השנה הזאת נראתה כמו שנת בשורה לצופים ולתנועות הנוער בהוד השרון. רק לאחרונה הוכרז שבט געש, שהיה עד היום שלוחה של שבט איתן במערב העיר, כשבט צופים מן המניין. יחד עם זאת ראש העירייה הנכנס, אמיר כוכבי, הכריז כבר בערב השבעתו, על הקמת מבנה ייעודי לתנועות הנוער בעיר ובעיקר לשבט החדש, אך נראה שלהורים מהוד השרון כבר אין סבלנות לשמוע הבטחות. "אין תשתיות, לאן הולך הכסף שאנו משלמים?". בין השאר הדבר הוביל לדיון ער בין ההורים השונים בפורום "אביב למען התושבים" בפייסבוק.

פארק עתידים בעת שינוי ייעודו. לא בדיוק סביבה אולטימטיבית | צילום: דף המאבק להצלת פארק עתידים

"פה בהוד השרון הבלגן חוגג ולא נראה שיש איזה סדר וארגון", טוענת אחת האימהות. "זו השנה הראשונה של הבת שלי בצופים ואני בעצמי בוגרת תנועת נוער. אני הייתי בתנועת נוער במשך 8 שנים והיה לנו מבנה מסודר, חדרים, שעות פעילות מסודרות מותאמות לגילאים של החניכים. כיום אני משלמת 831 שקלים לצופים ואני באמת תוהה לאן הכסף הולך. לצופים אין מבנה מסודר והפעילויות מתקיימות בפארק עתידים. ביום גשום מתחילות להתגלגל הודעות ווטסאפ 'מי מוכן לארח בביתו את הקבוצה?' הילדים הולכים לשירותים של הפארק, מספר בודד של תאי שירותים שעל פי התיאור של הילדים גם ניראים זוועה. אם אין תשתיות, אז לאן הכסף הולך?

"כשפניתי לצופים וביקשתי תשובות הפנו אותי לעירייה, היא האחראית על התשתיות ועל זה שאין שום מבנה ואין מקום מסודר. אני לא מחפשת אשמים, אני רוצה פתרונות. הבת שלי הולכת לפעולה בצופים ויושבת על דשא קר ולח בפארק הפתוח ומצטננת. הבת שלי היתה חולה כבר 3 פעמים השנה. אז נכון זה לא בהכרח רק בגלל הפעילויות בחוץ, אבל העובדות הן שהיא מסתובבת בפארק ומיד אחרי כן היא חולה. אני מאבדת ימי עבודה. התנאים דיי מזלזלים בעיניי. לדעתי הכסף שאני משלמת לצופים הולך בעיקר למשכורות, ואולי רק חלק קטן מהכסף הולך לטובת הילדים".

אז למה את לא מוציאה את הילדה מהצופים?

"זה עניין חברתי, החברות שלה הולכות וזה חשוב לה ללכת עם החברות בכיתה. באופן אישי אני גם מאוד מאמינה בתנועות נוער, אבל נראה שמה שקורה פה זה זלזול בילדים".

בשבוע שעבר שתי בנות נפצעו בזמן פעולה בצופים בתאונה קלה שהיתה יכולה להיגמר הרבה יותר גרוע, כך מספרת האמא. "הבנות הסתובבו בפארק, היתה חשכה ונתקלו בחוט כלשהו שהיה תלוי בגובה הצוואר. הילדות נפלו ארצה וסיימו עם שריטות בפנים בלבד. זה אמנם תקלה קטנה אבל זה לא נראה לי לגיטימי, אם זה היה חוט תיל או מתכת זה יכל היה להיגמר רע. הילדה הזאת חזרה הביתה חבולה ומבוהלת ובזה נגמר הסיפור. אני שמחה שראש עיר חדש נכנס והוא חרט על דגלו דאגה לתנועות הנוער, אבל הסבלנות כבר פקעה ואנחנו רוצים לראות שהמצב משתנה. יש פה מצב בעייתי מאוד".

כאמור, גם לשבט הצופים החדש, שבט געש, אין מבנה קבע. למור, אמא לחניך בתנועה, יש טענות נוספות: "ילדי הצופים במערב העיר מתרוצצים בספורטק, בקור ובבוץ. המבנים היחידים שהוקדשו לצופים הם שני מכולות מתכת המשמשים מחסן ומשרד. אז נכון שהצופים הם בני נוער מדהימים שמתנדבים ונכון שיש ראש עיר חדש שנותן תקווה, אבל יש לנו תלונות רבות שצריכות להישמע. בעיריית שמכבדות את עצמן, כמו קריית אונו לדוגמא, יש מבנה מכובד ויפה לצופים. כמה כבר אפשר לשמוע הבטחות? אין להורים יותר סבלנות".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה:

"טענות ההורים כפי שבאות לידי ביטוי בפניית העיתון יבדקו ויטופלו בהתאם. העירייה בשיתוף הנהגת הצופים תפעל להבטיח קיום תנאים טובים לפעילות הצופים ותנועות הנוער בכלל".