הושג הסכם פשרה בין חדר הכושר ג'וי שבקניון שרונים בהוד השרון לבין מאות הגברים אשר צולמו ללא ידיעתם במלתחות כשהם בעירום מלא או חלקי, והגישו בשל כך תובענה ייצוגית. על פי הסכם הפשרה, חברי מועדון הכושר יהיו זכאים לפיצוי סמלי. יש לציין כי הסכם הפשרה לא מקובל על כל הנפגעים.

צולמו ללא ידיעתם | צילומי אילוסטרציה: שאטרסטוק

נזכיר: בחודש אוגוסט 2017 דווח כי חוקרי משטרת ישראל חקרו את בעלי חדר הכושר ג'וי שבקניון שרונים בהוד השרון ואת העובדים בו, בחשד להתקנת מצלמות אבטחה נסתרות במלתחת הגברים בחדר כושר. השוטרים תפסו את מערכת הצילום וההקלטה בה מצאו תיעוד של הגברים באי החדר כושר, חלקם בעירום מלא, עושים שימוש במלתחות.

חודשיים לאחר מכן הוגשה בקשה לאישור תובענה ייצוגית ותביעה ייצוגית לבית המשפט המחוזי נגד מועדון הכושר. על פי פרטי התביעה, חדר הכושר התקין מצלמות אבטחה נסתרות במלתחות הגברים מבלי ליידע את המשתמשים. סכום התביעה הייצוגית המוערך היה 166,900,000 מיליון שקל.

התובע הוא תושב העיר, סגן מפקד אוגדה בצה"ל אשר היה לו מנוי לחדר הכושר במשך שנתיים. הוא ציין בתביעתו כי מרגע שנרשם לחדר הכושר, מעולם לא נמסר לו כי הותקנו מצלמות אבטחה במלתחות או בכל מקום אחר. כמו כן,  אם היה יודע כי אנשים יכולים לצפות בו במצבים אינטימיים, לא היה רוכש את המנוי. הוא ציין כי בשום מקום ברחבי המועדון לא הוצב כל שילוט המתריע אודות קיומן של מצלמות מעקב.

חוקר פרטי שנכנס למועדון כלקוח מזדמן מצא 3 מצלמות מעקב ממוקמות בתוך גלאי עשן תמים למראה, במתחם בו המתאמנים פושטים את בגדיהם טרם כניסה למקלחת. עוד גילה החוקר כי בתוך חדר התחזוקה של המועדון ניצב צג מחשב המציג בזמן אמת את המתרחש בתוך חדר מלתחות הגברים מה שמוכיח כי מדובר במצלמות פעילות. המצלמות מצלמות כאמור גברים במצבים אינטימיים ללא ידיעתם.

תביעה ייצוגית נוספת הוגשה על ידי עורך דין מהוד השרון אשר התאמן במקום כשנה. התביעה מבוססת על פרסומי התקשורת בעקבות חקירת המשטרה. התובע ציין כי נדהם לגלות שיש מצלמות במלתחות הגברים. לו ידע על כך, היה שוקל בכובד ראש האם ברצונו לעשות שימוש במלתחות בעירום חלקי או מלא. הוא הדגיש בתביעתו כי אין שלט אזהרה המעיד על הימצאות המצלמות במלתחות ובכך מועדון הכושר התרשל בכך שפגע באוטונומיה האישית שלו ושל שאר הגברים שעשו שימוש במלתחות. מאחר שהמשטרה מצאה את ההקלטות, מועדון הכושר יצר בכך מאגר מידע רגיש שלא כחוק, אשר עלול להגיע ליד גורמים שלישיים. הוא האשים את המועדון בפגיעה בפרטיות, רשלנות ובהפרת חובה חקוקה בחוק להגנת הפרטיות. הוא העריך את נזקיהם של המתאמנים במועדון ב-15 מיליון שקל.

