באחת היוזמות היותר מרשימות שנראו בזמן האחרון בהוד השרון, הצליחה אם מקבוצת הנהגת ההורים בבית הספר רעות, להנחית את אחד מהפסטיבלים הכי מפורסמים בעולם לאנימציה, לערב של הקרנות סרטים. הערב יוצא הדופן צפוי להתקיים ב-24.1.19 בין השעות 20:00-17:00 ויכלול 9 סרטי אנימציה מפורסמים מהשנים האחרונות.

מתוך הסרט הציפור הירוקה שיוצג בערב | צילום: באדיבות הנהגת ההורים בבי"ס רעות

מתוך הסרט "הציפור הירוקה" (The Green Bird). יוצרים: מקסימליאן בוז'ואה, אירינה נגויאן-דוק, פייר פרויירי ו-קוונטין דובואה. Maximilien Bougeois, Marine Goalard, Irina Nguyen-Duc, Pierre Perveyrie, Quentin Dubois. 

האירוע שמתקיים במקביל להפסקת פעילותו הצפויה של קולנוע לב בעיר, וכן משבר התרבות המתמשך בהוד השרון, הוא פרי מוחה של הלן בוצ'ומנסקי, אם לילד בבית הספר רעות. ביחד עם יו"ר הנהגת ההורים, סימה אביב וסגניתה, רחי אופיר, הן הצליחו להרים משהו שהוא לא רק אנימציה, אלא גם קצת מדע בדיוני. כי בכל זאת, לא בכל יום אירוע שבדרך כלל מתקיים בסינמטקים הגדולים, מגיע לבית ספר יסודי.

לבוצ'ומנסקי ושותפתיה לדרך חברו אפרת יעקובי, המורה לאמנות בבית הספר ולהלי פרידלנד, המורה לאמנות מתיכון מוסינזון, והורים רבים נוספים שנרתמו להתנדב ולקחת חלק ביוזמה. במקביל לסרטים צפויות להתקיים סדנאות אנימציה לילדים, כשהעלות סמלית (20 עד 70 שקלים למשפחה, בהתאם לפעילויות). וכשכל זה מסתכם לכדי בעיה אחת: "כל הכרטיסים נמכרו תוך 24 שעות".    

התוכנייה של האירוע. קצת מדע בדיוני | עיצוב: ליאור גור, באדיבות הנהגת בי"ס רעות

מה בין בית ספר רעות לפסטיבל סרטים בינלאומי משטוטגרט?

הלן בוצ'ומנסקי: "אני מגיעה מתחום של יזמות חברתית. בזמנו עשיתי פרויקטים עם עיריית תל אביב. הפעם פניתי להפקת הפסטיבל אוריס מדיה, וזה הצליח. זה מה שאני יודעת לעשות – להרים קהילה. ויש פה הרבה מאוד פוטנציאל. יש בהוד השרון הרבה מאוד אנשים איכותיים. הרעיון הזה בא לרענן ולראות אם זה יכול לעבוד פה. מה שמרגש זה שכל הכרטיסים כבר נמכרו תוך 24 שעות, ופתחנו עכשיו הקרנה נוספת.

"אנו רצינו לעשות הקרנה ל-100 איש, וכרגע הגענו ל-200 איש. כל הזמן אנחנו מקבלים פניות מעוד ועוד ארגונים ואנשים שרוצים לקחת חלק. עכשיו הצטרפו תלמידים ממוסינזון שייעשו סרטים וילמדו את הילדים איך יוצרים אותם. יש היענות מדהימה. גם בקרב הורים מתנדבים. והתקווה שלי הוא שהאירוע הזה יוביל לאירועים דומים בעתיד".

הפסטיבל הזה בא בד בבד עם סגירתו של לב. אז עכשיו אנחנו נקבל תרבות ביוזמת התושבים?

"בתל אביב היינו עושים פסטיבלים בכיכרות, וכל זה צמח מתוך האוכלוסייה, ולא מלמעלה מתוך העירייה. ומתוך הניסיון שלי, אני למדתי שהדברים האלה עובדים יותר טוב כשהם מגיעים מתוך התושבים. פתאום אנשים מבינים שהם יכולים ליצור ולעשות. אחד הדברים המדהימים שקרה לנו זה שהמנהלת של רעות, נטע מרדיקס, ישר קיבלה את זה, וזה ממש לא מובן מאליו".

זה לא עולה הרבה כסף להביא כזו הפקה?

"זה ממש כלום. אנחנו דורשים מחיר סמלי עבור כניסה. רוב הרווחים הולכים לבית הספר לפעילויות עתידיות עבור הילדים. ההפקה תקבל איזשהו סכום, בכל זאת זו קבוצה שמגיעה מחו"ל ומביאה איתה את הסרטים, אז נכסה את העלויות שלהם. הם לא עושים את זה בשביל להיות מיליונרים. אלו ממש פרויקטים שנוצרו עבור קידום התרבות. יש המון יוזמות כאלה. יש כל כך הרבה דברים שאפשר לעשות בעלות סמלית שזה מדהים. כל מה שצריך זה פשוט להגיד שאתה רוצה לעשות.

"בנוסף, יהיו במקום סדנאות ברמה מאוד מאוד גבוהה. סדנאות של סטופ-מושן (חיבור צילומי סטילס לכדי סרט, א.י.). סדנת קומיקס, בית חרושת למפלצות. כל הסדנאות האלה יופעלו על ידי הורים שהם  אנימטורים, והם כל כך מתרגשים לקחת בזה חלק שהם אומרים 'וואו. אנחנו חיכינו לדברים האלה'. וכל זה בהתנדבות ללא כסף".

מתוך הסרט תיאוריית השקיעה שיוצג בפסטיבל | צילום: באדיבות הנהגת ההורים של בי"ס רעות

מתוך הסרט "תיאוריית השקיעה" של רומן סוקולוב. "THE THEORY OF SUNSET", יוצר: Roman Sokolov

ומתי האירוע הבא?

"תראה, בבית הספר כבר קיימת קבוצת חשיבה, וחושבים על האירוע הבא שיהיה בטח בפורים. אני עדיין לא שם. אני קודם רוצה לראות איך האירוע הזה קורה. איך התחושות שלנו. ומפה נלמד מה הדבר הנכון הבא. המטרה שלי היא לבנות פה קהילה חזקה שיודעת להרים כאלו יוזמות בעצמה. שלי ולילדים שלי, יהיה כל יום לאן ללכת. דברים משמעותיים ואיכותיים".

לדף הפסטיבל - לחצו כאן.