ענת פורז (43), תושבת פתח תקוה וצלמת מאקרו (עדשות לצילום פרטים קטנים) שמסתובבת כבר שנים באיזור, מצאה באגמון שבשולי העיר לא פחות מגן עדן. בין חרקים, פרפרים ועכבישים שהיא מצלמת על בסיס יומיומי, אפשר למצוא תמונות שנראות לפעמים יותר כמו ציור עתידני מאשר חרק הוד השרוני. ובכל זאת, החבר'ה האלה חיים לידינו, רק צריך לחפש אותם ולהסתובב עם העדשה הנכונה.

שיק או שוק? דנאית הדורה | צילום: ענת פורז

איך הגעת לאגמון של הוד השרון?

"שמעתי על הפארק הזה. ולא ממש הכרתי את המקום הזה קודם. פגשתי את המנהל והוא סיפר לי על הפארק. ראיתי שמדובר באיזור עם הרבה מים ובדרך כלל במקומות כאלו יש הרבה חרקים.

"מאז אני חורשת את הפארק מכל הכיוונים. אני מגיעה לשם בדרך כלל מאוד מוקדם, בשעות שיותר קל לתפוס את החרקים כי הם פחות פעילים. יש שם המון סוגי חיפושיות, צפריריות, שפיריות. האיזור הזה הוא גן עדן לצלמי מאקרו".

 Harmonia axyridis או בשמה השני: סוג של חיפושית | צילום: ענת פורז

ואיך הגעת לצלם פרוקי רגליים דווקא?

"זה משך אותי מההתחלה. ככל שנכנסתי לתחום זה עניין אותי יותר ויותר. לא רק הצילום, אלא בעיקר בעלי החיים. התחלתי ללמוד על כל חרק, איפה הם חיים ואיך הם מתרבים". 

אני חייב להודות שעד שלא ראיתי את התמונות שלך לא הבנתי עד כמה החרקים האלה יפים ומגוונים.

"נכון. ומה שמעניין אותי זה כל הדברים האלה שאי אפשר לראות בעין והם מתחת לאף שלנו. כל החרקים האלו נמצאים כמעט בכל מקום, בזכות עדשת המאקרו אפשר לראות דברים שאי אפשר לתפוס. זה מאוד עניין אותי לראות דברים לעומק. אני גם אוהבת לצלם מרקמים כמו טיפות.

"האמת שאת האגמון בהוד השרון צילמתי מכל כיוון, את כל הגשרים, בכל שעות היום. אפילו העברתי להם תמונות כדי שייתפרסמו".

"מתחת לאף". כסופי דק פסים | צילום: ענת פורז

את מצלמת גם עכבישים קופצניים, פתאום רואים את כל העיניים שלהם מסתכלות עלייך, קצת מטריד, לא?

"מה פתאום? הם פיצים. הם פחות מחצי סנטימטר".

ופתאום אתה רואה אותם בגודל של הפנים שלך.

"הם מדהימים. הם בדרך כלל גם מסתכלים לתוך העדשה כך שאתה רואה את כל העיניים שלהם, זה פשוט מדהים. אני גם מצלמת המון פרחים וזה הכל באינסטגרם שלי.

ציוד נכון נותן לך כנפיים. שפרירית הדורה | צילום: ענת פורז

זה מצחיק שאת אומרת את זה. כי העירייה ספגה לא מעט אש על הקמת האגמון הזה.

"תראה, 3 שנים עבדו על האגם הזה. זה אגם מאוד מיוחד. זה אגם שעובד על משאבות שממחזרות את המים ועובר שם גם נחל הדר שמתחבר לירקון. יש שם דגים, צפרדעים, וגם הצפרים מאוד אוהבים לצלם שם, כי יש שם תנאים נהדרים לציפורים".

מושית ה-13. גורם לך לתהות לאיפה הלכו ה-12 שלפניה | צילום: ענת פורז

איך באמת תופסים את התמונה המושלמת?

"אני כל הזמן אומרת לאנשים ששואלים אותי – מדובר בהמון ניסיון. אנשים רוצים שאני אדריך אותם, אני אומרת להם 'קודם כל תצאו לטבע, להרגיש אותו'. אני לא אוהבת להביא את האדם אל מול הפרפר, אלא שהוא יחווה בעצמו. אני הייתי מצלמת עם הפלאפון בהתחלה והתחלתי להתקדם עם הציוד. בסופו של דבר ברור שצריך את הציוד הנכון כדי להגיע לתמונות כאלה".

לדף האינסטגרם של ענת פורז - לחצו כאן.

ענת פורז. מצאה באגמון גן עדן | צילום: פרטי