זה לא סוד שבשבועות האחרונים החלה עיריית הוד השרון להדק את החגורה מול תופעת החניות האסורות. הדגש ניתן במיוחד לגבי חניות מסכנות חיים, כמו אלו החוסמות נתיבי תנועה ברחוב סוקולוב, חניות באדום לבן וכן חניות על המדרכה. ובכל זאת, משהו בדוח שניתן בשבת שעברה ה-9.2.19 בדרך מגדיאל, מעלה תהיה לגבי הכאוס התחבורתי העיר וגם מעלה חשד לגבי נורמות קודמות בקרב בעלי תפקידים בעיר.

הדוח שניתן. שלט "בתפקיד" לא עמד לרב | צילום: פרטי

א', תושב הוד השרון, שנתקל במכונית שחנתה על המדרכה, הופתע מן העובדה שהמכונית קיבלה דוח למרות העובדה שהוצב בחזיתה שלט "בתפקיד". מבירור קצר עלה כי במקביל לכיתוב "בתפקיד" מופיע גם סמלה של המועצה הדתית הוד השרון. אלא שכאן הסיפור מתחיל להסתבך.

אין כזה דבר שלט "בתפקיד" עירוני

לאחר שפנינו מ-"מיינט הוד השרון", למועצה הדתית הוד השרון, לגבי הרכב הסורר, נאמרו לנו על ידי העומד בראשה, אבי בלושטיין, הדברים הבאים:

"לנו יש רק שני רכבים של חברת קדישא, נקודה. אין לנו שילוט רשמי כזה בתפקיד. לעובדים לא מנופק שום אישור חניה כזה. כמו כן, מדובר בלוגו הישן מאוד שלנו, הוא הוחלף לפני יותר מ-5 שנים".

מדבריו של בלושטיין, עלו שני דברים ברורים. הראשון הוא שאין מדובר בשלט חדש, שכן הלוגו המדובר אינו בשימוש מזה שנים, ואילו השני, הוא שאין לאף אחד מעובדי המועצה הדתית אישור "בתפקיד" שמאפשר לו להחנות את רכבו כאוות נפשו.

אלא שלאחר בירור במועצה, נמצא על ידי בלושטיין כי בעל המכונית הוא לא אחר מאשר הרב ראובן הילר, רב השכונות של הוד השרון ומשגיח כשרות בשירות המועצה, ותושב מוכר בעיר. 

"הרב הילר גר במקום. הוא אירגן את השילוט עוד לפני שהגעתי, לכן הסמל הישן. הוא אחראי על הכשרות, ולכן כשהוא מגיע לעסקים, הוא שם את השלט", סיכם בלושטיין את הנושא.

אבל מדוע צריך משגיח כשרות שלט "בתפקיד" שלכאורה מייצר מצג של חירום לעבודתו? ועוד בשבת? לצורך בדיקת הנושא, פנינו לרב הילר עצמו.

"הרחובות מפוצצים"

"זו זכותו של ראש העירייה להגיד שלא יוכלו לחנות על מדרכות בשבת. אני עשיתי מה שעשיתי כי עד עכשיו זה היה מותר", הסביר הילר את הדוח. "זה לא שאני אוהב לחנות על מדרכות, אבל החניות בערב שבת 'מפוצצות'. אנשים באים להורים שלהם בערב שבת, אני יודע שאצלי בבניין 'מפוצץ'. כל רחובות דרך מגדיאל ורעות מלאים. רחוב הזקיף מלא ואין לך איפה לשים את האוטו", אמר הילר והוסיף:

"אני הגעתי מאוחר ביום שישי מסיבות אישיות, ולכן חנינו על המדרכה, אבל עשינו את זה במשך שנים רבות, ועכשיו ראש העירייה החליט שהוא לא רוצה את זה, וזו זכותו".

אבל מה לגבי השלט "בתפקיד", שלט שאין לו תוקף על פי המועצה הדתית?

"את זה עושים חלק גדול מעובדי העירייה, יש הרבה שמחזיקים בשלטים האלה ולא קיבלו אותם משום מקום. במועצה הדתית מחזיקים בשלטים האלה. אני ראיתי עובדי עירייה בעיניים שלי שמשתמשים בשלט כזה, כדי שיידעו שהם בתפקיד. אני בתפקידי מחלק תעודות כשרות, מגיע לאזכרות לתת דרשה. לפני השלט הזה הייתי מקבל דוחות מהעירייה.

"אני משתמש בדבר הזה רק כשאין לי ברירה. איפה שאני צריך לשלם, אני משלם. אבל כשאין ברירה, אני משתמש בשלט הזה. שמתי את השלט הזה ביום חמישי, ואני משתמש בו רק בשעות צורך מיוחדות".

מה היה המקרה פה?

"נתתי את האוטו לבן שלי לחנות, כי לא הצלחתי למצוא חניה בעצמי, והייתי חייב להגיע לבית כנסת שנפתח בגן ילדים במתחם 1200 בשביל לתת דרשה. אבל הבן שלי הקפיץ אותי, והוא חנה על המדרכה. הוא לא מצא חניה. הרבנות תופסת את כל יומי וכל לילותיי".

רכב פיקוח עירוני ש"נתפס" בעבר חונה על מדרכה. נורמה? | צילום: פרטי

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה:

"בימים אלו מבצעת עיריית הוד השרון אכיפה מוגברת ברחבי העיר כנגד עבירות חניה המהוות פגיעה בבטיחות וביטחון התושבים כמו גם במרחב הציבורי. האכיפה מבוצעת באופן שוויוני, בהתאם למיקומים ולמועדים שפורסמו בהרחבה באמצעי התקשורת השונים.

"במקרה הנדון, במהלך סיור הבחין פקח העירייה בשני רכבים החונים עם 4 גלגלים על מדרכה בדרך מגדיאל, בניגוד להוראות החוק ופעל בהתאם לתפקידו באמצעות מתן דוח. אנו שבים ומזכירים לתושבי העיר כי יש להקפיד על שמירת הסדר הציבורי וחנייה כחוק. בכל מקרה בו רכב חונה שלא כחוק יש להודיע מיידית למוקד העירוני 108 הפועל 24/7"

לגבי טענתו של הילר כי מדובר בנורמה של חלק גדול מעובדי העירייה, טרם נמסרה תגובה.

ומה לגבי א', שנתקל במכונית, הוא מצידו סיכם את הסיפור:

"ראשית אני שמח שפקחי העירייה נותנים דוחות לעבריינים גם בשבת. מסתבר שגופים ציבוריים כמו המועצה הדתית בהוד השרון, חושבים שאם הם עושים שימוש בשלטים של 'אני בתפקיד', תוך כדי שהם מצפצפים על החוק וחונים כל השבת על המדרכה, הם מעל לכולם. ברצוני לומר יישר כוח לפקחי העירייה שלא עושים איפה ואיפה״.