ירון (שם בדוי), תושב העיר בן 42 שסבל מכאבי ראש חריפים ובלתי נגמרים, הגיע למרפאת מכבי שירותי בריאות בהוד השרון, וניצל ממוות. ירון סיפר לאחר האירוע את הנסיבות שהביאו אותו לבדיקה: "הייתי לוקח אקמול ואדוויל בכמויות, הכאבים היו עוברים לכמה שעות וחוזרים בעוצמה כפולה".

לאחר שהגיע למרפאת מכבי בעיר, פגש ירון בד"ר אורלי פלוצ'ק, רופאת משפחה בסניף. לאור התחזקות כאבי הראש שלו, ביקש ירון משככי כאבים חזקים יותר. אלא שד"ר פלוצ'ק זיהתה ממצאים חריגים בגופו, הפנתה אותו בדחיפות לבדיקת MRI וקבעה עבורו תור מיוחד. לאחר שהתייצב באסותא בתל אביב למטרת הצילומים, זיהו המפענחים ממצאים מאוד חריגים ודרשו ממנו לגשת לחדר המיון.

ד"ר פלוצ'ק. אבחנה נכונה הצילה חיים | צילום: יח"צ

אם הסיפור הזה נשמע לכם מפחיד עד כה, הרי שמה שמגיע אחריו הוא באמת בגדר סיוט של כל אדם. לאחר שהגיע למיון, ולאחר בדיקת ניורולוגים את הממצאים, הוא נאלץ להכנס לניתוח ראש דחוף, בשל הממצאים החריגים בדמות גרורות שנמצאו בראשו.

"הכול היה מאוד מהיר, המון רופאים נכנסו ויצאו מהחדר. הכול היה מעורפל ולא ברור, לקחו ממני תרביות דם, התייעצו עם מנהלי מחלקות בכירים ולבסוף הודיעו לי שאני נכנס לניתוח ראש בן שמונה שעות" משחזר ירון.

לאחר ניתוח הראש המסובך הודיעו לירון כי הוציאו מראשו חומר זיהומי שיצר גרורות וגרם לכאבי הראש. עם זאת, לאחר שביררו את מקור הזיהום, הגיעו הרופאים למסקנה שהלב הוא מקור הבעיה, בעוד כאבי הראש היו רק התסמינים שנבעו ממנו - בדיוק כמו אבחנתה הראשונית של ד"ר פלוצ'ק.

מסתבר שעל מסתם אבי העורקים של ירון הסובל מאוושה מולדת, התרבה חיידק פרו ביוטי בשם אלקזאי 1. אותו סוג של חיידק חיובי בדרך כלל אותו אנחנו צורכים מיוגורטים בריאיים. החיידק גרם לקרע במסתם, יצר זיהום חמור שהביא לגרורות גם בראשו של ירון.

הרופאים שטרם נתקלו במקרה דומה, התקשו להסביר את התופעה המוזרה. "השם שלי הסתובב בין כל הרופאים בבית החולים. קיבלתי את הכינוי - "הנדיר". כל מי שפגש את המקרה שלי נשאר בהלם ולא הצליח להסביר בצורה רציונלית איך זה קרה. אף אחד מעולם לא נפגש בתופעה כזאת. אני לא חסיד של יוגורטים עתירי פרו ביוטיקה כך שאין קשר לתזונה. הרופאים גם לא אסרו עליי לאכול את זה מעכשיו. פשוט מקרה שאין לו הסבר", מדגיש ירון.

לאחר המקרה נכנס ירון לניתוח לב פתוח לתיקון הקרע במסתם. היום הוא חוזר לחיי שגרה תקינים. "מבחור בריא, צעיר שלא מעשן או שותה הפכתי להיות מקרה רפואי נדיר שבמזל גדול נשאר בחיים" מסכם ירון.

ד"ר אורלי פלוצ'ק אמרה לאחר המקרה: "מדובר במקרה נדיר באופן קיצוני של חיידק שבדרך כלל חיוני לרובנו אך במקרה של ירון, בגלל האוושה המולדת בלב, גרם לזיהום שממש סיכן את חייו.  אין צורך להיכנס לפאניקה. מי שנוהג לאכול מזון עתיר פרוביוטיקה, יכול להמשיך לעשות זאת בשקט. גם ירון לא קיבל שום הנחייה להפסיק לצרוך את החיידק.

"אין דרך להסביר רפואית מדעית להסביר את התופעה, ככל הנראה השילוב בין האוושה לחיידק היה קטלני, אבל בהחלט אין סיבה להילחץ. מדובר בחיידק שחיוני למערכת העיכול ובאופן כללי לגוף".