קשה להחמיץ את המבנים עליהם פשטו אנשי משטרת ישראל במסגרת מבצע אכיפה נרחב שהתקיים אתמול (ב') החל משעות הבוקר. מדובר במבנים המשמשים ליחידות דיור ארעיות ובלטו בנוף המקומי. חלקם ממוקמים בגבולות העיר, ואילו סביב חלקם העיר צמחה – והם הפכו להיות במרכזה.

צובר הסולר במתחם במרכז מגדיאל | צילום: משטרת ישראל

מבצע האכיפה גדול המימדים שמתפרש על פני איזורים שונים בעיר, שולב עם גורמי אכיפה אזרחיים רבים. כל זאת במטרה לאכוף את השתלטות העבריינים על קרקעות רשות מקרקעי ישראל ועיריית הוד השרון.

הפעילות המשטרתית שולבה ביחד עם שאר גורמי האכיפה האזרחיים: פרקליטות, מתפ"א, כב"ה, רשות המיסים, רשות מקרקעי ישראל, היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובנייה, ביטוח לאומי, חברת החשמל, הגנת הסביבה, בזק, מנהל תחום גבייה ארצי, משרד האנרגיה ומשרד האוצר.

קרקע לגן ילדים בגיל עמל הפכה ל-11 יחידות דיור

במהלך הפעילות אותרו על פי המשטרה 11 יחידות דיור שפלשו לקרקע שהוחכרה לעירייה ומיועדת לגן ילדים ברחוב השחל שבגיל עמל. במהלך המבצע התגלו פלישות נוספות לקרקעות נוספות מהצד הצפוני של המתחם המצוי בבעלות פרטית. ממצאי הביקורת הועברו לחטיבה לשמירה על הקרקע לצורך בחינת המשך הליכים מול הפולשים, לרבות הגשת תביעת פינוי.

במקום אף אותרו 11 בלוני גז במשקל של 12 ק"ג שאינם עומדים בדרישות החוק. 5 מצלמות שהותקנו על עמודי תשתית תאורה ובזק, ונועדו לצלם את השטחים מחוץ למתחם הוסרו.

הפשיטה על אחד המתחמים | צילום: משטרת ישראל

במהלך המבצע נחקרו 10 מהחוכרים והובהר להם כי השימוש והבנייה במבנים נעשה ללא היתר כדין ויועבר לפרקליטות לצורך בחינת הגשת כתבי אישום. כמו כן פקחי רשות המיסים מצאו ליקויים רבים במקום, לרבות חשד להשמטת הכנסות משכירות המבנים. השוכרים של הדירות נחקרות ונמצא כי הדירות מושכרות בעלות חודשית של בין 1,500 ל-3,000 שקל בחודש.

15 מבנים פולשים בשטח של 3.7 דונם במרכז מגדיאל

מתחם נוסף בו "ביקרו" אנשי המשטרה נמצא ברחוב מורשת שבמגדיאל. 15 מבנים פלשו לשטח של 3,700 מ"ר שנמצאים בבעלות פרטית של אדם אחר. ייעוד הקרקע הוא בניית 1,200 יחידות דיור.

חלק מהמבנים שומשו להשכרה לטווח ארוך וחלק כצימרים להשכרה שעתית. בתוך המתחם אותרו עובדים זרים שדרים במקום. החומר בעניינם יועבר על פי המשטרה לרשות ההגירה להמשך טיפול. בנוסף, נתפס בתוך המתחם כלב רועה בלגי, שנמצא כי הוא מוחזק בתנאי הזנחה.

כלל המבנים במקום נבנו ללא היתר. דיירי המקום נחקרו על ידי רשות המיסים וקיים חשש ממשי להשמטת הכנסות בהיקף גדול. כמו כן, נמצאו ליקויים משמעותיים בניהול הספרים של הצימרים במקום.

כמו כן אותרו במקום 19 בלוני גז שלא עמדו בתקן וכן מיכל סולר בעל קיבולת 3,000 ליטר, ליקויים משמעותיים בתחום בטיחות האש, כשלאחר קבלת הדו"ח מכיבוי האש צפוי שימוע לבעלי המקום. גם במקום זה אותרו והוסרו מצלמות אבטחה שהותקנו על עמודי תשתית.

בצמוד למגרש הכדורגל בנווה הדר

המתחם השלישי שאותר במהלך מבצע האכיפה נמצא ברחוב הפלמ"ח בעיר. במקום אותרו שני מבני מגורים שנבנו על קרקע של העירייה ונמצאים בצמוד למגרשי הכדורגל. המקום הוקף בגדר היקפית באורך של 133 מטרים. המחזיק במתחם נחקר על ידי היחידה הארצית לתכנון ולבנייה בגין עבירות במקום.

המצלמות שהוסרו | צילום: משטרת ישראל

ביקור ביקורת ב-3 בתי עסק

בנוסף לאכיפה ב-3 מתחמי המגורים נערכו ביקורת ב-3 בתי עסק המשוייכים לאחד המחזיקים, בהן חנויות סלולאר – באחת החנויות נמצאו ליקויים משמעותיים בניהול הספרים. בעלי העסק יוזמנו להמשך חקירה ברשות המיסים.