לפני כחצי שנה גילתה הפעילה החברתית וחברת הנהגת הורי גני הילדים לשעבר, מעיין צדוק, כי למרות שהמדינה קבעה כי יש לסייע להורים במשפחות חד הוריות בנושאים שונים, בין השאר בהשתתפות בעלויות המעונות והצהרונים, נראה כי ההורים אינם מודעים לכך ומפעילי הגנים והרשויות לא ממהרים מן הסתם לספר על ההטבה הייחודית שיכולה להגיע לחיסכון של אלפי שקלים בשנה למשפחה.

מזל שהאצבע הייתה על הדופק | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

"אני תודה לאל נשואה באושר", מסבירה צדוק, "אבל כאשר אימהות יחידניות פנו אליי ושאלו אם אני מכירה את ההטבה מיד התחלתי לברר. מדובר בתהליך פשוט שנקרא "סימול" במשרד התמ"ת, במהלכו מסמלים את הצהרון במספר מוכר שניתן על ידי המשרד עצמו. הורה יחידני זכאי להטבה ולא משנה מה מצבו הכלכלי. הצהרונים, ומשכך החברות המפעילות אותם או לחלופין העיריות, הם אלה שאמורים לבקש את אותו "סימול" בפרוצדורה פשוטה, תוך מילוי מסמך רשמי במשרד התמ"ת, מה שלא קורה בפועל ומונע כאמור את קבלת ההטבה.

"הגשתי בקשה לחברת הקידום החינוך והתרבות בהוד השרון לקדם את תהליך הסימול. על פי החלטת ממשלה זכאיות משפחות חד הוריות להנחה של כ-500 שקל בחודש על התשלום לצהרונים, מדובר בכ-6000 שקל בשנה.600  שקלים הנחה ממשרד העבודה ללא קשר למס הכנסה. ללא וועדות, ללא מכתבי תחנונים, ללא בקשת טובות. פשוט מגיע לאותן משפחות. אלו דברים שבוערים לי בנשמה. אלו הטבות שבלאו הכי מגיעות למשפחות הללו, זה לא יוצא מכיס של אף אחד, זה כסף שיעזור למאות משפחות להתכלכל בכבוד, זה משנה חיים! ".

מה יעשה כעת הורה במשפחה יחידנית כדי לקבל את ההטבה?

"פשוט מאוד. יפנה אל חברת מוסדות, ימלא טופס פשוט וזה הכל. כל הורה יחידני זכאי להטבה הזאת. אני מקווה שהמענה שתיתן חברת מוסדות יהיה נגיש ופשוט".

האם יהיו החזרים רטרואקטיבים?

"נטען בפניי כי חברת מוסדות הגישה בקשה לסימול הצהרונים כבר בשנה שעברה אך הבקשה נדחתה. אם היא סורבה זה אומר שהצהרונים בהוד השרון לא עמדו בקריטריון מסוים ונשמח לדעת בשקיפות מהו אותו קריטריון? טרם קיבלנו מענה לשאלה הזאת. 

"בכל מקרה מי שרוצה לקבל סבסוד על השנה הזאת צריך למלא טפסים באתר של חברת מוסדות עד ה-31 לדצמבר. כך יינתנו החזרים על חודשי תחילת השנה ספטמבר עד נובמבר. לא יינתנו החזרים רטרואקטיבים למי שלא יבצע רישום עד מועד זה. יש לציין בהקשר הזה לטוב את מנכ"ל מוסדות שהבין את חשיבות העניין ופעל בעניין. כמו כן, זה השינוי הזה לא היה מתאפשר ללא ההורים שפנו אליי.

"מעבר לסבסוד עבור משפות יחידניות סוף סוף יש פיקוח נוסף על הצהרונים – פיקוח של התמ"ת. זה לא היה קודם לכן וזה חשוב מאוד – יש גוף נוסף לפנות אליו במקרה הצורך. 

מעיין צדוק | צילום: סטודיו צילום שחר תמיר

מנכ"ל חברה מוסדות, מיתר שורץ, מסר:

"בהמשך לתהליכי שיפור ושדרוג צהרוני גני הילדים בשנים האחרונות, קיבלנו השבוע סימן נוסף להצלחה. מדובר בבשורה חשובה ומשמעותית לתושבי העיר. לראשונה, יוכלו התושבי הזכאים לקבל סבסוד של שכר הלימוד. מדובר בשלב זה על למעלה מ-70 משפחות זכאיות בעלות כוללת של למעלה מחצי מליון ₪ בשנה. במקביל, ולא פחות חשוב מכך, הוא נושא הביקורת והפיקוח, שמעיד כי הצהרונים שלנו עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר וניתנים לפיקוח מתמיד. מדובר בהישג חשוב ומשמעותי של החברה".

סימה דודמן, מנהלת צהרוני הוד, אמרה על ההטבה:

|המדינה העניקה גושפנקא לשיפור הגדול שנעשה בצהרונים שלנו. אנחנו משקיעים בצוותים, בילדים, בציוד ובמזון וכולם מרגישים זאת. אני מזמינה את ההורים להקדים ולהגיש את בקשתם לסבסוד כדי שיוכלו ליהנות מהשתתפות כספית מצד המדינה".