1. פקקים, חברים, פקקים

בראשית הייתה הוד השרון עיר פצפונת, ואז אמרו מלא אנשי פרסום של נדל"ן: 'הרי לכם עיר פצפונת המרגישה כמו כפר, בואו לגור בכפר ליד תל אביב'. ואז מרביתנו באנו – וחושך על פני כביש 5.

אם כוכבי ירצה לפתור את הבעיה הבלתי נסבלת הזו, הוא יהיה חייב לייצר פתרונות יוצאי דופן. משהו שייגרום לתוכנית התחבורה הציבורית הממשלתית "מהיר לעיר", להראות כמו שיירה של נמלים בפיקניק. כוכבי הציע עוד במהלך הקמפיין, מערכת תחבורה ציבורית מקומית אוטונומית שתפתור את בעיות התחבורה בעיר בדרך יעילה. פרויקט מבורך אבל ממש לא פשוט ליישום – מעניין מאוד לראות אם יצליח בכך.

כמו כן, דיבר כוכבי על רישות העיר במסלולי אופניים ומסלולי הליכה ידידותיים למתהלך, והנגשת מרכז העיר לתושבים. מאוד מעניין לראות כיצד תראה העיר מהבחינה הזו בשנים הקרובות.

יצליח לפתור את הפקקים? | צילום: יאיר שגיא

2. אי השיוויון בארנונה

לא ברור מה הלך שם כשבנו את שכונות 200 ו-1200 במגדיאל, אבל דבר אחד ברור, חיובי הארנונה האסטרונומיים במזרח העיר, כמו גם הכנסת מדידות חדשות, הפכו את תקופת חי אדיב ללא פחות ממוקצה אצל חלק גדול מהתושבים. חלק גדול ממצביעי כוכבי הגיעו בדיוק מהמקומות האלו, והוא יצטרך להדרש לעניין במהירות.

מתחם 200. ארנונה בשמיים | צילום: אריאל ימיני

3. הולכים לעבודה, רק קרוב לבית

בחוגי בית דיבר כוכבי על הרצון למשוך חברות הייטק לתוך העיר משתי סיבות עיקריות. הראשונה קשורה בסעיף "הנמלים בפקקים" שכבר עסקנו בו. מקומות עבודה איכותיים בהוד השרון יקנו לתושבי העיר את הזכות לוותר על תענוג הפקקים המפוקפק בדרכם להרצליה פיתוח או לרמת החייל.

השנייה, והלא פחות חשובה מבחינתו, היא העובדה שמשרדים מכניסים יותר ארנונה מבנייני מגורים, ויעשירו את קופת העירייה כך שלא תצטרך להפוך לנטל על התושבים, כמו שקרה בשנים האחרונות.

אם יצליח כוכבי למשוך חברות היי טק איכותיות לאיזור, הוא יהרוג את שתי הבעיות האלו בבת אחת. אם לא, כאבי הראש האלו רק צפויים להתגבר.

4. יחסי חילונים – דתיים ופתיחת חנויות בשבת

עקב "חוק המרכולים" שמבקש לסגור את העסקים הפתוחים בשבת ואושר בתחילת השנה, הסניפים המקומיים של "AM:PM" ו-"טיב טעם" נמצאים על הכוונת. שר הפנים, אריה דרעי, ינסה להמשיך לדחוף להחלת החוק על כל הארץ. כוכבי כנציג מרצ ויש עתיד, הוביל את התיקון ל-"חוק המרכולים" בעיר, אבל השאלה נותרה בעינה: האם דרעי יאמר את המילה האחרונה בנושא?

מנגד, כוכבי יצטרך להיות מעתה נציגם של כל התושבים, במיוחד אם הוא יהיה מעוניין לזכות בקדנציה נוספת. לא מעט "גזרים" יצטרכו ללכת לציבור המסורתי והדתי בעיר כדי לפייסו ולומר שהוא כאן בשביל כולם. אלמנטים כמו פתיחה של חטיבה דתית בעיר והכלה של הציבור שנשמע היטב בזמנו של חי אדיב כראש עירייה, יאפשרו לו לבסס תמיכה רחבה יותר בעוד 5 שנים, ולהמנע מדו קרב צמוד עם החברים קריב את דואני שיחכו לו בפינה.

