לפני כשלושה חודשים התקוממו אמהות לילדים במעון 'לב' ברחוב משאבים לנוכח פרויקט תמ"א שצפוי להתחיל בינואר בצמוד לגן. ביום שישי האחרון קיבלו גם האמהות וגם העירייה, תזכורת לנזק הפוטנציאלי ממיגון לוקה באתרי בנייה בעיר.

הנזק למכונית | צילום: אריאל ימיני

במרחק של כמ-200 מטר מהמעון המדובר, בפרויקט התמ"א ברחוב הגאולה (מספרים 23-19) המקביל, צנחו "רגלי בניין" וריסקו מכונית פרטית שחנתה מתחתיו לגמרי. אמצעי המיגון שהיו אמורים למנוע את נפילת האביזרים כשלו לחלוטין, ורק בנס נמנע פגיעה בחיי אדם של עוברי אורח. המכונית, אגב, שבינתיים הפכה למפגע של ממש, עדיין לא פונתה מהמקום.

שי אסרף, קבלן פיגומים ותושב השכונה, הזדעזע מהנזק שנגרם:

"יש רכב שנהרס שעדיין עומד שם מיום שישי. נפלו במקום רגלי בניין, מדובר באביזר שמשתמשים בו ליציקות בטון ולטפסנות שנפל על המכוניות. בתור מי שעובד במקצוע אני יכול להגיד לך שזה לא משהו שנתקלתי בו הרבה. מדובר בחוסר אחריות משווע מצד העובדים והאחראים. רק רשלנות כזו יכולה לגרום לנזק כזה".

הפרויקט המדובר ברחוב גאולה | צילום: אריאל ימיני

תשמע, זה פירק מכוניות, עומד שם אדם ונגמר הסיפור.

"ברור. יש פה מזל גדול שלא נהרג אף אחד. אלו דברים שקורים רק מבטיחות לקויה. רשלנות של הקבלן, של מנהל העבודה ושל הפועלים, של כל הדרגים".   

עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, העמוד בו פורסם המקרה אמר:

"ההפקרות בענף הבנייה נמשכת ובפרט בפרוייקטים של תמ"א 38. לפני כניסת השבת האחרונה נפל מטען עם חלקים כבדים מבניין תמ"א ברחוב גאולה בהוד השרון וגרם לנזקים קשים לרכבים בסביבה. במזל רב לא נפגעו עוברים ושבים שכן הפחים שהותקנו מעל המדרכה כדי להגן על הולכי הרגל מפני נפילת חפצים מגובה, לא היו מונעים את הפגיעה משום שהותקנו למראית עין בלבד.

"הפורום למניעת תאונות עבודה קורא לרשויות המקומיות לקחת אחריות על הנעשה בשטחן ולהפעיל את הפקחים שלהן לצורך איתור ליקויי בטיחות באתרי הבניה. נציין כי מתחילת שנת 2018 נהרגו 38 פועלי בניין ו-3 עוברי אורח בשדה הקטל של אתרי הבניה".

מעיריית הוד השרון נמסר בתגובה: "עם קבלת פניה בנושא הגיעה למקום מנהלת מחלקת הפיקוח על הבניה בעירייה. במקום בוצעה חסימת המדרכה לצרכי אבטחה והוצא צו הפסקת עבודה באתר וזאת בכפוף לחוות דעת ממונה בטיחות ועד להשלמת תיקון הליקויים הנדרשים".

הפוסט שפורסם בפורום למניעת תאונות עבודה | מתוך פייסבוק