קובי סויסה ואיתן ברוגרדי בני 44, שניהם הורים לשלושה, שניהם תושבי הוד השרון מזה 17 שנה ושניהם נולדו וגדלו בעכו. החברות האמיצה התחילה בכיתה ז'. "מאז ועד היום אני וקובי עשינו מסלול מקביל לגמרי", מספר ברוגרדי. "תיכון, עתודה ועכשיו משרתים יחד באותה יחידת מילואים. אפילו במספרים האישיים שלנו בצבא יש הבדל של ספרה אחת".

סויסה עובד כיום בחברת תקשורת כמנהל תחום התשתיות וברוגרדי עובד בתעשייה הביטחונית וגם מנהל את קבוצת 'חמוש מאומן'. ביחידת החילוץ הארצית של פיקוד העורף בה הם משרתים במילואים, סויסה הוא קצין הקשר של היחידה וברוגרדי הוא סגנו. היחידה זכתה לאחרונה לכבוד מיוחד לאחר שהתקבלה לחברות בארגון ההצלה של האו"ם (פירוט על כך בסוף הכתבה).

איתן (עומד) וקובי במהלך שירות המילואים | צילום: דובר צה"ל

ככה במקרה הגעתם לאותה יחידה?

"לא בדיוק", אומר סויסה. "כשאיתן הגיע ליחידה הם חיפשו קצין קשר ואיתן יצר את הקשר הראשוני והביא אותי ליחידה. כשעמדו לשחרר את איתן שאלתי אותו אם הוא רוצה להמשיך להתנדב במילואים, הוא אמר שכן, אז הבאתי אותו ליחידה. מאז אנחנו באותה יחידה יחד כבר 10 שנים".

מה גורם לכם להמשיך ולעשות מילואים כבר 10 שנים?

ברוגרדי: "גדלנו וחונכו על אהבת המדינה, על פטריוטיזם, אנחנו רואים ערך עליון במילואים ובהתנדבות כי בסופו של יום הערך הזה של נתינה זה מה שמוביל את דרכנו ואם לא נעשה את זה מי יעשה את זה?

סויסה: "חוץ מזה, מה יותר כיף מלעשות מילואים יחד עם החבר הכי טוב שלך? יש חילוקי דעות אבל בסך הכל זה כיף".

חברים הכי טובים אבל בצבא אתם קצין וסגנו. זה לא בעייתי?

"אנחנו חברים 30 שנים ויודעים לעשות את ההפרדה בין החברות שלנו לעבודה", אומר סויסה. "מתי שצריך לעבוד אז עובדים וכל אחד עושה את התפקיד שלו. אנחנו לא מרגישים כמו מפקד ופקוד שלו. בדרך כלל במערכי מילואים הפער בין מפקד לפקוד מיטשטש ובאופן כללי אנחנו יודעים מה לעשות ואיך לעשות את העבודה שלנו

ברוגרדי: "לאורך השנים פיתחנו שיחה שהיא כבר לא במילים. אנחנו הרי חברים מגיל 14 ואנחנו לא צריכים מילים כדי לדבר, זה יתרון ובאמת יש לנו הרבה מזל. לתרום למדינה ולעשות את זה עם חבר שהוא כמו משפחה. אנחנו באים בחיוך לעבודה כל פעם מחדש. מצאנו את הדרך לעבוד ביחד וליהנות מזה".

קובי ואיתן בנעוריהם | צילום: באדיבות דובר צה"ל

לשירות האומות המאוחדות

לאחרונה עברה היחידה של איתן וקובי מבדק חשוב של האומות המאוחדות ליחידות חילוץ והצלה הנקרא "אינסראג".

"היחידה מתכוננת למבדק הזה כבר 4 שנים והשנה לראשונה היא עברה אותו בהצלחה יתרה. היחידה שלנו לא לוחמת אלא מצילה חיים וכעת קיבלנו תו תקן בין לאומי שאומר שהיחידה עומדת בסטנדרטיים בינלאומיים של היחידות חילוץ הכי טובות בעולם.

"היחידה עובדת כבר 30 שנה והיתה בהרבה מאורעות בחו"ל, אבל עכשיו היא קיבלה תו תקן שהיא עומדת בסטנדרטים של האו"ם, ועכשיו האו"ם יכול לקרוא ליחידה לכל מיני מאורעות מסביב לעולם באחריות האו"ם. זאת מעין אסמכתא שהיחידה שלנו עומדת בסטנדרטיים של האו"ם וזה דבר מאוד מרגש, כבוד מאוד גדול. זה סיום של תהליך ארוך ומאוד קשה ואנחנו מסתכלים לאחור בגאווה וקדימה בציפייה".