בחודש ינואר ייפתח במתחם 1200 בהוד השרון יוזמה חברתית חדשה: "בית לנשים בחופשת לידה", שמטרתו לספק בית חם לאמהות טריות תושבות המתחם, בו יוכלו להיפגש, לשתף, ולשמוע הרצאות במגוון נושאים, וזאת ללא תשלום וממש מתחת לבית.

קטיה ריבטין. יוזמה מבורכת | צילום: אסף פרידמן

פתיחת הבית הנה יוזמה של תושבת המתחם, עו"ד קטיה ריטבין, פעילה חברתית, שנמצאת בימים אלה בחופשת לידה. ריטבין ביקשה ליצור אלטרנטיבה קרובה לבית, עבורה ועבור אמהות נוספות במתחם שנמצאות בחופשת לידה ומחפשות פעילויות מותאמות. 

"מתחם 1200 מוכר בזכות חיי הקהילה הטובים בו", מסבירה ריטבין, "יש אצלנו המון פעילויות שכונתיות לכל מיני אוכלוסיות ובעצם מדובר בשכונה מאוד מגובשת. בנוסף, מדובר במתחם אליו עברו משפחות צעירות רבות, וכתוצאה מכך, בכל זמן נתון יש בו לא מעט אמהות אשר נמצאות בחופשת לידה.

"בזמן חופשת הלידה הראשונה שלי גרנו ביישוב ולא היו סביבי אמהות בחופשת לידה. החברה והשיתוף היו חסרות לי מאוד. זה חשוב לצאת מהבית, לפגוש אימהות נוספות ולפרוק את מה שעל ליבנו. כאשר התינוק שלנו לא ישן או סובל מגזים ויש כל מיני קשיים, יש נחמה כלשהי בלשמוע שאימהות נוספות עוברות את אותן הדברים.

"בהוד השרון יש הרבה פעילויות לאימהות ותינוקות, אך צריך לנסוע ברכב או ללכת מרחקים ארוכים, ועכשיו כשאנחנו בחורף, זה פחות נוח. כמי שבעצמה נמצאת כרגע בחופשת לידה, ובחשיבה משותפת עם מספר אמהות נוספות מהמתחם, החלטנו להקים בית לנשים בחופשת לידה במתחם, וכך ליצור למעשה מסגרת חברתית ומעשירה לאמהות בחופשת לידה ממש מתחת לבית.

"פרסמתי פוסט בקבוצת הפייסבוק 'מאמות הוד השרון' ושאלתי אם יש בעלות מקצוע שיסכימו להרצות בהתנדבות. ייאמר לזכותן של תושבות הוד השרון שקיבלתי לא מעט פניות ואני ממשיכה לקבל. הפעילויות יתחילו בחודש ינואר ויתקיימו בחדרי דיירים".

מה יקרה כשחופשת הלידה שלך תסתיים?

"הרעיון במיזמים חברתיים הוא להתניע אותם ואז לתת להם להיטמע. המטרה שלי היא שהפרויקט יעבור ממני לאימא אחרת בחופשת לידה וכך הלאה. נעביר את זה מאחת לשנייה ואני אמשיך לקחת חלק ולסייע. אני מאמינה שהמיזם יתגלגל הלאה, כי יש לו מטרה חברתית חשובה".

הרצאת הפתיחה תתקיים ב-2 לינואר ותועבר על ידי קרן יעקבי, מרפאה בעיסוק התפתחותית ומדריכת הורים, בהמשך החודש יתארחו גם ליה ג'לט סנטו, שתעביר הרצאה בנושא חשיבות הצבת הגבולות ואביב שוסטר, מאמנת כושר, אשר תרצה על הקשר בין בריאות, ספורט ואושר.

כאמור, הפעילויות אינן כרוכות בתשלום, אך מותנות בהרשמה מראש. "אין פה מטרה לייצר רווח, אלא באמת להקים בית חם לאימהות. נבקש מהמשתתפות להביא איתן קפה, עוגה, חלב ודברים כאלו כדי לייצר סביבה נעימה יותר".

פעילויות נוספות יפורסמו בעמוד הפייסבוק "בית לנשים בחופשת לידה – מתחם 1200 הוד השרון".