יואל אריאלי ורעות  עמיאל

מאז ימי השואה לא היה ספר תורה בבית הכנסת המפואר בעירייה לנצוט שבפולין. בעוד חודש, כ-80 שנה אחרי השואה, יואל אריאלי ובת זוגו רעות עמיאל (מאלישמע), יכניסו לבית הכנסת ספר תורה ראשון. הם מזמינים את הציבור להשתתף במצווה: "בואו לחגוג איתנו את החיים", הם אומרים.

בית הכנסת בלנצוט הוא אחד מבתי הכנסת היפים באירופה, ואולי הכי יפה בפולין.
בית הכנסת הוקם בשנת 1626 ועבר ניסיונות לא מעטים להשמדתו, הוא שרד כל אחד ואחד מהם- האגדה מספרת ששרד כיוון שבזמן בנייתו, חסיד גדול, בירך כל אבן ואבן. בית הכנסת הצליח לשרוד גם את השואה. משנת 62 ועד היום, שופץ בית הכנסת היפה, שוחזרו ציוריו, ולפני מספר שנים נפתח כמוזיאון.

בית הכנסת לנצוט בפולין. צילום: פרטי

לפני שנה הגיעו לבית הכנסת יואל אריאלי ובת זוגו רעות עמיאל במטרה לחקור את שורשיו של משפחתו של יואל. סבא שלו גדל בעירייה והתפלל כל יום בבית הכנסת. את בר המצווה שלו חגג שם. הסבא רבא של יואל היה גבאי בבית הכנסת בתחילת המאה העשרים. "באותו ביקור שנה שעברה עלה לנה הרעיון להכניס ספר תורה לבית כנסת כי לא היה שם ספר תורה מאז ימי השואה", מספרת רעות עמיאל.

צילום: פרטי

"בעצם חשבנו שאם יהיה ספר תורה, אז יהודים יוכלו לחזור ולהתפלל בית הכנסת הזה. בחודש האחרון החלטנו להריץ את הרעיון בשיא הכוח. החלטנו שב-17 לדצמבר ניסע לפולין וב-20 לדצמבר הקרוב נעלה לבית הכנסת כדי לעשות הכנסת ספר תורה ואנחנו מזמינים את הציבור לקחת חלק במצווה זו ולעשות איתנו את הכנסת ספר התורה.

"שני אנשים מיוחדים באים איתנו למסע לפולין: החזן ישראל רנד ומרים דוד שהיא מדריכת טיולים בפולין ונחשבת לאזרחית של כבוד בפולין. כמו כן המשפחות שלנו יצטרפו אלינו. אנחנו מזמינים את הציבור להצטרף כדי פשוט לחגוג את החיים. להזכיר לעולם שעם ישראל חי. אנחנו רוצים להפיץ את המצווה".

צילום: פרטי

"אני מרגיש שהכנסת ספר התורה לבית הכנסת תהיה סגירת מעגל", מוסיף יואל אריאלי. "אבל לא רק את המעגל האישי שלי, אלא של כל העם שלנו, זה הניצחון של כולנו. אני רואה בזה חוזק של העם שלנו. הבית כנסת הזה נשרף בשנת 1939 אבל הנה הוא עומד איתן ובקרוב נכניס בו ספר תורה. זאת סגירת מעגל לא רק בארץ, אלא גם בשמיים".

החזן ישראל רנד

ניתן להשתתף בארגון המסע, ניתן לסייע כלכלית בתרומה או להשתתף ולסייע בדרכים נוספות. לפרטים נוספים 0504203022 רעות. 0524338044 יואל.