באחרונה הוקמה בהוד השרון קבוצת נאמני הפארק האקולוגי, והיא כבר מונה כ‑15 מתנדבים ומתנדבות תושבי העיר, שתפקידם לשמור על הפארק, להקפיד על הסדר בפארק, ליידע את התושבים על נפלאות עולם החי והצומח במקום, ובעיקר לחבר את קהילת תושבי הוד השרון אל פנינת הטבע שבעירם.

קבוצת הנאמנים היא פרי יוזמתם של החברה הכלכלית העירונית, שמנהלת את הפארק האקולוגי; של היחידה האזורית הסביבתית באזור השרון, ושל חיימון בלומנפלד, מנהל הפארק. המתנדבים שהצטרפו לקבוצה עברו קורס ראשון בן שמונה מפגשים. קורס חדש ייפתח בקרוב, והנהלת הפארק מחפשת מתנדבים נוספים.

לדברי בלומנפלד, "התוצאה נפלאה: מחזור ראשון של 15 אנשים נהדרים, שלקחו את העניין ברצינות, והתייצבו לשמונה מפגשים של קורס 'נאמני הפארק האקולוגי הוד השרון', שבהם קיבלו השכלה בסיסית בכל הנוגע לעולמות סביב הפארק: העולם האקולוגי, עולם המיחזור, עולם טיהור המים, הזואולוגיה, הבוטניקה, ועוד.

"המתנדבים לקחו את העניין ברצינות רבה כל כך, שאני בטוח שנראה בקרוב את פירות ההשקעה. הם שותפים גם בהדרכה על הפארק. בזכות כך, הגיעו לפארק קבוצות של ילדי גנים, המתנדבים הדריכו אותם, וסיפקו להם ידע שרכשו. זה היה מפגש בין‑דורי נפלא".

חלק מחברי הקבוצה. "אנשים שאכפת להם מהסביבה" | צילום: דפנה פולק

ערך חברתי

לדברי בלומנפלד, "מעבר להדרכות סביבתיות, המתנדבים עוזרים לנו גם בפיקוח. הם יהיו פה כדי לוודא שאנשים שומרים על הערכים בפארק ומכבדים את הכללים. הם מפקחים על הפארק, ובעיקר מספקים רעיונות ויוזמות לפיתוח הפארק. הקמנו קבוצת פייסבוק לנאמני הפארק, ובה המתנדבים מעלים תמונות וסיפורים מההווי היום-יומי בפארק. למשל, ציפורים מיוחדות שנצפו בפארק, הטלת ביצים, ועוד".

מה המטרה?

"מעבר לתודעה ולחשיפה של הפארק, מה שחשוב פה זאת המעורבות החברתית. הכי חשוב לחבר את התושבים אל הפארק. הפארק הוקם עם ערך חברתי לייצר מקום למען התושבים, שיהיה חלק מהבית ומהסביבה הטבעית של כל תושב. שהתושבים ירגישו אחריות, מעורבות, אכפתיות, בנוגע לכל מה שקורה בפארק. לפארק הזה יש ערך חינוכי חשוב מאוד של כבוד לטבע, ונאמני הפארק ישמרו על הערך הזה".

"הצטרפתי לקבוצת נאמני הפארק, כי נושא הטבע והקיימות מדברים מאוד ללבי כאשת חינוך", אומרת אחת המתנדבות, צביה משגב. "אני גרה ממש קרוב לפארק, ומהקומה ה-14 שבה אני מתגוררת צפיתי בכל שלב ושלב בהקמתו. ברגע ששמעתי על הקמת הקבוצה בעלי ואני היינו הראשונים שהצטרפנו לקורס, ובסיומו קיבלנו משימות, ביניהן להקים דף פייסבוק ולתפעל אותו, ובהמשך לעמוד במרכזי המידע בפארק ולכוון ולהדריך את כל מי שרוצה, מאחר שמדובר בפארק ייחודי.

"השבוע הגענו לפארק לקיים נטיעות עם ילדי הגנים, הסברנו להם על התפקיד שלנו בפארק, ודיברנו על נושאים מעניינים בנוגע למקום. עשינו פעילות משותפת, ויצירה משותפת, וזאת היתה חוויה נעימה מאוד. יש לנו עוד הרבה תוכניות עתידיות".

מה למשל?

