רחוב "עליית הנוער" שבהוד השרון מדגים בצורה המושלמת את הקשר שבין נוער, בין נתינה ובין קבלה. במשולש מופלא, נבנו כפר הנוער מוסינזון, המרכז לבריאות הנפש שלוותה וקיוסק אחד, קטן, שנחבא בצילם של שני המבנים, ומאגד את מהותם יחד.

שפירא בקיוסק | צילום: אסף פרידמן
"הקיוסק החקלאי הראשון" הוקם לפני כשנה וחצי, על ידי עינת שפירא, מתוך רצון ליצור מקום שישלב בין אהבת השדה לבין אהבת האדם. יש המכנים אותו "הקיוסק הטיפולי הראשון", כשמתכוונים לעשרות המטופלים מבית החולים הסמוך, שנכנסים אליו בחיוך מדי יום; מתקבלים באהבה, בחום ובשיח, ויוצאים כשבידם כוס מיץ טרי.

הבאים למקום מוזמנים ליהנות ממטעמי התוצרת החקלאית הצומחת בשדות של "משק טל" שממול; ממאפים שנאפו במאפיית "ילדודס" של בית הילדים "נווה חנה", המשמש בית חם ל-120 ילדים שהוצאו מביתם; וממוצרי הקוסמטיקה שנרקחים באופן טבעי על ידי תלמידי מגמת האגרו-אקולוגיה בתיכון מוסינזון.

בחודשים האחרונים מבקשת עינת לתת במה לסיפורים מעוררי השראה, בעיקר — של אנשים שנכנסים ויוצאים מדי יום מבית החולים שלוותה שממול. כך החלו להתקיים בחצר הקיוסק, בהתנדבות, הרצאות של בני משפחה, שיקיריהם מטופלים בבית החולים.
עד היום הרצו במקום עינת שמל, אשתו של אדם המתמודד עם מניה-דיפרסיה, וקורין גולד-מגדים, אחותו הצעירה של תומר, שבחר לסיים את חייו לפני כשנה וחצי.

קורין גולד-מגדים אמרה ל'מיינט הוד השרון': "אני בוחרת לשאת את ההרצאה, כי אני מרגישה שזאת חובה. מדובר פה במגיפה שקטה, של 550 אנשים שמתאבדים מדי שנה. פי 1.5 מאנשים שנהרגים בפועל בתאונות דרכים. אנחנו לא יודעים שמדובר בהיקף גדול כזה. אני לא ידעתי עד שזה קרה, ובגלל זה לא העליתי בדעתי לפני שתומר התאבד, שזה בכלל אפשרי. חשבתי שזה קורה בשוליים, ומתברר שזה לא בשוליים. לאחר מכן העמקתי בזה. חובה להעביר הלאה את המסר שזה קיים פה בינינו, וללמוד מה ניתן או כדאי לעשות ברגע שאנחנו נתקלים באנשים שחווים קושי".

הדחף של עינת שמל לעמוד על במה ולספר את סיפורה, כפי שהיא עושה פעמים רבות במסגרת המופע "לחיות עם אור", גם הוא נובע מהרצון להשפיע ולשנות את ההסתכלות: "תמיד שומעים את המתמודד עצמו ולא את בן-הזוג, והיה לי חשוב להשמיע את הקול שלי, לשבור את הסטיגמות ולהעלות את המודעות בנושא הזה. אני מבינה שזאת שליחות. אנשים רבים מתביישים ומטאטאים את הנושא מתחת לשטיח, וזה שאני באה ופותחת את הנושא, זה נותן להם אומץ ותקווה. המטרה היא לגרום לאנשים להבין, שמתמודדי הנפש הם אנשים עם עוצמה רבה, וברמה גבוהה".

בעלך לא חשש מהחשיפה?
"ברגע שהוא הגיע למפגש הראשון הוא נוכח לדעת כמה זה מעצים אותו".

עינת שפירא, מנהלת הקיוסק, מספרת: "התגובות להרצאות מדהימות, ובכל הרצאה באים עוד ועוד אנשים. אספר לך אנקדוטה: יש כאן מטופלת אובדנית, ששיכנעתי אותה להביא את ההורים שלה, והיא אכן הגיע אִתם להרצאה. היא סיפרה לי שההורים שלה היו בהלם אחרי ההרצאה, ופתאום הבינו את מצבה. הם הבינו שאלה לא שטויות, אלא משהו עמוק, שלא תלוי בבת שלהם".
בהרצאה הבאה תתארח אם לבחורה מקהילת הלהט"ב.

- מי שמעוניין להשתתף בהרצאות מוזמן לפנות למספר: 054-5572747, או דרך הפייסבוק "הקיוסק החקלאי הראשון".