סביר להניח שכאשר אמר בנה הקצין של אלי קליש לאימו לפני 4 שנים: "כנסי לתחום של החיילים הבודדים", לא הוא או היא שיערו בדמיונם את התוצאה הנוכחית. קליש, תושבת הוד השרון, שהתחילה את פרויקט החיילים הבודדים שלה עם עזרה בריהוט ובכביסות, חנכה ביום חמישי האחרון במעמד ראש העירייה כוכבי, את גולת הכותרת של הפרויקט יוצא הדופן הזה, בית מרוהט ומאובזר עבור 8 לוחמים בודדים ברחוב ישורון בעיר. משהו שנראה ומרגיש הרבה יותר כמו מלון בוטיק מאשר חדר בבית החייל.

הדיירים המיועדים | צילום: רמי חנדלי, דובר ליונס לב ארי

מאחורי קליש עמדה קהילה שלמה של אישים וגופים הוד השרונים שנרתמה להגשמת החלום הזה, כמו למשל משה ומיכל גבריאלי שתרמו אותו ונרתמו לשיפוצו, מועדון ליונס לב ארי שמספק מעטפת לוגיסטית לבית, חבר המועצה חיים שאבי שחיבר בין קליש לגבריאלי, ועוד רבים וטובים אחרים (הרשימה המלאה מפורטת בסוף הכתבה).   

"כבר ארבע שנים אני עוזרת לחיילים בודדים", מספרת קליש הנמרצת שניכר שפחות אוהבת לדבר, אלא יותר לעשות. "יש לי שני קצינים בבית, וכשאחד הבנים שלי סיים בה"ד 1, הוא אמר לי 'כנסי לתמונה בכל מה שקשור לחיילים בודדים'. התחלתי, ולא בדיוק הבנתי למה אני נכנסת. יצאתי לדרך מאוד לא ברורה, ואחרי הרבה הרבה שנים, הגעתי לפרויקט הזה, לבית הזה. עד עכשיו פעלתי בצורה יותר נקודתית".

מיכל ומשה גבריאלי (מימין). אלי קליש והחייל אייזיק | צילומים: רמי חנדלי, דובר ליונס לב ארי

"הרעיון של הבית הנוכחי מגיע בעיקרון מאחר שהצבא נותן לחיילים בודדים שכר דירה לדירות ריקות, ואין להם כלום בפנים. החיילים שהגיעו לפה הם 8 לוחמים (2 בנות, 6 בנים) מכל היחידות, כפיר, גבעתי, נח"ל, וזהו כבר הבית השלישי שאנחנו מפעילים.

"הרעיון הוא שהחיילים משלמים רק את שכר הדירה, כל המעטפת הכלכלית עלינו. פניתי לחצי חינם שתורמים את כל הארוחות החמות, ויש מתנדבים שנרתמו להסיע חיילים חולים לביקור רופא, ולעזור להם עם שירותים שונים. כל המעטפת הזו מהוד השרון. זו לגמרי הוד השרון".

"חשבו שזה גימיק של בחירות"

"לפני שנה, אלי סיפרה לי שהיא מחפשת בית לחיילים בודדים בהוד השרון, ואמרתי לה 'כשתמצאי, אני אשמח לעצב אותו, בהתנדבות ובאהבה'", מספרת אַסתָּר כהן שעיצבה את חלל הבית. "היו פה 4 חדרי שינה, וחילקנו אותם ל-8 חדרים כדי שיתאימו לכמה שיותר חיילים". כהן פנתה למירי בלבול, בעלת בית הספר 'סקולה' להום סטיילינג, שמצידה גייסה את המתמחות שלה כדי לעצב את החדרים של החיילים כפרויקט גמר. כל חדר עוצב בדרך שונה - התוצאה? יוצאת דופן.

אייזיק מגבעתי בחדר שלו. "הייתי בשוק" | צילום: רמי חנדלי, דובר ליונס לב ארי

ומה אומרים החיילים? "הייתי בשוק כשנכנסתי לפה", אומר אייזיק (20), לוחם בחטיבת גבעתי ואחד הדיירים המיועדים של הדירה החדשה, "לא ציפיתי לכזה משהו וואו".

איך הגעת דווקא להוד השרון?

 "אני מקינגסטון שבקנדה, בין מונטריאול לטורנטו. הגעתי להוד השרון לראשונה באוגוסט 2013 בתוכנית נעל"ה לכיתות ט' במוסינזון. הייתי שם עד כיתה י"ב. אז עוד לא ידעתי אם אני רוצה צבא או לא רוצה צבא, חזרתי לקנדה ועבדתי קצת וישראל הייתה מאוד חסרה לי. בגלל שאני פה מגיל 14 וכל החברים שלי מפה, זו המדינה שלי. אמרתי לאבא שלי 'אני חוזר לישראל'".

חיים שאבי, שחיבר בין קליש לבני הזוג גבריאלי, אמר:

"היה פה רעיון של אישה בשם אלי קליש, שסיפרה לי עליו. זה היה חודש לפני הבחירות, ואנשים חשבו שזה גימיק של בחירות. התחלנו להריץ את הפרויקט וזה מה שיצא. יש פה שותפים לעשייה, בעלי הבית משה ומיכל גבריאלי, שאני רתמתי אותם לעניין והם הרימו את הכפפה, ואני מאוד רוצה להודות להם ולאלי שנרתמו לעניין הזה".

ציפי, שוש, מירה, צביה ונורית ממועדון ליונס לב ארי | צילום: רמי חנדלי, דובר ליונס לב ארי

בין האנשים והגופים שתרמו לבניית הבית, בנוסף לאלו שצוינו: נתנאל גולן, חברת ראלקו - ירון רוזיאק, חצי חינם, רחלי לוין כץ, ניקו (הובלות ובר), המטבח של זיוה, חנות פיקניק, רהיטי בוצר, אתי אלהרר, ענת חבקוק, מירי בלבול ומתמחות בית הספר "סקולה", אנשי מחלקת ההתנדבו בעיריית הוד השרון, וכן אנשי ליונס לב ארי (המאמצים כ-12 חיילים בודדים בסך הכל): מוטי אייס, יפעת הולץ, ציפי ונתי ימיני, מיקי שם טוב, רחל ועדי הסטן, נשיא הליונס חמי משגב, רמי חנדלי ומתנדבים נוספים.

אלי קאליש, מיכל גבריאלי והמעצבת אסתר כהן. הגשימו חלום

כל חדר עוצב בדרך אחרת. אחד החדרים בבית | צילום: רמי חנדלי, דובר ליונס לב ארי