בפאתי שכונת נווה נאמן, ברחוב דרך הים, ישנו צריף רעוע, עלוב למראה. בצריף מתגורר מזה 10 שנים יוסף גולומב בן ה-74, אדם ערירי וחולה אשר החיים לא היו טובים אליו. גולומב איבד את הקשרים עם משפחתו, לא הצליח להתפרנס, עבר תאונת דרכים שהותירה אותו בעל 50% נכות ונקלע לחובות גבוהים.

גולומב על רקע ביתו | צילום: פרטי

בעקבות חוב עמוק לביטוח לאומי הוא אינו מקבל טיפול כלשהו. רק בזכות טוב ליבם של שכנים ובעלי עסקים השוכנים סמוך לצריף, הוא מצליח לשרוד. הם נותנים לו חשמל, מים ומזון.

לאחרונה נקנתה הקרקע בה נמצא הצריף לטובת פרויקט נדל"ן. גולומב כבר מצא בפתח צריפו צו פינוי. הבעיה היא שאין לו לאן ללכת. שכניו מנסים לעזור. מיטל שאבי, מנהלת הפאב "החצר של שמיל" מכירה את גולמב כבר שנים ודואגת לצרכיו. כעת היא מנסה למצוא פתרון על מנת שלא ייזרק לרחוב. "ניסינו לפנות לרווחה אבל הכל מתקדם ממש לאט", היא מספרת. "עד שמשהו יקרה בפועל יוסף ייזרק לרחוב ואני לא יודעת איך הוא ישרוד את החורף".

גם הוא יהיה שם. וילצ'רסקי | צילום: קרלוס הגדול, מתוך ויקיפדיה

"אספנו בעלי עסקים ואנשים טובים מהמתחם שנתרמו לעזור והחלטנו לעשות עבורו אירוע התרמה. זה לא היה פשוט בשביל יוסף, הוא לא אוהב לדבר על המצב שלו והוא מתבייש, אבל הגענו למצב די קיצוני שאין ברירה אלא להרעיד את הוד השרון. עוד מעט יבואו טרקטורים ויימחקו את הצריף בו הוא מתגורר ובעצם ימחקו אותו ולאף אחד לא אכפת.

"אני ובעלי תרמנו את המקום, הפאב שלנו – החצר של שמיל. פנינו לאנשים מעולם הבידור ולשמחתי הביעו נכונות: האירוע יתקיים ב-18 לחודש בהשתתפות הסטנדאפיסטים אורי חזקיה, גדי וילצ'רסקי ושלישיית בערך. דניאל חן ינחה את האירוע. עלות הכרטיס כניסה 120 שקלים וכן האוכל והשתייה יוקדשו לאיסוף התרומה עבור יוסף. מטרת הכספים סגירת החוב של יוסף מול ביטוח לאומי כצעד ראשון להתחלת ההכרה במצבו מצד הרשויות וטיפול נכון ומהיר בו. אנחנו מקווים שימצאו לו מקום לגור, יתחילו לתת לו קצבה ויצילו את חייו".