יש לציין, שבחוגי בית כוכבי דיבר על הופעתם של כוללים בעיר, שיובאו ושירתו תושבים דתיים של ערים אחרות על חשבון משלם הארנונה בהוד השרון. כוכבי לבטח יבקש לשים סוף לתופעות כאלו.

ייפתח בשבת או לא ייפתח בשבת. AM:PM | צילום: צביקה טישלר

5. חינוך

בית ספר אנתרופוסופי, בית ספר דמוקרטי, גן אמריקאי, ומטבע מזרח תיכוני. הציבור המגוון בהוד השרון מעוניין באופציות חינוך רבות. גם ניסיונותיו הרבים של אגף החינוך העירוני בתקופה של אדיב לפתוח כיתות יותר קטנות, עלו בתוהו ובהתנגדות עזה מצד משרד החינוך. מנגד, העדר תקצוב בית הספר האנתרופוסופי יצר ציבור הורים ממורמר. כוכבי שדיבר על "מערכת חינוך אוטונומית", יצטרך לאזן בין הקופה הציבורית ליוזמות מיוחדות, ועל הדרך לשמור על כולם שמחים (בעיקר אלו שמודעים) – פשוט זה לא יהיה.  

ההפגנה למען בית ספר תמר | צילום: פרטי

6. התמודדות עם משרדי הממשלה וקבלנים

לפי תוכנית המתאר המתוכננת החדשה (הר 48/1) יתווספו כ-8,200 יחידות דיור חדשות, שצפויים לקחת את אוכלוסיית העיר לכ-145,000 תושבים עד 2040. מיותר לציין שמרבית המתמודדים לראשות, וכוכבי ביניהם הביעו דאגה מהתוכנית, או כמו שהוא בעצמו ציין עוד במהלך הקמפיין: "דיבור על השתלטות על שטחים ללא תכנון אמיתי וללא שיח עם המדינה והמועצה השכנה – הוא פוליטי ועקר".

אלא שהתלות במשרדי הממשלה גבוהה, בעיקר לנוכח התשתיות והפקקים שממררים את חיינו מדי יום. בנוסף, רצון הקבלנים לבנות בהוד השרון, זה לא עניין קל להתמודדות. 

השכונות החדשות | מפת העירייה מתוך אתר העירייה

7. הדור הבא 

מאז עלה על הבימה הפוליטית בעיר, כוכבי היה קול הצעירים במועצה. לא בכדי קרא לסיעתו קצ"ב (קול צעירים בעיר). אבל בתור מי שגדל בעיר, גם הוא יודע שרבים מבני דורו כבר מזמן לא גרים פה, ואין להם אופציה כלכלית או רצון לחזור אליה. 

מנגד, גם בני הנוער וגם זוגות צעירים שחיים פה מוצאים עצמם מול שוקת שבורה כשמדובר במקומות בילוי. כוכבי יצטרך למצוא דרך להפוך את העיר אטרקטיבית מבחינת אופציות פנאי.

בהנהגתו של כוכבי גילאי 15 עד 45 צפויים לקבל קצת יותר תשומת לב מאשר בזמנו של חי. אבל, כאמור, כראש עירייה נבחר הוא כבר בטח צופה שתשומת הלב שלו תהפוך להיות משאב יקר. יקר מאוד.

8. מנכ"ל חזק - עירייה חזקה

זה לא סוד שעיריית הוד השרון התקשתה להתמודד עם מאסות התושבים שהצטרפו אליה בשלושה העשורים האחרונים. האוכלוסייה כמעט שילשה את עצמה, ומבנה העירייה התקשה להתמודד עם הציפיות.

בעיות של תברואה, בעיות של אחזקה ותפקוד גבוה של מחלקות עירייה מסויימות, לעומת תפקוד קצת פחות גבוה של אחרים, הפכו למקור לתלונות. 

כוכבי יצטרך לאייש את עמדת המנכ"ל באדם חזק, מיומן ומנוסה, שהוא יכול לסמוך עליו. אם לא יצליח למצוא כזה, הרי שהוא צפוי למצוא את עצמו בנחשול של תלונות יומיומיות של תושבים, שלא ישאירו יותר מדי זמן לחלומות שלו על הוד השרון מתקדמת. 

חי אדיב עם רפי סער. חייב מנכ"ל חזק | צילומים: עיריית הוד השרון, ראובן קפוצ'ינסקי

הגיע הזמן שלו, כוכבי | צילום: שחר תמיר