עם פתיחת הלימודים פתחה אם לילד בשכבה ד' בבית הספר היסודי רעות בעיר, את ספר החשבון של בנה ועיניה חשכו. אל הספר מצאו דרכם כל מיני תכנים שבינם לבין מספרים קשר מקרי בהחלט. מהר מאוד הגיע הידיעה אל קבוצות הווטסאפ של ההורים, שגם ביניהם היו כאלה שלא בדיוק היו מרוצים מ-"הדחיפה" של התכנים לתוך שיעור שעיקרו לכאורה במספרים.

ספר החשבון המדובר | צילום: פרטי

בספר המדובר "מספרים בתחום המיליון" המיועד ללימוד בבתי ספר ממלכתיים, הוכנסו תכנים שיותר רלוונטיים לשיעורי מקרא, תרבות יהודית והיסטוריה.

בין השאר מתבקשים התלמידים לתרגם למספרים את ספרות חייהם של דמויות מספר בראשית כאדם, אנוש, חנוך, מתושלח ושרה. איך זה נשמע במספרים? "ויהי כל ימי מתושלח תשע ושישים שנה, ותשע מאות שנה". לא בדיוק הפסוק הכי יעיל בלימודי חשבון.

כמו כן נדרשים הילדים לתרגם בגימטריה את משמעותם הכמותית של ארבעת המינים, ואף לומדים מתוך הספר על המכביות השונות, משננים את מספר המשתתפים בהן ומקבלים עליהן אינפורמציה, או כפי שנכתב בספר: "תחרות ספורט המתקיימת מדי ארבע שנים בישראל בהשתתפות ספורטאים יהודיים מכל רחבי העולם". שוב, אנחנו עדיין בשיעור חשבון.

תרגמו את חיי שרה ומתושלח למספרים. רלוונטי? | צילום: פרטי

ג', אם לאחד הילדים הלומדים בבית הספר, אמרה ל-"מיינט": "מדובר בספר שמיועד לחינוך ממלכתי דתי שהוכנס לתוך בית הספר שלנו שהוא חילוני בצורה לא ברורה. עם חוסר שיקול דעת רציני. דבר שני, מדובר בספר חשבון שכולו מלא בתכנים דתיים. אם אלו היו תכנים הקשורים לשיעור תורה, אז הייתי יכולה להתעצבן כמה שאני רוצה, אבל זה היה שייך למקצוע. אבל ברגע שמשפטים כאלה מופיעים בספרי חשבון או טבע, לנו כהורים חילוניים יש הרבה על מה להתקומם".

אם אחרת לתלמידים במערכת החינוך בהוד השרון מסרה כי אין מדובר בפעם הראשונה כי היא נתקלת בתכנים דתיים בשיעורים שאינם רלוונטיים לכך. יש לציין כי לאחר בדיקה של ספרי הלימוד לחשבון בבית הספר לפיד במערב העיר, המקביל לרעות, לא זוהו תכנים דומים.

ממשרד החינוך נמסר: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. מערכת החינוך מחנכת לאור שני ערכים חשובים אלה".