חודשיים מאז שהסתיימו הבחירות המקומיות, ויפעת קריב, שהתמודדה ראש בראש מול אמיר כוכבי והפסידה, עושה כעת חשבון נפש. בראיון ל"ידיעות השרון" היא מספרת בגילוי לב על האכזבה מהפייק ניוז, על הטעויות שעשתה בקמפיין הבחירות, על תפקידה כיו"ר האופוזיציה העירונית, ולמה דווקא עכשיו היא מאושרת וחזקה יותר מאי פעם.

נזכיר, הבחירות המקומיות בהוד השרון הסתיימו בסיבוב שני בין אמיר כוכבי ליפעת קריב, ובהן זכה כוכבי בראשות העיר. קריב, שהיא ראש הרשימה השנייה בגודלה במועצת העיר, תכהן כעת כיו"ר האופוזיציה. "כסיעה השנייה בגודלה במועצת העיר, אנחנו רואים בתפקיד האופוזיציה שליחות ציבורית לשקיפות ולבקרה, כדי שהעירייה תציב את התושב במרכז", היא מסרה.

יפעת קריב. נשארה עם הלב | צילום: תומריקו

איך הגבת להפסד הצורב?

"התאכזבתי מזה שבאמת באתי להביא רק טוב לעיר. באתי להביא ידע, מקצועיות, ניסיון. התאכזבתי מזה שלא הבינו עד הסוף את כוונותיי. התאכזבתי מכמות השמועות והפייק ניוז שרצו בסוף הבחירות, המצב איבד פרופורציות לחלוטין. כל בוקר קמתי לשמוע על עצמי משהו חדש שלא ידעתי. מהדברים האלה התאכזבתי. התאכזבתי שאנשים הלכו כמו פתי אחרי השמועות האלה. אפשר להגיד שנעלבתי. מישהי אחת, שתמכה בי רק בסיבוב השני, אמרה לי שהיא מגלה שאני מישהי אחרת לגמרי ממה שהיא חשבה וממה שהיא שמעה עליי. חבל לי. אני מניחה שהיו אנשים שהאמינו שיש לי קרניים וזנב.

"רצו הודעות בווטסאפ שרבנים למיניהם מבקשים להצביע לי, כי הבטחתי לסגור את העיר בשבת. אני, שאני חילונית לגמרי, אבטיח לסגור את העיר בשבת? מה זה השטויות האלה? אמרו שיש לי קרקעות ברחוב סוקולוב שאני רוצה להפשיר. ובכן, אני מוכרת את הקרקעות הדמיונית שלי לכל מי שרוצה - בחינם. כמובן רצו שמועות שפעילים שלי מסתובבים בקלפיות בניגוד לחוק, ושהושחתו פתקי הצבעה של אמיר כוכבי, כמובן על ידי הפעילים שלי. אני שומעת את הדברים האלה, ומרימה טלפון למנהלי קלפיות. הם אומרים לי שלא היה ולא נברא. כל היום הריצו דברים כאלה עליי, בלי כל קשר למציאות".

מודה בטעויות

גם קריב אינה נקייה מטעויות. בסוף הבחירות התפרסמה מודעת קמפיין שלה, שהתמקדה בצד השלילי של המטה המתחרה. המודעה הכעיסה מאוד את התושבים, ויצרה באזז שלילי נגד קריב. "קמפיינרים יוצרים דמות, ולפעמים הדמות כלל לא היתה קשורה אליי. זאת היתה טעות, ואני לגמרי מקבלת על עצמי אחריות מלאה", היא אומרת בהתנצלות. "השבועיים האחרונים של הסיבוב השני היו קשים לי מאוד, כבר היינו מותשים ועייפים. אחת מהמסקנות שהסקתי לאחר ההפסד היא, שלא הייתי ערוכה לסיבוב שני. בשלב הזה כבר הסתכלתי על הקמפיין מהצד, והרגשתי שאני לא בשליטה. במשך חודשים יצאתי מהבית בכל ערב, זמינה לכל אדם, ומטפלת בכל פנייה, ווטסאפ ומיילים. במשך חודשים ישנתי ארבע שעות בלילה. הרגשתי שכבר כבשתי פסגה, והנה אני צריכה לטפס שוב על ההר. אילו הייתי מחוקקת, הייתי מציעה להאריך את הזמן עד לסיבוב השני, כדי לתת למתמודד לנוח, לעכל ולצאת שוב להתמודדות. או אפילו הייתי מציעה לוותר על סיבוב שני, ומי שניצח בסיבוב הראשון - ניצח.

