צילום: פרטי

התרגשות רבה נרשמה השבוע בקרב תלמידי ביה"ס היסודי ע"ש יצחק רבין ותלמידי תיכון מוסינזון בעיר כשגילו שהם הראשונים בארץ לטעת שתילים המחוברים למיכל ייחודי מסוגו המספק את כל צרכיו של העץ בשנתיים הראשונות מרגע הנטיעה, ההתרגשות התעצמה כשנתבשרו ששתילי עץ האלון הם תוצר של בלוטים שנטעו ילדי הגנים בעיר כבר ארבע שנים קודם לכן ושהיזמים עשו את כל הדרך מהולנד בכוונה למלא את ישראל בכמה שיותר ירוק ודרך פעילות סביבתית משותפת לייצר דו קיום בין תרבותי.

הכל התחיל כאשר חברת "חיי הקרקע-עצים לשלום" הציעה לבני חדד, מורה בחווה לחינוך חקלאי ולימודי סביבה להיות החלוצים ולקדם מיזם בו יינטעו עצים צעירים בחווה במיכל מיוחד שמיוצר בהולנד. מבנה המיכל מאפשר לנטוע בתוכו עץ צעיר, המיכל מכיל מים בכמות מספקת  להתאקלמות ראשונית טובה והבטחה להמשך לבלוב וגדילה לשנים הבאות, ובתהליך טבעי הנמשך שנתיים המיכל מתכלה והחומרים הנפלטים ממנו ממשיכים להזין ולטפח את העץ שהיה בתוכו.

שניים מנציגי החברה הגיעו השבוע להוד השרון ופגשו את תלמידי כתה ד' מבית הספר רבין ונטעו עצים בתוך המיכלים המיוחדים, התלמידים למדו על הערך המוסף של המיכל המיוחד ונהנו להיות שותפים ראשונים למיזם המיוחד ולהמשיך את דרכם של ילדי הגן שנטעו את הבלוטים בחווה ארבע שנים קודם לכן. בחווה ניטעו כבר שישה עצי אלון ועד סוף החודש צפויים להצטרף עוד 14.

משם המשיך צוות המורים והיזמים של הפרויקט לתיכון מוסינזון שם נטעו תלמידי בית הספר גם כן שישה עצים ובסיומו של תהליך 50 עצי אלון יעטרו את שטח בית הספר.

צילום: פרטי

הנציגים הסבירו לתלמידים את תפקידו של  המיכל, המסר הערכי של טיפול בעצים צעירים להבטיח את גידולם ואת הערך הסביבתי לייער שטחי בור ושטחים חקלאיים.

עוד באותו היום עשה את דרכו הצוות לבית ספר בג'לג'וליה והמשיך את הנטיעות גם שם ואף למחרת המשיך הצוות, הכולל כאמור שותפים הולנדים ומורה מהחווה החקלאית בהוד השרון, ללוד  שם קיימו פעילות סביבתית משותפת לילדי העיר, ערבים ויהודים כאחד.

יש לציין שכל המיכלים הגיעו לעיר כתרומה מהחברה ולאור ההצלחה שנרשמה עד כה מתכוונים בחברה להביא עוד 3000 מכלים לישראל.