"במסגרת חברותי גם ב'ליונס הוד השרון' (מועדון פעילות התנדבותי‑חברתי), הצעתי פעילות בפארק, שמשתפת אומנים מקומיים, פיסול סביבתי בפארק מחומרים ממוחזרים ומחומרים מהטבע. כי הרי הזבל של האחד זה הזהב של האחר. נאמני הפארק אהבו את הרעיון, ואנחנו מגלגלים אותו בימים אלה. נוציא קול קורא לאומני הוד השרון, ונקים גלריה סביבתית ייחודית. בנוסף, אנחנו חולמים על תערוכת צילומים, ועוד יש תוכניות רבות בקנה".

נוטעים עצים בפארק | צילום: צביה משגב

פנינת טבע

אחד הפרויקטים המעניינים שעושים הנאמנים נקרא "אמץ מרווה": "כאשר שותלים שתילים חדשים יש בדרך כלל בעיה", מסבירה נעמי פולקמן, אחת הנאמנות. "בעלי חיים ומזיקים ממש 'חוגגים' על הצמחים החדשים, ובמקרים רבים הורסים אותם. במסגרת הפרויקט, נאמני הפארק יטפלו ויטפחו בביתם שתילים צעירים בעלי פוטנציאל להתפתחות ולצמיחה תקינה, לקראת שתילתם בפארק האקולוגי".

טובה איטון, מתנדבת נוספת, הצטרפה לקבוצה בזכות אהבתה לטבע עירוני: "כבר לא נשאר הרבה מהדבר הזה, טבע עירוני, אך פארק הוד השרון מיוחד במינו ויש לו המון פוטנציאל לגדול ולפרוח. היה לי חשוב להצטרף לקבוצה, כדי לשמור על המקום כפנינת טבע באמצע העיר, ושלא ייהפך למקום מסחרי. חשוב לי להקפיד שהפארק יישמר כמובלעת ירוקה בתוך העיר, לשמור על הצמחים ועל בעלי החיים, ושהפארק יהיה אטרקציה ייחודית לתושבי הוד השרון.

"אני אחות במקצועי, ואני מאמינה שלטבע יש כוחות ריפוי והשפעה חיובית על בריאותו של האדם. התפקיד שלנו כנאמני הפארק, כשמו כן הוא, להיות נאמנים לפארק. אם נראה מישהו שבא לדוג, בני נוער על טרקטורונים, אדם המפריע לבעלי החיים בפארק תפקידנו למנוע זאת. אנחנו שומרי הפארק ומגיניו, וגם המדריכים ומוסרי המידע לכל מי שמגיע לפארק. הנאמנים מדווחים זה לזה על חיות שמגיעות לפארק, מה מצב ההטלות הביצים, מה מצב הברווזים, ומה מצב הצמחים החדשים שנשתלו. אנחנו עושים זאת באהבה ובהתנדבות מלאה, במטרה לרתום את הקהילה אל הסביבה".

דפנה פולק, צפרית חובבת, מספרת, כי מאז שהפארק נפתח לציבור הרחב יש הרבה פחות ציפורים במקום: "צריך לשמור ולהגן על הציפורים, וזאת אחת הסיבות שבגללה הצטרפתי לקבוצה. היה לי חשוב לשמור על הציפורים, שיתרבו, וגם שאנשים יכירו אותן. אני מעוניינת שאנשים ירחיבו את השכלתם ויתייחסו יפה לציפורים. אנחנו מוציאים בקרוב דף מידע, ונחלק אותו למבקר הפארק.

"אחת מהתוכניות העתידיות שאפעל למענה היא, להקים בפארק מקום נסתר שבו אנשים לא יבקרו, שישמש  למעשה פינת קינון לציפורים.

"נושא תיירות הציפורים בארץ מתרחב ומושך אליו בעיקר צלמי ציפורים. רבים מהם מגיעים לפארק שלנו, ואני אשמח לעודד את זה. יוזמת נאמני הפארק חיובית מאוד בעיניי. הפעילו פה חבורה של אנשים מקומיים, שפשוט מאוד אכפת להם מהסביבה".

"אם נראה מישהו שבא לדוג, בני נוער על טרקטורונים, אדם המפריע לבעלי החיים בפארק תפקידנו למנוע זאת. אנחנו שומרי הפארק ומגיניו, וגם המדריכים ומוסרי המידע. אנחנו עושים את זה באהבה ובהתנדבות מלאה, במטרה לרתום את הקהילה אל הסביבה"