כולנו מכירים בעובדה שהוד השרון השתנתה ללא היכר בשני העשורים האחרונים. כמות התושבים הכפילה את עצמה, שכונות ענק נבנו, ותושבים חדשים החליפו תושבים ותיקים. ובכל זאת, דוח הלשכה המרכזית לסטטיטיקה (ההלמ"ס) לשנת 2017 שפורסם בשבוע שעבר, מעיד עד כמה בדיוק המגמות קיצוניות.

מתחם 1200 במגדיאל. הדמוגרפיה בעיר השתנתה, וגם המחירים | צילום: אריאל ימיני

ב-2017 עברו להוד השרון לא פחות מ-3339 תושבים חדשים, לעומת 1852 תושבים שעזבו, כך שבפועל הצטרפו לעיר 1487 תושבים חדשים. נתון זה ממצב את הוד השרון כשניה בארץ מבחינת מאזן הגירה חיובי, כשרק ראש העין עם נתון הגירה של 4119 נמצאת מלפניה בכל הארץ.

לשם השוואה, בכל רחבי השרון נרשמה דווקא ירידה בכמות התושבים, כשרעננה "מאבדת" 294 תושבים, כפר סבא במינוס של 44 תושבים, ואילו הרצליה ננטשה על ידי 193 מתושביה.

בכתבה שפורסמה ב-ynet על ידי מיכל מרגלית, ועסקה בדוח המדובר, מצויין כי גם בערים הגדולות מתקיימת המגמה מנוגדת לזו בהוד השרון. כך למשל, "איבדה" ירושלים 6,008 תושבים, כשגם תל אביב נמצאת במאזן שלילי של 1514 תושבים. המצב דומה באשדוד ובחיפה שאלפים מתושביהן היגרו לערים אחרות.

בכל הנוגע להוד השרון, התופעה נובעת ככל הנראה מהמשך אכלוס הבניינים באיזור מגדיאל, והיא צפויה להמשך גם בשנים הקרובות.

התושבים עולים - המחירים יורדים 

נתון מעניין נוסף שעולה מדוח ההלמ"ס הוא העובדה שמחירי הדירות בהוד השרון ספגו נפילה של 3.5 אחוזים מערכם. התופעה לא פסחה על רעננה השכנה עם ירידה של 2.5 אחוז, הרצליה רשמה ירידה של 4.5 אחוזים בערך הדירות, ואילו ברמת השרון נרשמה ירידה של 4 אחוזים.

תופעת ירידת מחירי הדירות ב-2017 הייתה תופעה כלל ארצית, שפסחה רק על כפר סבא ופתח תקווה. אצל השכנה הכפר סבאית עלו מחירי הדירות ב-0.5 אחוזים, ככל הנראה בשל הבנייה המצומצת בעיר. פתח תקווה, לעומת זאת, נהנתה ממרכזיותה הגיאוגרפית ביחס למחירי דירות נמוכים יחסית לכל איזור המרכז, ומחירי הדירות בה עלו בשיעור ממוצע של 2.35 אחוזים.

יש לשער שעם המשך הבנייה המאסיבי במזרח הוד השרון, ובמקרה שתוכניות הבנייה הארציות והמקומיות הנוכחיות בעיר אכן יישארו על כנן, מחירי הדירות בעיר ימשיכו לרדת.