יום המעשים הטובים יחול בשבוע הבא ברחבי הארץ. גם בהוד השרון עוסקים במעשים טובים, אבל לא רק בשבוע זה. כבר שנים מפעילה העירייה את פרויקט "גם יפים וגם אופים", שבמסגרתו תלמידים ומשפחותיהם אופים יחד מטעמים למיניהם ומחלקים לשכנים, לקשישים ולמשפחות אחרות.

מיזם "גם יפים וגם אופים" | צילום: באדיבות עיריית הוד השרון

מנהלת מחלקת משאבי קהילה והתנדבות באגף הרווחה והשירותים החברתיים, אסנת סטוצ'ינר, ממונה על "גם יפים וגם אופים" זה חמש שנים. "הכל התחיל כאשר פנתה אליי בחורה ששמה שירלי, והציעה להתנדב באפיית חלות לשבת", היא מספרת. "היא סיפרה לי שהיא נוהגת לאפות חלות עם ילדיה, והיא רוצה מאוד לשמח משפחות אחרות ולתת להם את מאפה ידיה. הדגש אינו על החלות, אלא על עשייה למען אדם אחר, על אכפתיות", מציינת סטוצ'ינר, ומדגישה, כי בזכות המקרה הזה נוסד הפרויקט, וגדל עד כדי כך שקהילות שלמות בהוד השרון אופות למען האחרים.

"הפרויקט נכנס לבתי הספר היסודיים ולתיכונים", אומרת סטוצ'ינר. "אנחנו מספרים לתלמידים על המיזם, ומזמינים אותם לבחור קהילה ולאפות בשבילה. במסגרת המיזם העברנו עוגות, חלות ומאפים לעמותות למיניהן, לבית לוינשטיין ולבית הילדים באשקלון. הפרויקט גדל בצורה מדהימה. לפעמים הוא מתנהל בעצמו, ואנשים עושים את זה בעצמם בתוך הקהילה".

מה עומד מאחורי הצלחתו?

"כל אחד רוצה להרגיש שחשבו עליו ושהוא שייך לקהילה מסוימת. הילדים רוצים לגרום להרגשה הזאת. הם מגיעים הביתה ומבקשים לאפות עם ההורים שלהם יחד, ומתייעצים אִתם למי לשלוח את המאפים. מסירת המאפים אינה רק תרומה, אלא גם דרך נהדרת לגבש את הקהילה. אם לתלמיד אחד מבית ספר הירוק סיפרה, שהילד שלה חזר הביתה להוט להכין עוגה. את העוגה הזאת הוא נתן לשכן המבוגר בבניין, ניצול שואה. הפרויקט שולח זרועותיו כמו תמנון, ומגיע לכל מיני אוכלוסיות. ביום המעשים הטובים נעביר את המאפים לילדי עוטף עזה ולחיילים במוצבים באזור הדרום".

על יום המעשים הטובים

ביום שלישי, 2 באפריל, יתקיים "יום המעשים הטובים" בכל רחבי הארץ. הפרויקט מנוהל על ידי עמותת "רוח טובה", ומציע לכל אחד ואחת מכם להיכנס לאתר ruachtova.org.il ולחפש כיצד להתנדב ולהשתתף ביום המיוחד הזה.

יוזמת יום מעשים טובים, שרי אריסון: "יום המעשים הטובים, שנולד לפני כ-13 שנים, הפך לגורם מאחד בזכות הפשטות שבו, ובגלל היכולת של כל אחת ואחד להתחבר אליו. השנה הדלקנו זרקור על דיבור חיובי, פירגון ומילים טובות. דווקא בעת הזאת, חשוב לנו לחדד את המסר 'מדברים טוב, עושים טוב', כדי ליצור שיח מכבד, מגשר ומכיל, במטרה ליצור אחדות ואהבת חינם בעם".