בגיל 40 פלוס, כוכבי הילדים אודי ואביעד מגויסים לצבא. הם משאירים מאחור את האשה, את הילדים ואת העבודה, לטובת "כן המפקד-לא המפקד", לאחר שהשתמטו בצעירותם מהגיוס. כל זה לא קורה במציאות, כי השניים דווקא עשו שירות צבאי מלא, אלא בהצגת הפרינג' "המשתמט - קומדיה לא מגויסת", שמועלית בצוותא, תל אביב.

ההצגה היא קומדיה פרועה, שעוסקת בשלושה בני 40, שביום לא בהיר ומאוד מבאס מגויסים לצבא הגנה לישראל. בעוד נערים בני 18 מצייתים בצורה עיוורת להוראות מלמעלה, בגיל 40 לחיילים כבר יש פרספקטיבה, והם לא ממש נלהבים לציית לפקודות של ילדונת בת 18 (בגילומה של שי לי הירש).

אודי ואביעד. מעלים שאלות קשות | צילום: לירז מנדל

ההצגה, במסווה קומי-בידורי, עוסקת בשאלה של גיוס לצבא של צעירים תמימים למען מטרות שהן לא תמיד ברורות או מוצדקות. כמו שאומרים במחזה: "מגייסים בני 18 שמתים לזיין, ובסוף הם מתים בלי לזיין".

"המשתמט", שהחלה כהצגה שהועלתה בפסטיבל התיאטרון הקצר בצוותא, בשנה שעברה, והורחבה לגרסה ארוכה יותר, היא בעיקר מצחיקה מאוד, גם בזכות המחזה שכתב רועי חן וביים ארז דריגס (שאף משחק כחייל השלישי), וגם בזכות צמד הקומיקאים אודי גשטלוק, 43, ואביעד בנטוב, 44, שהתפרסמו ככוכבי ילדים.

"ההצגה היא אחד הדברים הטובים והמרגשים שקרו לנו", אומר אביעד. "התחלנו את הקריירה שלנו לפני מבוגרים, ואחרי שהתמקדנו במשך הרבה שנים בעולם הילדים, כיף לחזור ולהופיע בפני מבוגרים. זה מרגש. יצאה הצגה מצחיקה מאוד, שנוגעת למציאות שלנו פה, ושנותנת חומר למחשבה, מבעד לצחוקים".

אתגר מרגש

אודי ואביעד משעשעים את הילדים שלכם כבר שנים רבות. לאחר שהתחילו את דרכם המקצועית בעולם המבוגרים, בסטנדאפ ובתוכניות הטלוויזיה כמו "שידורי המהפכה" ו"המופע המרכזי", הם נסחפו לעולם הילדים, שם זכו להצלחה ענקית בזכות כישוריהם הקומיים הנפלאים. הם כיכבו, בין השאר, בתוכניות הטלוויזיה לילדים "גור ואוח", "הקלמרים" (כרגע עונה שביעית), "גן חיות" ו"המחלקה לחפצים מיוחדים"; בסרטים (למשל, "גנחה פלישת הזומבים") ובמחזות זמר (למשל, "נסיך מצרים 2"). כמו כן, הם מופיעים בקביעות בפסטיבלי ילדים.

השניים צמודים זה לזה מאז ילדותם בנתניה. אודי למד בתיכון טשרניחובסקי ואביעד בתיכון שרת, והשניים התחברו ב"בית הספר לאומנויות בוסתן", שם למדו אחר הצהריים. "בבוסתן קיבלתי את כל הכלים שלי כשחקן וכקומיקאי", מפרגן אודי, "בבוסתן גם הקשר עם אביעד הפך לחברי ולמקצועי".

בשנים האחרונות הם גרים בהוד השרון, כל אחד עם אשתו ועם שלושת ילדיו. "אביעד עושה כל דבר אחריי", אומר אודי. "הוא עבר להוד השרון אחריי, התחתן שנה אחריי ועשה ילדים אחריי".

