המחאה עולה מדרגה: חברי מועצת ראש העין בראשות רז שגיא, הקימו בתחילת השבוע יחד עם תושבים נוספים גם מהוד השרון ונציגים מעיריית כפר קאסם,  אוהל מחאה במקום בו אמורה לקום תחנת הכח - כנגד התכנית. 

כזכור, לפני למעלה מחודש דחתה הועדה הלאומית לתשתיות (ות"ל) את הקמת תחנת הכח בצומת קסם עד לקום דיון נוסף בנושא, כשבתווך הנחתה את היזם לבצע מספר השלמות לפני יינתן האישור הסופי, בעיקר בשל הרגישות ההידרולוגית באזור. זאת לאחר שחברי הועדה שמעו את עמדת משרד הבריאות, רשות המים ומקורות.

צילום: קובי מיארה

ההחלטה על דחיית ההפקדה התקבלה באופטימיות זהירה בניגוד לחברת 'קסם אנרגיה' שם הביעו סיפוק רב בעקבות הצהרת הועדה כי היא "סבורה שמדובר בתכנית חיונית למשק האנרגיה". בכך ראו בחברה את דחיית ההפקדה כמכה קלה בכנף.

חשש תושבי ראש העין וקברניטיה כמו גם של תושבי הוד השרון והאזור, רק התעצם בשבועות האחרונים עת שהיזם החל לבצע את עבודות הקידוח במקום, כחלק משורת הצעדים שעליו לבצע. לאור התקדמות הפרויקט החליטו חברי מועצה הן מראש העין והן מכפר קאסם הסמוכה על שורת צעדים כדי "למנוע את האסון" לדבריהם.

צילום: טליה סמולש

אתמול בבוקר (שני) הוקם אוהל מחאה בנקודת הקידוח, באוזר השטח שבו עתידה לקום התחנה. אל המקום הגיעו חברי המועצה רז שגיא, משה בן טובים, תושבים מהוד השרון וכן חברי מועצה מכפר קאסם. לדבריו של רז שגיא "נישאר כאן ביום ובלילה, עד אשר תבוטל ההחלטה להקים תחנות כוח שתזהם לנו את האוויר ואת המים".

שגיא ציין כי "נזקי תחנת הכוח מאיימים על כלל האוכלוסיה בראש העין, בכפר קאסם, באורנית, בהוד השרון ובמושב חגור והזיהום יגביר את התחלואה במחלות נשימתיות ובמחלות ממאירות. הנפגעים הראשונים מנזקי הזיהום יהיו ילדים, נשים הרות וקשישים. זה הזמן להתפכח ולהצטרף למאבק, לפני שיהיה מאוחר מדי, אסור לנו להשלים עם רוע הגזרה".

תגובת קסם אנרגיה: ״פרוייקט תחנת הכח מקודם בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) כתוכנית תשתית לאומית החיונית למשק האנרגיה שתפחית את הזיהום מתחנות הכוח הפחמיות ותיתן מענה לצורך בהקמת תחנות כוח במרכז הארץ, בקרבה לאזורי הצריכה והביקוש לחשמל ובצמידות לתשתיות הולכה קיימות הדרושות לתחנה. עבודות הקידוח באתר, לבחינת ההיבטים ההידרולוגיים, מבוצעות בהתאם להחלטת הות"ל ודרישות הגופים הרלבנטיים ועל פי כל דין".