באחד מהמהלכים יוצאי הדופן שנתקלנו בהם על ידי פוליטיקאים מהוד השרון בפרט ובישראל בכלל, התקבלו היום מספר עדויות על כך שהיום בבוקר (א') החל ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי, להחזיר את כספי התרומות לתומכיו במהלך הבחירות האחרונות לראשות העירייה.

כוכבי והאס-אם-אס איתו התעורר אחד מתומכיו | צילומים: פרטי, שחר תמיר

ד', אחד מהתורמים ותושב הוד השרון, אמר הבוקר ל-"מיינט הוד השרון": קיבלתי בשעת בוקר מוקדמת אס-אם-אס מחברת האשראי שלי, על כך שאני מקבל זיכוי של כמה מאות שקלים מאמיר כוכבי. בהתחלה לא הבנתי בכלל על מה מדובר. לקח לי כמה דקות בכלל להיזכר שתרמתי לו, ולהבין מה קרה פה. זה פשוט בלתי נתפס", אמר ד' וסיכם: "אם עד עכשיו הייתי שמח עם הבחירה שלי באמיר כוכבי, כעת אני פשוט נפעם".

במקרה אחר שעורר דיון ב-"פורום אביב – למען התושבים", כתב עומר אלטרסקו תושב הוד השרון: "ככה פתאום הודעה מחברת האשראי שאחד אמיר כוכבי העביר לי כסף לחשבון. אחד יגיד שזה שוחד שלאחר הבחירות ואחד יגיד שראש העיר עומד במילה שלו ומחזיר את התרומות שקיבל במהלך הקמפיין. אני מבסוט בכל מצב".

יש לציין כי החזרת תרומות על ידי נבחרים, הן בפוליטיקה המקומית או בארצית, אינה אירוע נפוץ בלשון המעטה. בדרך כלל החזרות כאלו קורות בשל תרומות שאינן חוקיות, אלא שכאן מדובר בתרומות כשרות לגמרי.

ראש עיריית הוד השרון כוכבי אישר את הדברים, מסר כי יחזיר את כל התרומות שגייס בסך 97,940 שקל, והוסיף:

"במהלך מערכת הבחירות הדגשנו לא פעם את חשיבות העצמאות והאחריות שלנו כנבחרי ציבור. יצרנו תקציב ריאלי ואחראי על בסיס צפי הצלחה שמרני כדי להבטיח שמדיניות עתידית לא תושפע מצרכים תקציביים פוליטיים של מערכת בחירות.

"התקציב שלנו נשען על שלושה מקורות מימון: 1. הלוואה עצמית 2. תמיכה מוגבלת של שתי מפלגות (מרצ ויש עתיד) 3. מימון המונים שהתבסס על תרומות מהציבור בסכום של עד 5000 ש"ח מתא משפחתי. כל אפיקי המימון נעשו בתיאום שוטף מול משרד מבקר המדינה וחוק מימון בחירות.

"הצלחתנו בבחירות ביחד עם התקציב המחושב, מאפשרת לי כמועמד להחזיר את כלל הכספים שהתקבלו מגורמי חוץ: מפלגות ותורמים כאחד, ובכך לעמוד בהבטחת הבחירות לשמירה על האינטרס הציבורי של כלל תושבות ותושבי העיר וגם להראות איך ניתן לעבור מערכת בחירות שפויה תקציבית.

"אני מודה שוב לכל התורמות והתורמים שראו חשיבות בהצלחתנו בבחירות וסייעו לנו בתרומה או בהתנדבות להעמיד קמפיין ראוי אך שפוי ששם את טובת הכלל מעל האישי - פוליטי".