אז אתה המנהיג הרוחני שלו?

"הגורו", צוחק אודי.

בהצגה אודי מגלם מנהל ארונות באיקאה, שמרוצה להפליא לבלות בקיטנה על חשבון המדינה, במקום להתעסק בטיולים ובקבוצות הווטסאפ של הגן; ואילו אביעד משחק את רפאל, נהג אוטובוס נשוי, אב לשלושה ובעל נבגד, שרואה בצבא הזדמנות למימוש הגבריות המעורערת שלו.

איך הגעתם לשחק בהצגה?

אודי: "אחרי שעשינו הרבה דברים לילדים, הציעו לנו להופיע בפסטיבל התיאטרון הקצר עם המחזה, וזה נראה לנו כאתגר כיפי ומרגש. אחרי שההצגה הצליחה מאוד בפסטיבל, מנכ"ל צוותא ראה את הפוטנציאל להפוך אותה להצגה באורך מלא, והציע שנעשה אותה בהפקת צוותא. עבדנו חצי שנה, פיתחנו והרחבנו אותה".

אתם מזדהים עם המסרים של ההצגה?

אודי: "אני לא בא ממקום של הטלת ספק בצה"ל, ולא אומר שצריך להשתמט חס וחלילה מהצבא, אבל אנחנו חיים במדינה שבה הלחץ כל כך גבוה והתקשורת מאכילה אותנו בכל כך הרבה דברים, שלפעמים צריך לעצור ולהסתכל על התמונה מלמעלה, ולשאול אם זה נכון והגיוני, או אולי יש משהו טוב יותר. השאלות לא תמיד נשאלות, כי אנחנו עם שחי על החרב והמלחמות, והכל לכאורה ברור מאליו".

אביעד: "אנחנו חיים במציאות שבה צבא הוא חלק מהחיים במדינה, של מי שמשרת וגם של מי שלא משרת. ההצגה פותחת חלון להסתכל על המציאות מבחוץ. מה שנראה לנו טבעי, וברור מאליו, הוא לאו דווקא מובן מאליו. צעירים נותנים את השנים הכי יפות שלהם, ומחזיקים נשק ועושים מה שעושים בשירות צבאי. זאת לא התנהגות טבעית של בן-אדם בעולם, ואנחנו מציגים את הזווית הזאת כחומר למחשבה".

אילו תגובות אתם מקבלים?

אודי: "קורה קסם על הבמה. מצד אחד, ההצגה מוגדרת כהצגת תיאטרון עם החוקיות של עולם התיאטרון, וכוללת דרמה, סיפור נרטיבי ומסר ברור מאוד. מצד שני, יש פה המון בידור שממש נוגע בקהל. ההצגה מצחיקה מאוד, ושמעתי אנשים שאמרו שבגלל כמות הצחוקים, לא ברור להם אם הם ראו בידור או תיאטרון".

חשק לעוד

הצמד מקווה להמשיך את המומנטום בעולם המבוגרים, ובימים אלה הם כותבים יחד סדרה קומית, סרט ומופע בידור. "ההצגה עשתה לנו חשק לחזור להופיע לפני מבוגרים", אומר אביעד.

אמנם את רוב הקריירה שלהם עושים חברי הצמד יחד, אך מדי פעם הם גם עושים דברים בנפרד. ב-4 בפברואר יעלה, בהצגת בכורה במוזיאון תל אביב, המופע החדש מבית הווקה-פיפל, "ההרצלים", שאודי ביים והיה בין כותביו. זהו מופע תיאטרון ווקאלי, הכולל ביט בוקס ושישה קולות, ובו עיבודים מקוריים לשירים הגדולים של המוזיקה הישראלית. המופע מתבסס על אמצעים ווקאליים בלבד, בלי כלי נגינה.

"המשתמט", צוותא תל אביב. מחזה: רועי חן. בימוי: ארז דריגס. משחק: ארז דריגס, אביעד בנטוב, אודי גוטשלק, שי לי הירש.