ייצוג הנשים הגבוה במועצת העיר הנוכחית, נתון שאולי ייתפס כטריוויאלי עבור תושבי הוד השרון, מעורר הדים לקראת יום האישה המתקרב שייתקיים מחר (ו').

חברת איסוף המידע העסקי, דן אנד ברדסטריט, ביצעה בדיקה לגבי ייצוג הנשים בפוליטיקה המקומית, ומצאה כי האחוז הארצי הממוצע של נוכחות נשים במועצות הערים השונות גדל בבחירות האחרונות מ-16 אחוז ל-20 אחוז.

מועצת עיריית הוד השרון. המובילה בארץ | צילום: אריאל ימיני

מבין הערים הבינוניות והגדולות (50 אלף תושבים ומעלה), נמצא כי הוד השרון במקום הראשון הארצי הכללי של ייצוג נשים במועצת העיר עם 41.1 אחוז חברות מועצה (החברות הן: יעל ברזילי, רינה שבתאי, יפעת קריב, אביבה גוטרמן, עדי פרילינג אנקורי, עדי ברמוחה וכנרת כהן).

ממוקמות אחרי הוד השרון עיריית בת ים עם ייצוג של כ-40 אחוז, רעננה עם כ-39 אחוז ועיריית באר שבע עם כ-37 אחוז. תל אביב, לשם השוואה, עומדת על 32 אחוז ייצוג נשי במועצת העיר, ובכפר סבא השכנה ישנה נוכחות של 33 אחוז נשים במועצת העיר. ייצוג הנשים בכנסת ישראל עומד עתה על כ-29 אחוז (35 חברות כנסת).

המועצה היחידה בארץ שבה יש ייצוג גדול יותר של נשים מאשר בהוד השרון, היא מעלה אדומים עם 42 אחוז. עם זאת, יש לציין כי במעלה אדומים חיים רק כ-38,000 תושבים, והיא נחשבת לעיר קטנה.   

אפרת שגב, סמנכ"ל פיתוח עסקי בדן אנד ברדסטריט, אמרה לאור הנתונים:

"אחוז הנשים הממוצע במועצות העירוניות עומד על 20% בלבד. אמנם מדובר בעליה בהשוואה לשנה שעברה, ואכן אנו רואים שיפור במגמה לאחר שהוכפל כמות ראשות העיר בארץ, אך עדיין אין ייצוג שוויוני לנשים ולגברים.  

"נוכחות שווה של נשים סביב שולחן מקבלי ההחלטות הינה קריטית לניהול נכון ומקצועי של כל ארגון ורשות מקומית. הדבר בולט בעיקר במועצות הערים – כל החלטה הנוגעת לרמת החיים ולאיכות החיים בעיר הינה רלוונטית לכלל תושביה, ולכן החשיבות של גיוון בדעות ומתן ביטוי וייצוג הולם לאוכלוסייה המהווה מחצית מהתושבים (והבוחרים) צריכה להיות, בראש ובראשונה, אינטרס של ראש הרשות המקומית".