"אני חושבת שהסחף שהביא אותי למקום השני היה בזכות המפגשים בחוגי הבית והפגישות האישיות, ולאו דווקא הקמפיין. באיזשהו שלב היו אנשים שאפילו לא רצו לבוא לשמוע אותי בחוגי הבית, כי התקבעו כבר על איזושהי דעה לא נכונה עליי. מפלגות ארציות התערבו בבחירות באופן אגרסיבי מאוד, ולא רק פה בהוד השרון, בכל הארץ. כל השותפים שלי ואני כבר אמרנו לעצמנו שזה מתנהל בעצמו. השבועיים של הסיבוב השני היו בוטים, פוגעניים, אגרסיביים".

מה עשית ביום שאחרי התבוסה?

"ביום שאחרי הבחירות רק רציתי לישון והרבה. לא רציתי לצאת החוצה ולהיראות בעיר. התביישתי. אבל אמא שלי המדהימה, בעלי היקר ודנה בורדר, מנהלת המטה שלי, לא נתנו לי לשקוע. 24 שעות אחרי הם תפסו אותי, ניערו אותי ואמרו לי ללכת להתקלח - יוצאים לאכול במימי. אמרתי להם, מה פתאום? אני לא הולכת לשם יותר. הם לא ויתרו לי. החברות שלי קבעו אתי בכל בית קפה בעיר. ואז קרה משהו מדהים - קיבלתי המון אהבה. בכל מקום שנכנסתי אליו, מחאו לי כפיים. זה היה מרגש מאוד. עטפו אותי בהמון חיבוקים, בחיזוקים ובגאווה. השבועיים הראשונים היו קשים, אבל התחזקתי מהר מאוד. ביום הולדתי הכינו לי אירוע הפתעה. אני בת 45, זה היה אחד מימי ההולדת הכי טובים שהיו לי.

"בכל זאת הגעתי למקום השני מתוך שמונה מתמודדים על ראשות העיר, אני אשה, יצאתי למסע הזה בשלב מאוחר, אולי מאוחר מדי, אז כן, אני גאה מאוד בהישג שלי. זה נכון שלא הגעתי ליעד שרציתי, אבל ניסיתי. זאת מערכת הבחירות הראשונה שלי, ולמדתי הרבה. זכיתי לחיבוק, לאהדה, לתמיכה, לכמות מטורפת של הצעות עבודה, להזמנות להצטרף לדירקטוריונים ולועדות. אני נמצאת בתקופה מרגשת מאוד בחיי. חזרתי להיות אמא, וזה הכי חשוב".

"חזרתי לבשל"

יפעת קוטעת את הראיון רק כדי לענות לשיחה מנוגה, בתה הקטנה, תלמידת כיתה א'. "אני אבוא לעשות לך נעים בגב, בינתיים תצחצחי שיניים ותלבשי פיג'מה", היא אומרת לה. "חזרתי להיות אמא וזה הכי חשוב", ממשיכה יפעת. "הגדולים שלי היו פעילים לכל דבר, השתתפו באופן מלא בקמפיין ונהנו מזה. אבל נוגה קיבלה את התקופה הזאת קשה מאוד. היא לא רצתה ראשת עיר, היא רצתה אמא. היא התגעגעה אליי מאוד. עד עכשיו היא מחבקת אותי חזק כשאני מגיעה הביתה. הילדים אמרו לי: העיר הפסידה אותך, ואנחנו הרווחנו. הם התגעגעו אליי. חזרתי לחיים שהיו לי לפני הבחירות. חזרתי לבשל, לעשות יוגה וכושר, לקרוא, ללמוד, לבלות עם החברות שלי ועם המשפחה המדהימה שלי, אין לי תלונות.

"חודש אחרי הבחירות החלטתי לצאת למסע הודיה. לקחתי מחברת ופשוט עברתי אחד אחד מבין הפעילים והתומכים שלי, הודיתי לכל אחד באופן אישי, ושאלתי אותם על התחושות ועל המסקנות שלהם מהבחירות. המסקנות שלמדתי הן, שנכנסתי למערכה הזאת מאוחר מדי, לא מיפיתי היטב את העיר, ולא הגעתי לכולם, במיוחד לתושבים החדשים. ושלישית, הקשבתי יותר מדי ליועצים ולקמפיינרים, ופחות לעצמי. זה היה החודש המרגש ביותר בחיי, ואני מודה על השיעור הזה. בסוף דצמבר עשיתי אירוע תודה אצלי בבית. זה היה סיום מדהים למסע מטורף".

