לפני כשבוע, הודיעה חברת אסם על עליית כשליש ממחירי מוצרי בשיעור של בין 2 ל-4.5 אחוזים החל משנת 2019. הודעה לא מפתיעה לנוכח גל העלאת המחירים הכללי ששוטף את הארץ ובראשן עליית מחירי החשמל בכ-6 אחוזים ומחירי הלחם בכ-3.5 אחוזים החל מהשנה הבאה.  

העלאת המחירים הזו של אחת החברות הגדולות במשק, לא נפלה על אוזניים ערלות, והפכה לנושא החם לשיחה דווקא בפורום אביב המקומי. אשר קלוו, מנהל ומייסד "פורום אביב למען התושבים" שעוסק בימים כתיקונם כמעט תמיד בנושאים העירוניים החמים, פנה אל יושבי הפורום בתהייה: "ניסוי חברתי בהוד השרון, חברת אסם עומדת לייקר את מוצריה, האם תסכימו להשתתף בחרם צרכנים עירוני?". התהייה הזו של קלוו, נענתה בהיענות רבה מצד יושבי הפורום, שבהערכה גסה 'מאכלס' בין יושביו יותר משישית מתושבי הוד השרון כולה (11,168 מתוך אומדן של כ-61,000 תושבים, א.י.).

הבמבות של אסם - על הכוונת של 'אביב' | צילום: שאול גולן

יש לציין כי באסם הודיעו בשבוע שעבר כי הם מבצעים "העלאה חלקית ביותר, תוך בחינה קפדנית", והדגישו כי העלאה זו באה לאחר שבמשך 6 שנים לא העלו מחירים "בזכות התייעלות עמוקה ועקבית". עם זאת, ציינו באסם כי הם אינם יכולים להמשיך את "מדיניות הספיגה", בין השאר בשל עליית השכר הממוצע במשק ב-17 אחוזים, ושכר המינימום בכ-27 אחוזים, בשנים המדוברות. כמו גם מחירי חומרי הגלם, האריזה, הארנונה וכמובן במחירי החשמל.

מאידך גיסא, נכון להיום לפוסט של קלוו נרשמו 1563 שיתופים וכ-1,400 לייקים, כמות עצומה במונחים של פורום מקומי.

אשר, מה גרם לך להרים את הדגל החברתי?

"תמיד צרם לי חוסר הצדק וחוסר השוויון וכל העוולות ששומעים עליהן כל יום, כלפי הנכים וכלפי ניצולי השואה וכלפי הקשישים. אבל בסופו של יום, אחרי אותן שכבות חלשות כשהן קורסות, אנחנו נמצאים. אנשי מעמד הביניים שיורדים בקלות מתחת לקו העוני, ויש המון דוגמאות.

"בתור מישהו שהיה פעיל ב-2011 בכל ההפגנות נגד יוקר המחיה, אתה שואל את עצמך 'מה בדיוק השתנה?' הפוליטיקאים מנסים לעוור אותנו ולהפוך את זה לעניין פוליטי של שמאל ושל ימין. אבל אני לא שמאל ואני לא ימין. בתור אחד שמאוד איכפת לו מהחברה הזו ואיפה אני מגדל את הילדים שלי, גם אני נאנק מהעול הזה. אתה רואה את החשבון הולך ועולה, ויש פה חברות שאף אחד לא עוצר אותן, ואת כל השתוללות המחירים הזו".

אוקיי, אבל למה דווקא אסם?

"אסם זו חברת ענק במשק הישראלי שחולשת על הרבה מותגים שנצרכים ברמה היומיומית. כשאני הולך לסופר ואני רואה שהם מעלים מחירים, ואתה פותח את "ידיעות אחרונות", ואתה מבין איך 2019 מקבלת אותך - זה בלתי אפשרי. או שאנחנו כעם מקבלים את הדברים האלה כגזירה או שאנחנו יוצאים נגד זה.

"אני לא יכול לקבל את זה כגזירה, ואני בטח לא יכול לשנות את הדברים האלה לבד. אבל בעולם הקטן שלי, בעיר שלי, שיש לי יכולת לפנות לתושבים, אני יכול להגיד 'חבר'ה, בואו נלמד מהחרדים איך עושים חרם צרכני', כמו במקרה של אל על לדוגמא, 'למה אנחנו לא יכולים לעשות את אותו הדבר'?".

אחד מהפוסטים של פורום אביב נגד אסם | צילום: מתוך הפייסבוק

אתה יודע לחברה החרדית יש את הרבנים שמרכזים את האמירות האלו. האם יכול להיות שפורום אביב הפך להיות הדבר הזה עבור החברה החילונית הדומיננטית בהוד השרון?

"אני לא חושב שזה עניין של פורום אביב, או הפלטפורמה. זה רק אמצעי להגיע לאנשים, ולא המטרה. יש איזו סטיגמה של 'אנשים עשירים גרים בהוד השרון' והיה כבר מי שהיה בהנהגה הקודמת של העיר שקידם את התפיסה הזו. זה לא נכון. יש פה אנשים ששילמו ממיטב כספם לגור בעיר הזו – והם פשוט נחנקים. נחנקים מהמשכנתא, נחנקים מהחשמל, מהגנים, ממוצרי הצריכה, מהקניות.

"אתה כל הזמן עסוק במלחמת השרדות יומיומית, וברור שאי אפשר לשנות את הכל מיד. אבל אני אומר, מספיק שתופסים חברה אחת, חברה חזקה שמעלה מחירים, ואתה אומר, 'ריבונו של עולם, אתם יודעים את הקושי שיש לאנשים היום, ואתם מעלים את המחירים כהרף עין'.

יותר מזה, אני מבין בעניינים פיננסיים ובדוחות, ואני יכול להגיד לך, רואים שהחברה הזו רווחית מאוד. ובכל זאת, גם בחברות האלה, אין רצון של לבוא ולהגיד, 'זה העם שלי' ולגלות סולידריות חברתית – וזו פשוט שערורייה".

אתה העלית את אסם כמחאה נקודתית, לדעתך זה צריך להתרחב לעוד חברות?

"בוודאי שכן. המטרה שלי כרגע זה ניסוי חברתי. מבחן התוצאה. יכול להיות שאנשים יגידו שהם משתתפים, ובפועל יגידו 'עזוב אותי, אני בסוף קונה את מה שאני צריך'. או שהם יקדישו עוד מספר דקות ויבררו את המוצרים שהם קונים. יכול להיות שאם נצליח, אפילו בתור עיר קטנה כמו שלנו, אז עוד חברות שמסתכלות מהצד, ומחכות לראות איך הציבור יגיב, יחליטו להמנע מהעלאה.

"אם כהרתעה הם יראו את חברה אחרת שאומרת שהיא לא משתפת פעולה עם עליית המחירים, אז יכול להיות שעצרנו חברות אחרות מלהצטרף למעגל הזה. אני לא חושב שחייבים לצאת לרחובות, וכמובן כל מחאה תמיד חייבת להיות על פי חוק, אבל קודם כל אנחנו צריכים לשאול את עצמנו כציבור, 'האם אנחנו יכולים לגרום לחברות האלו לשנות החלטות?' ובסופו של יום, מדובר בחברות פרטיות, שאנחנו כן יכולים להשפיע עליהן".

תגובת אסם תובא כשתתקבל.