"חצר הגן כולה היא ארגז חול אחד גדול. החול מזוהם וגורם למחלות". כך טוענים הורי הילדים בגן דולב, בעקבות ריבוי מחלות עור זיהומיות, דלקות ועקיצות שנגרמו לילדיהם, לטענתם, בשל שהייה ממושכת בחול המזוהם שבחצר הגן הלא מרוצפת.

גן דולב. "לא הגיוני שילדים ישחקו בחול מזוהם" | צילום: אסף פרידמן

רק לחץ שהפעילו גרם, לטענתם, למנהלת מחלקת הגנים בעירייה, גלילה שמש, להעלות את הטיפול בחול לראש סדר העדיפויות, ולהזמין למקום חברה לאיתור מפגעים ומזיקים, "שממצאיה הראו שלא קיים מפגע בשטח הגן", כדברי העירייה. גם ראש העירייה, אמיר כוכבי, ביקר ביום שלישי במקום.

כבר בתחילת השנה דרשו הורי הילדים ממחלקת הגנים לרצף את החצר החולית, ולדאוג לכיסוי ארגז חול בסוף כל יום. "החול, שזוהם על ידי חתולים שעושים שם את צרכיהם, לא נוקה ולא הוחלף מתחילת השנה", הם טוענים. "יש בחצר הצטברות של מים ויתושים. כבר בתחילת השנה לקו כמה ילדים במחלות עור, שנגרמו על ידי חיידקי חול ועקיצות יתושים, אך הוריהם לא דיווחו על כך".

הבעיה הוצפה לפני כשלושה שבועות, כשאחת האימהות דיווחה להורי הגן בווטסאפ הקבוצתי על כך ששני ילדיה, תאומים בני ארבע, לקו במחלת עור. הנגעים הופיעו בבטן ובאוזן של האחות התאומה, וסביב נחירי האף של האח התאום. "פניתי לרופא הילדים והוא זיהה מיד שמדובר במחלת עור מידבקת, שנגרמה על ידי חיידקים שנמצאים בחול מזוהם, והילדים טופלו באנטיביוטיקה", מספרת האם. לאחר מכן התברר שעוד ילדים נדבקו באחרונה במחלות למיניהן.
כאמור, כבר בתחילת השנה ביקשו ההורים לרצף את החצר ולהשאיר חול רק בארגז החול. "בעירייה אמרו לנו שמשטח גומי מתחמם, אז ההורים הציעו לעירייה שהם יממנו את הריצוף של החצר. הצענו גם לגדר חלק מהחצר, כדי למנוע כניסת החתולים. ככל הידוע לנו, גם משיחות עם השומר בגן ועם הגננות — החול בחצר לא נוקה מתחילת השנה. זה לא הגיוני שילדים ישחקו בזוהמה הזאת".

תלונות נוספות של ההורים נוגעות למתקני המשחקים הישנים והחלודים, לרשתות התיל הקרועות והמסוכנות, לדליפת המים הקבועה שגורמת לבוץ ולריבוי יתושים, ולחוסר יציבות של צוות הגן. "מתחילת השנה התחלפו ארבע גננות, לא הייתה מי שתכיר את כל המפגעים בגן, וזה השפיע על רמת הטיפול בהם".

ממשרד הבריאות נמסר: "הטיפול בנושא הוא באחריות הרשות המקומית. הנושא דווח להם על-ידינו".

מעיריית הוד השרון נמסר: "ביום ראשון התקבלה תלונה בגן, בנוגע למפגע מזיקים אפשרי בחול הגן. הוזמנה למקום חברה לאיתור מפגעים ומזיקים, שממצאיה הראו שלא קיים מפגע בשטח הגן. כמו כן, אותר מאגר מים עומדים, שאליו נסחפו גם פירות רקובים. המפגע פונה וסביבתו נוקתה. העירייה גם גזמה צמחייה סבוכה בצמוד לגדר הגן, כדי לשלול מרבצי מזיקים.

"ראש העירייה ביקר במתחם, ושמע על האווירה בגן ועל הצרכים השונים. כחלק מהביקור, תגבש הנהלת העירייה מדיניות בנוגע לשטחי המשחק בגני הילדים ולחומרים המרכיבים אותם. כן חודדו ההנחיות לכלל גני הילדים, ובימים אלה מבוצעות סריקות במתחמי הגנים בעיר ובסביבתם".