 

גם בפורום אביב למען התושבים העלתה תושבת העיר פוסט בו כתבה: "לפני שנתיים הן הופיעו פעם ראשונה, רק על מדרגה בחצר, אם בטעות מישהו ישב על המדרגה הזו הלך עליו. ריססתי -לא עזר. היום אחרי שנתיים- הן בכל מקום; בכל החצר , אצל השכנים , ברחוב, בגינות הציבוריות, על כל צמח אפשרי. אין לי ציפייה שהערייה תבוא לרסס אצלי בבית אבל המצב שנהיה כרגע גם לא מאפשר לי להפטר מהן בלי להדבק מחדש תוך שנייה- כי הן בכל מקום ובכל שטח ציבורי". 

כידוע, קיימים מינים רבים של נמלי האש ולא כל נמלה בצבע חום היא נמלת אש בהגדרתה. בישראל קיימת התפשטות של נמלת האש הקטנה כבר מלפני כעשרים שנה, והיא נצפתה במספר מוקדים בעבר גם באזור השרון ובהיקף נרחב. 

לפי המשרד להגנת הסביבה מדובר בנמלה המוגדרת כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. היא אמנם אינה מעבירה מחלות, אך מהווה מפגע תברואתי ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כוויה. כיצד תזהו אותה?  "זוהי נמלה קטנה מאוד, שגודלה פחות ממילימטר", אומר עידן ארטנשטיין - מומחה להדברה. "היא בצבע חום-אדמדם ולרוב ניתן לראות את הנמלים האלו מתהלכות בשורה. עם בוא הקור והגשמים יש הפוגה בפעילות שלהן לרוב בין החודשים דצמבר למרץ".