יפעת קריב על שער ידיעות השרון | צילום: אסף פרידמן

נשארה בחוץ

השבוע, חודש וחצי לאחר שאמיר כוכבי נכנס לתפקידו כראש העירייה, הורכבה סוף סוף הקואליציה העירונית. יפעת קריב וחברי סיעתה "הוד השרון שלנו", אביבה גוטרמן ורפי בן מרדכי, יישארו מחוץ לקואליציה. יפעת תכהן כיו"ר האופוזיציה. "בניגוד לשמועות ששוב הפיצו עליי, זה לא שאני בחרתי שלא להשתתף בהנהגה. זה ממש לא נכון. אני ביקשתי מאמיר להיפגש אתו, אבל הוא מסיבותיו שלו בחר שלא להיפגש אתי, ולא ענה לפניותיי.

אני גאה גם להיות באופוזיציה. אני אתן את כל כולי לטובת העיר. אביבה, רפי ואני מייצרים פה חבורה יפה מאוד, של אנשים שטובת העיר בלבד לנגד עיניהם. לא בחרנו להיות באופוזיציה, וודאי שאין לנו מטרה לריב. לאביבה ולרפי היה חשוב מאוד להצטרף להנהגה העירונית, ולא היתה לי בעיה שינסו להיכנס לקואליציה בלעדיי, כלומר, שהסיעה שלנו תתפצל. בכל אופן, גם זה לא הצליח.

"הדגש שלי הוא על החינוך. הגדולים שלי למדו בתיכונים מחוץ לעיר, ושני הקטנים לומדים פה בבית ספר היסודי לפיד. אם החינוך בהוד השרון לא ישתפר, גם הם לא ילמדו בתיכונים שבעיר. חשובים לי הצהרונים, החינוך הבלתי-פורמלי, בני הנוער. חשוב לי מעמד האשה, ואני רוצה להציע שעל פי חוק יהיה ייצוג הולם לנשים בכל הגופים העירוניים. אלה הדברים החשובים לי ביותר. הדגשים של אביבה הם התרבות, השכונות, האוכלוסיות המוחלשות והרווחה. רפי מחויב מאוד לכל הנושא של תוכנית המתאר והבנייה בעיר. הוא יהיה הנציג שלנו בוועדת התכנון והבנייה.

"אמיר הצהיר שהוא פועל למען הקמת תיכון לבית הספר הדמוקרטי, ולבית ספר תמר האנתרופוסופי, ושלח מכתב למשרד החינוך. נו? ומה ענו לך? איפה זה עומד? התפקיד שלי זה לעקוב, במיוחד כשמדובר בנושא הקרוב כל כך ללבי. אני אצביע עם הקואליציה בכל הצעה שמטרתה לקדם את העיר, באתי לעשות טוב לעיר.

"אני חושבת שאפשר להזניק את הוד השרון קדימה,. זאת עיר בצמיחה, בגדילה, עיר עם פוטנציאל אדיר, אולי הפוטנציאל הגבוה ביותר בארץ. אין כל סיבה בעולם שהוד השרון תהיה עיר מעבר או עיר שינה. עכשיו חובת ההוכחה היא על אמיר, ואני באמת מאחלת לו הצלחה".

מה קורה אתך בימים אלה מבחינה מקצועית?

"קיבלתי המון הצעות עבודה, ואחת מהן מרגשת במיוחד. עוד מוקדם לספר בעיתון, זה בתחום היזמות והעשייה. אני הולכת לעשות כמה דברים מרגשים מאוד. בחודש האחרון אני בחופשה, נהנית מהמשפחה שלי. חזרתי להתנדב ולעשות את הדברים שאני אוהבת. אפילו ניקיתי ארונות. שואלים אותי אם אחזור לכנסת, אז לא, אין מצב כזה. עכשיו אני מחויבת למועצת העיר, ואני רוצה להתמקד בבית שלי ובהוד השרון".

תגובתו של ראש העירייה אמיר כוכבי לא התקבלה.