באחת ההחלטות שלבטח תזכה להרבה פופולריות בקרב התושבים, החליטה מועצת עיריית הוד השרון אמש (ג') לוותר על תוספת ההכנסה הצפויה מהעלאת הארנונה האוטומטית הנאמדת בכ-870,000 שקל, והשאירה את התעריף הנוכחי על קנו, כל זאת במסגרת צו הארנונה של 2019.

לא חייבים להעלות את הארנונה. עיריית הוד השרון | צילום: אריאל ימיני

בכל הנוגע לארנונה, מנהל משרד הפנים מדיניות של טייס אוטומטי, שהיה צפוי להעלות את מחיר תעריף הארנונה לתושב בשיעור של 0.32%. עם זאת, צוות מקצועי בעירייה הונחה על ידי ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי, לבטל את העלייה המוכתבת מהמשרד. כל זאת, מתוך תפיסה כי ניתן לבצע התייעלות בהוצאותיה השוטפות של העירייה שתוכל למנוע את הצורך בהכנסות נוספות מכיסי התושבים.

גזבר העירייה, בני זיני, אמר לאור שינוי זה: "בהתאם למדיניות העירונית רואה עיריית הוד השרון לנגד עיניה את החובה לבצע התייעלות בהוצאותיה השוטפות תוך מקסום פוטנציאל ההכנסות של העירייה וזאת לפני החלת עדכון משרד הפנים על תושבי העיר".

הצו נדרש אישור של משרד הפנים עצמו, אך לאור העובדה שהוד השרון נתפסת כרשות איתנה, הסיכויים גבוהים שהוא אכן יאושר.

בנוסף להקפאת התעריף, החל משנת 2019 ובהתאם לחוק שירות המילואים, צפויים ליהנות תושבי הוד השרון משרתי המילואים מהנחה של 5 אחוז בתעריפי הארנונה. ההחלטה צפויה לחול גם רטרואקטיבית. בהוד השרון מתגוררים כ-1,270 משרתי מילואים, מתוכם כ-520 מחזיקים בנכס למגורים. היקף ההנחה נאמדת בסך של כ-220,000 שקל.

אמיר כוכבי. מעדיף בלי הטייס האוטומטי | צילום: שחר תמיר

לדברי ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי:

"סדרי העדיפויות העירוניים שלנו ברורים ובראשם הצורך בהתייעלות ארגונית בכל הקשור להוצאות השוטפות של העירייה לצד המחויבות להגדלת ההכנסות באמצעות פיתוח אזורי התעשייה והתעסוקה בעיר.

"עצירת הטייס האוטומטי של משרד הפנים במסגרת צו הארנונה 2019 הוא הצעד הראשון בנושא כאשר הצוות המקצועי מחויב למדיניות החדשה ופועל לקידומה באופן שיאפשר לנו בעתיד להסיט את נטל הארנונה, פחות ארנונה מתושבים ויותר הכנסות מעסקים, כך נוכל ליצור עיר שרמת השירותים בה גבוהה אך היא איננה ממומנת מכיס התושב אלא באמצעות ניהול מיטבי של מצב הקיים כיום ותכנון נכון של ההתפתחות העירונית העתידית".

מוטי ליטר, ממובילי מחאת הארנונה בהוד השרון שנמנה על רשימתו של כוכבי בבחירות האחרונות, אמר לאור ההחלטה: 

"אני מברך על החלטת מועצת העיר בראשות אמיר כוכבי על הבקשה לביטול הטייס האוטומטי ולהנחות למשרתי מילואים. זוהי אמירה משמעותית ושינוי מבורך בגישה של העירייה כלפיי התושב". 

בנוסף אושרה זכאותם של תושבי העיר הנמצאים בסטטוסים שונים. מידע מלא אודות הזכאויות השונות ניתן למצוא באתר העירייה בכתובת www.hod-hasharon.muni.il בחוברת זכאויות ארנונה 2019 שבדף הבית. לקבלת החוברת באמצעות הדואר ניתן לפנות לטלפון: 09-7759541 בימים א'-ה' בין השעות 8:30-17:00 או בדוא"ל revitalg@hod-hasharon.muni.il.