רוזה, ניצולת שואה בת 93 מרומניה, מעולם לא קיבלה קצבה חודשית מהאוצר, רק משום שעלתה לארץ לאחר אוקטובר 1953.  לאחרונה רוזה פנתה לעמותת אביב לניצולי השואה וביקשה סיוע במיצוי זכויות. היא סיפרה כי במהלך המלחמה עבדה בעבודות כפייה. עורכת דין של העמותה סיפרה לרוזה שבשל כך היא ככל הנראה זכאית לקצבה למרות שעלתה לאחר שנת 1953, וסייעה לרוזה למלא טופס הבקשה לקצבה חודשית וכן בקשה נוספת לתגמול מוגדל לפי הכנסה, בשל הכנסותיה הנמוכות. הרשות לזכויות ניצולי השואה אישרה את הבקשות וכך, בגיל 93, קיבלה רוזה לראשונה קצבה חודשית בסך של כ-5,600 שקלים, סכום ששינה את חייה ומאפשר לה לחיות ברווחה.

סיוע מקצועי במיצוי זכויות לניצולי שואה. צילום באדיבות עמותת אביב לניצולי שואה

רוזה אינה לבד: במהלך עשור של פעילות סייעה עמותת אביב לניצולי השואה ליותר מ-60 אלף ניצולי שואה לקבל זכויות והטבות בסך כולל של מעל ל-350 מיליון שקלים. "מדובר בכספים אשר הגיעו לניצולים כדין ויכולים להוות את ההבדל בין חיים בעוני – לחיים בכבוד ורווחה" מספרת עו"ד אביבה סילברמן, מייסדת העמותה, "מרבית ניצולי השואה אינם מודעים למכלול זכויותיהם ואינם ממצים אותם, וכרבע מהם חיים בעוני. את העבר של ניצולי השואה אין ביכולתנו לשנות, אבל אנחנו כן יכולים לשפר את מצבם בהווה. אנחנו במרוץ נגד הזמן, אוכלוסיית ניצולי השואה מזדקנת ואנחנו עושים כל מאמץ אפשרי כדי להגיע לניצולי שואה בכל מקום בו הם נמצאים ומפתחים שירותים להנגשת הסיוע לניצול השואה עד הבית".

מתוך הבנה כי שעון החול של ניצולי השואה הולך ואוזל, שמה לעצמה העמותה למטרה להגדיל את היקף הפעילות בשנים הבאות ולהנגיש את הסיוע במיצוי זכויות לניצולי השואה ולבני משפחותיהם – גם בקהילה בה הם מתגוררים. העמותה מפעילה בערים שונות ברחבי הארץ את מיזם "נקודות זכות", במסגרתו מעניק יועץ זכויות של העמותה סיוע במיצוי זכויות לניצולי השואה בשיתוף הרשויות המקומיות, זאת לצד הפעלה של "נקודות זכות על אזוריות" – אשר מעניקות סיוע לניצולי שואה באזור מגוריהם לצד מיזם זה, העמותה מפעילה פרויקט מתנדבים, אשר מעניקים סיוע מיוחד בליווי והנחיה של עו"ד, לניצולי שואה המרותקים לביתם בשל מצבם הבריאותי, ומקיימת ימי מיצוי זכויות מרוכזים לאורך השנה. בנוסף, מוקד הייעוץ הטלפוני של העמותה: 072-2424404, פועל 24/7 ונותן מענה לאלפי ניצולי שואה ובני משפחתם בכל שנה.

מידע נגיש בנושא זכויות ניתן למצוא באתר האינטרנט של העמותה www.avivshoa.co.il. . הסיוע כולו ניתן באהבה, במקצועיות – וללא כל תשלום!