הבוקר (רביעי) פנה חבר מועצת העיר (קואליציה) עו"ד משה חנוכה במכתב דחוף לראש העירייה אמיר כוכבי בדרישה כי תבוטל אגרת השמירה כבר בינואר הקרוב.

משה חנוכה. צילום אסף פרידמן. צילום מסך אגרת שמירה

נושא אגרת השמירה עולה שוב לכותרות, בעקבות תלונות של תושבים רבים שטוענים כי הגביה של סכומים נוסף לארנונה אינה צודקת. כאמור חנוכה פונה הבוקר בדרישה לביטול האגרה.

במכתב שהגיע לידנו נכתב בין היתר: "כשם שאין לנו את הלגיטימציה לגבות 'עמלת פינוי אשפה', 'אגרת אירועי תרבות', או 'מס גינון כיכרות', כך אסור לנו לעצום עיניים נוכח גבייתם הלא צודקת של כספים המשמשים לכיסוי ההוצאות השוטפות בעירייה. ביטחון התושבים וביטחונם של ילדי בתי הספר והגנים, הינם פרט בסיסי ומתבקש בעבודת העירייה, ועלינו לספק אותם ללא תוספת תשלום כלל". 

צילום: מסך

עוד מוסיף חנוכה במכתבו: "יש לציין כי שירותי השמירה המקובלים הניתנים בעירנו, מהווים חלק יסודי ואלמנטרי מהשירות הניתן לתושב ע"י העירייה. על כן, אני סבור כי אין לחייב בעבורם תשלום חריג ונוסף". 

עוד עולה במכתב כי אגרת השמירה העשירה את קופת עיריית הוד השרון בסך של כ-5 מיליון שקלים בשנת 2019, סכום לא מבוטל שנגבה בנוסף לארנונה.

יש לציין, ראש העירייה אמיר כוכבי היה בין הראשונים להודיע כי יפעל לבטל את האגרה הזו במהלך הבחירות, ואף לאחרונה הודיע כי אם העירייה לא תקבל אישור להפחית את הארנונה ממשרד הפנים, אזי הוא יגרע את אגרת השמירה מהחיוב. 

מעיריית הוד השרון נמסר: "כזכור כבר בדיונים סביב אישור הפחתת הארנונה לשנת 2020 ביוני השנה ובהזדמנויות נוספות, הנחה ראש העירייה שאם דרישת ההפחתה לא תתקבל על ידי שרי הפנים והאוצר יש לבטל את אגרת השמירה באופן מיידי. ההחלטה של שר הפנים על צו הארנונה צפויה להתקבל בחודש הבא ולפיה נפעל.
ההפחתה בארנונה בשני הצווים האחרונים אותה מוביל ראש העירייה מסתכמת בכשמונה מיליון שקלים במסי התושבים אל מול חמישה מיליון הנכנסים מאגרת שמירה. בכל מקרה הודיע ראש העירייה, שגם אם תאושר הפחתת הארנונה גביית אגרת השמירה תיפסק בהמשך השנה ותביא את צמצום המיסוי לסך של כשלוש עשרה מיליון ש"ח בשנה אל מול פעולות שנעשות להגדלת הכנסות מאזורי תעסוקה לטובת רווחת התושבות והתושבים".