בדבר אחד אין ספק, אם יבוא יום ואנשי מפלגת העבודה מן העתיד יתחקרו את מה שקרה למפלגה במהלך מסע הבחירות המקומיות בהוד השרון 2018, הם יגרדו ראשם עד זוב דם.

הזיג-זג הקולוסאלי שביצעה המפלגה במהלך הבחירות האחרונות בעיר, כשתמכה בתחילה במועמד הצעיר משה חנוכה (30), על אף שלא זכה לקונצנזוס מהסניף המקומי, ולאחר מכן תמכה במקביל ביריבתו, יפעת קריב, ולבסוף הסירה את תמיכתה מהאחרונה, באמצע הסיבוב השני, היה יכול גם לגרום (וכנראה גרם) לוותיקי הסניף המקומי לתהות – מה בדיוק קורה כאן?

חנוכה וגורן. "בחרו להבהיר אותו" | צילום מסך מתוך "המתמודדים"

לפחות מבחינת ענת גורן יוצרת ה"מתמודדים", סרט תיעודי שעקב אחרי משה חנוכה מקרוב ובמקביל אחרי מספר מועמדים נוספים לראשות העיר ביניהם בתל אביב, ערד ומעלות תרשיחא, הסיבה לפיזור הדעה והחמאה של המפלגה בעיר, נבע משיקולים לא עניינים.

בתוכנית הרדיו של גואל פינטו אתמול (א') ברדיו "כן תרבות", ענתה גורן בתגובה לשאלה מדוע מנהלת המטה של חנוכה מעדיפה לוותר על הפנים שלו בשלטי החוצות:

"בין הפרקים 4-2 מתפוצץ שם (בהוד השרון, א.י.) איזה שד עדתי מסוים ואתה לאט לאט הולך ומבין שבעצם מפלגת העבודה הלבנה, הוותיקה, בועטת את משה חנוכה, לא רוצה אותו, חושבת שהוא לא מספיק ייצוגי, ואתה מבין למה מנהלת הקמפיין שלו לא רוצה אותו על השלט, ומנסה להבהיר אותו".  

גורן ציינה את חיבתה כלפי חנוכה בגלוי הוסיפה: "ראיתי סרטונים של משה חנוכה ביוטיוב ואמרתי שזה בן אדם שאני הולכת אחריו באש ובמים, היה ברור שזה קאלט וזה קאלט מהמשובחים.

"הוא באמת נגע לליבי, ונורא רציתי שהוא ינצח. כי אני באמת חושבת שהאמביציה שלו היא אמיתית. הוא רוצה להיות ראש עיר. מיום שהוא עמד על דעתו, שלא לומר ישב על דעתו, זחל על דעתו, מגיל 3 הוא רצה להיות ראש עיר".

לגבי מערכת הבחירות הלא כל כך פשוטה שעברנו בעיר, ציינה גורן:

"מאחור יותר הבנתי שהוד השרון זו עיר שראש העיר עזב ו-8 מועמדים חדשים, ממש מחצית מתושבי העיר רוצה להיות ראש העיר (צוחקת), וזה יצר שם המון המון אנרגיות שליליות בהוד השרון המנומנת וזה הולך ומתפתח (לאורך הסדרה, א.י.)".

נאה או לא נאה? מערכת הבחירות של חנוכה | צילום מסך מתוך "המתמודדים"

עם זאת, כבר בפרק הראשון של הסדרה ששודר אמש (א', 21:40, כאן 11), מצוינת העובדה כי חנוכה סחב עימו קשיים לא פשוטים לנוכח העובדה שכיהן כיו"ר חברת מוסדות חינוך המקומית, עובדה שעמדה לו, לפחות על פי הסדרה לרועץ בשל התלונות המרובות של תושבי העיר.

כזכור לכולנו, חנוכה הצליח לייצר באזז רב עם תחילת המירוץ בזכות קמפיין כמו-אובמה שלו, וכמובן בזכות העובדה כי מפלגת העבודה הביעה בו תמיכה ציבורית וכספית.

דרך התיעוד של גורן, שעקבה במערכת הבחירות הארצית האחרונה אחרי יצחק (בוז'י) הרצוג, הצליחה להרתיע לא מעט פוליטיקאים, וזאת בשל החדירה הרבה שלה אל מאחורי הקלעים של הבחירות, לרבות קטעים שיכולים להיתפס כהומוריסטיים, ושלא בהכרח משרתים את המתמודדים.

תגובות: "אמירות שטחיות ומנותקות מהמציאות"

רפי בן מרדכי, מזכיר המפלגה בעיר, אמר:

"משה חנוכה הוא אדם מאוד חביב עליי. עם זאת, הוא בן טיפוחיו של חי אדיב וככזה הוא סחב את הגיבנת של השלטון הקודם. לא בכדי ראש העירייה לשעבר חי אדיב בחר שלא להתמודד.

"יש לציין את העובדה כי חנוכה התפקד רק לפני שנתיים למפלגת העבודה. הוא היה די אלמוני מבחינתה, ולא נבחר על ידי כל הפורום. לשם השוואה, יגאל שמעון שהתפקד לליכוד באותו הזמן לא העלה על דעתו להתמודד מטעם הליכוד.

"אמירותיה של גורן הן שטחיות ומנותקות מהמציאות המורכבת הרבה יותר. בשיקולים שהובילו לבחירתנו לתמוך ביפעת קריב אין אלמנט עדתי".  

ממפלגת העבודה נמסר: "נצפה בסדרה ונגיב במידת הצורך".

ענת גורן אמרה ל-"מיינט" לגבי הראיון: "דיברתי כפי שהתרשמתי".

משה חנוכה לא מסר תגובה.