קניון שרונים. הלקוחות יוכלו לבחור בין פיצויים שונים | צילום ארכיון: יוגב עמרני

כעת, לאחר שנה וחצי של דיונים, הושגה פשרה בין הצדדים. הפשרה תחול על חברי הקבוצה הבאים: כל הגברים שביקרו במכון כושר ג'וי בתקופה שבין חודש מאי 2013 ועד אוגוסט 2017. בהתאם לתנאי ההסדר, כל גבר שביקר בחדר הכושר בתאריכים אלו יהיה זכאי לבחור אחד מבין שלושת סוגי הפיצוי הבאים: חודש מנוי חינם נוסף למועדון, תלוש בסך 500 שקלים לרכישה במגוון חנויות בקניון שרונים בהוד השרון, או תלוש בסך 300 שקלים לרכישה ברשת חצי חינם.

היקף הפיצוי הינו על סך של 2.05 מיליון שקלים, כאשר אם מישהו מחברי הקבוצה לא יאסוף את הפיצוי שמגיע לו, חדר הכושר יעביר את היתרה לעמותת 'בית אורי' (עד 150 אלף שקלים) ולקרן לאגודה למען החייל (עד 150 אלף שקלים). כמו כן מגיש התובענה יקבל גמול בסך 20 אלף שקלים ועוד 500 אלף שקלים לעורכי דינו. בכפוף להסדר הפשרה מוותרים חברי הקבוצה באופן סופי ומוחלט על כל טענה הכלולה בכתבי התביעה.

אחד מחברי הקבוצה אמר השבוע ל-"מיינט הוד השרון": "גיליתי על המקרה רק בזכות הפרסומים בתקשורת. כשגיליתי הייתי המום, אין תחושה יותר משפילה מאשר להיות מצולם עירום וללא ידיעתי. אני כמובן ביטלתי את המנוי שלי בחדר הכושר והשארתי את הסיפור הזה מאחוריי. הסכם הפשרה מקובל עליי ואין לי כוונה לממשו. אני מעדיף שהפיצוי ייתרם לעמותת וארגונים למטרות צדקה. אני שמח שהסיפור הזה יסתיים ויצא אל האור, עכשיו אני מניח שכל חברה או ארגון שמשתמש במצלמות נסתרות ילמד מהמקרה הזה וייזהר".

ד', חבר קבוצה אחר שנפגע מחדר הכושר, חושב אחרת. "אני מנכ"ל בכיר של חברה גדולה במשק", הוא מספר לידיעות השרון. "אני בכלל לא תושב העיר, הגעתי להתאמן בג'וי שרונים לפני שנתיים באופן חד פעמי ומקרי. הידיעה שצולמתי במלתחות זעזעה אותי. מדובר בתחושות של השפלה וביזוי שקשה לתאר. חדירה לפרטיות ברמה הכי גבוהה שיש. יש בי פחד שהתמונות האלו עוד ידלפו לרשת ואהיה נתון לסחיטה. מדובר פה בעבירה פלילית מצד חדר הכושר ואני מצפה מבית המשפט למצות את הדין עם העבריינים שאחראים למחדל. הגשתי תביעה אזרחית שעדיין נידונה בבית המשפט".

מה דעתך על הסכם הפשרה?

"הסכם הפשרה מגוחך בעיניי ואני מתכוון לשלוח מכתב התנגדות בתקופת הזמן שהוקצבה להגשת ההתנגדויות. האם יש נפגע מחדר הכושר שירצה לקבל חודש מנוי חינם? ובכלל, מדובר בהטבה שגרתית שנותנים מדיי פעם למצטרפים חדשים, לכן לדעתי מדובר באחיזת עיניים. כמו כן, מה יש לי לעשות עם 500 שקלים לרכישה בקניון או 300 שקלים בחצי חינם? זו זריית חול בעיניי הציבור. אם אישה היתה מצולמת ללא ידיעתה במלתחות, אז חדר הכושר כבר היה נסגר מזמן. האם בגלל שאנחנו גברים אנחנו לא מובכים ומושפלים מחדירה לפרטיות האינטימית שלנו? אני אמשיך בתביעתי האישית ואת כספי הפיצויים אתרום לאגודה למלחמה בסרטן".